Dziś mamy 20 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2019

Pszczelarze podsumowali bieżący rok. Poruszono kilka tematów

fot. MM

fot. MM

10 grudnia w restauracji „Stary Spichlerz” w Nakle spotkali się członkowie nakielskiego #koła pszczelarzy. Zebranie to było doskonałą okazją do podsumowania kończącego się już roku kalendarzowego, który jak się okazało, nie był łatwy zarówno dla pszczelarzy, jak i samych owadów, którymi na co dzień się oni zajmują.

Spotkanie otworzył przewodniczący Koła Pszczelarzy w Nakle Ludwik Żurek, który wraz z pozostałymi członkami koła poruszył tematy związane m.in. z obecnie panującą sytuacją w pszczelarstwie. Rok 2019 był niewątpliwie trudny dla pszczelarzy, tak samo zresztą jak i dla całego rolnictwa. Dlaczego? Wszystko to ze względu na panującą suszę. Ponadto w roku bieżącym pszczół nie ominęły także choroby, bowiem w jednej z pasiek na pograniczu gmin Nakło i Mrocza wystąpiła choroba zgnilca amerykańskiego pszczół. Zgodnie z przewidywaniami, pasieka ta została wówczas z urzędu zwalczona i spalona. Spore kłopoty przysparza pszczelarzom także choroba zwana warrozą, która przyczynia się do wyniszczania pszczół. Dlatego też ważna jest tu odpowiednia edukacja wśród pszczelarzy, by wiedzieli oni, co się dzieje i mogli dzięki temu natychmiastowo reagować.

Pszczelarze biorą także aktywny udział w edukowaniu społeczeństwa. – W roku 2019 uczestniczyłem w niemalże wszystkich zebraniach sołeckich, edukując rolników i sadowników w zakresie właściwego stosowania środków ochrony roślin – mówił Ludwik Żurek. – Wielu pseudo rolników nie zawsze potrafi zrozumieć, że nie należy dokonywać tego typu zabiegów, czyli oprysków, w czasie dnia. Niestety, ale tego typu działania przyczyniły się również do zmniejszenia populacji pszczół – dodał. Ponadto pszczelarze z nakielskiego koła edukowali dzieci w szkołach podstawowych oraz przedszkolach. – Tutaj kładziemy nacisk na to, by jak najlepiej wyedukować zwłaszcza tych najmłodszych obywateli, którzy powinni posiadać tak samo dużą wiedzę w zakresie ochrony owadów, jak i w ochrony całego środowiska. W tym miejscu pragnę również dodać, że mamy spore wsparcie zarówno ze strony starostwa powiatowego, jak i gminy Nakło, co pomaga nam w pewnym stopniu działać – zaznaczył Ludwik Żurek.

Nakielskie koło pszczelarzy zrzesza obecnie 39 członków oraz ok. 1500 rodzin pszczelich. Koło to obejmuje cały powiat nakielski oraz część powiatu bydgoskiego. Obecnie panujące warunki atmosferyczne niestety nie sprzyjają pszczelarzom. Jeśli pogoda utrzyma się taka, jaka jest obecnie, to będzie ona niewłaściwa do przezimowania rodzin pszczelich. Ponadto pszczelarze z obawami patrzą w przyszłość, bo jeśli rok 2020 również przyniesie ze sobą suszę, to sytuacja na pewno nie ulegnie poprawie. Wiele osób zapewne z obawami patrzy na ciągle rosnące ceny artykułów spożywczych. Czy do ich grona również zaliczymy miód? – Co do samych cen miodu, to rynek jest tak jakby wykładnią. My pszczelarze nie jesteśmy nastawieni na sprzedaż miodu. Chcemy żyć w symbiozie z plantatorami rzepaku i sadownikami. Jeśli zbiory miodu będą na odpowiednim poziomie, to nie spodziewałbym się żadnych znaczących podwyżek jego cen – podsumował przewodniczący Ludwik Żurek.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    miód, w dniu 14-12-2019 18:53:15 napisał:

    Katastrofa brak pomysłu na rozwój. Proszę zrezygnować.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa stanu surowego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zabieg parafinowy
Meble łazienkowe
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Nowoczesny styl
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)