Dziś mamy 9 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2022

Proces ws. nadużyć szkole zmierza ku końcowi. Wyrok zapadnie już w lipcu?

fot. pow.

fot. pow.

W minionym miesiącu Sądzie Rejonowym w Nakle odbyła się kolejna rozprawa# przeciwko byłemu już dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach Jackowi K., pracownicy nakielskiego ratusza Małgorzacie D. oraz jednemu z dostawców sprzętu do potulickiej szkoły Piotrowi Z. W ostatnią środę na pytania zadawane przez sąd oraz obrońców oskarżonych odpowiadał biegły sądowy, który badał okoliczności w zakresie technicznego zabezpieczenia szkoły.

Po zakończeniu prokuratorskiego śledztwa w toku postępowania postawiono liczne zarzuty zarówno dawnemu dyrektorowi potulickiej placówki szkolnej Jackowi K., jak i dwóm innym osobom – Małgorzacie D. i Piotrowi Z. Ich liczba oraz rodzaj są różne w stosunku do każdego z podejrzanych. Jacek K. usłyszał łącznie 10 zarzutów, Małgorzata D. – jeden zarzut, a Piotr Z. – 4 zarzuty. Dotyczyły one m.in. oszustwa i poświadczenia nieprawdy, niekorzystnego rozporządzania mieniem, niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień czy nawet wyłudzenia.

Wśród czynów, jakich miał się dopuścić były dyrektor, jest np. przywłaszczenie telewizora zakupionego dla szkoły, nielegalne podłączenie ciepła ze szkoły do prywatnego mieszkania oraz nieprawne zbudowanie garażu na terenie szkoły. Zajęto się także sprawą instalacji monitoringu w szkole.

Szkodę na rzecz gminy wyliczono wówczas na 9 tys. zł. To właśnie w związku z tym zarzuty usłyszeli także Małgorzata D. i Piotr Z. Na koniec grudnia 2019 roku wobec tych trzech osób skierowano akt oskarżenia do nakielskiego sądu. Przedstawiono w nim zarzuty z artykułu 231 kodeksu karnego, którego treść brzmi: „Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. – Dotyczy on przekroczenia uprawnień oraz działania na szkodę organu prowadzącego szkołę, czyli de facto gminy Nakło – wyjaśnił nam zastępca prokuratora rejonowego w Nakle Arkadiusz Nowak. Wobec oskarżonych nie nałożono środków zapobiegawczych, a z uwagi na pandemię koronawirusa sąd zajął się całą tą sprawą z opóźnieniem.

Biegły sądowy zawiódł...
Ostatnie rozprawy dotyczyły wyłącznie instalacji monitoringu w potulickiej szkole. Aby w pełni wyczerpać temat, sąd postanowił wezwać na rozprawę w charakterze świadka biegłego, który badał sprawę pod kątem instalacji wspomnianego monitoringu. Podczas składania zeznań przez świadka sąd zauważył jednak, że ten podczas pełnienia funkcji biegłego w sprawie nie zaznajomił się dokładnie z aktami sprawy, a co za tym idzie – znaczną część swojej opinii oparł na podstawie wydanej wcześniej opinii technicznej przez inną osobę, która w całej sprawie wystąpiła wyłącznie w charakterze świadka.

Takie działanie zdecydowanie ujmuje wiarygodności opinii wydanej przez biegłego, co nie umknęło uwadze sądu oraz obrońców oskarżonych.

Tym samym na rozprawie z dnia 2 lutego sędzia Sądu Rejonowego w Nakle Renata Kowalska poinformowała o powołaniu nowego biegłego, który miał za zadanie ponownie zbadać kwestię zamontowanego monitoringu w szkole w Potulicach i wydać odrębną opinię z zakresu technicznego zabezpieczenia obiektu.

Nie ma dowodów na zniszczenie kamer?
Kolejny powołany przez sąd biegły miał całkowicie rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii instalacji monitoringu w szkole. Sąd oraz obrońcy oskarżonych zadawali wiele pytań biegłemu, który wypowiedział się w tym temacie w sposób jednoznaczny. – W mojej opinii cała sprawa jest prowadzona po niewłaściwym torze, bowiem przyjmuje się niewłaściwe założenia (…). W dalszej części opinii wskazywałem pewne ślady, które należało sprawdzić, a czego nie zrobiła prokuratura. Przez to na dobrą sprawę nie wiadomo, czy zdarzenie, które było początkiem postępowania, w ogóle miało miejsce. Chodzi o to, że nie ma dowodów na to, że kamery zostały zniszczone wskutek warunków atmosferycznych, czyli burzy, a co za tym idzie – czy w późniejszym czasie nastąpiła ich wymiana. To kwestionuje całkowicie zasadność przyjęcia takiego założenia przez prokuraturę – oświadczył biegły.

Już na kolejnej rozprawie oskarżeni – w tym były dyrektor szkoły Jacek K., będą mieli możliwość złożenia ostatecznych wyjaśnień w sprawie. Tego samego dnia przewidziane są również mowy końcowe obu stron postępowania. – Przewiduję, że będzie to ostatnia rozprawa w tym przewodzie sądowym – powiedziała sędzia SR w Nakle Renata Kowalska.
Z uwagi na obszerność materiałów zgromadzonych w toku całego postępowania należy się jednak spodziewać, że wyrok w całej sprawie nie zostanie ogłoszony w tym samym dniu, w którym wygłoszone zostaną mowy końcowe. Dlatego też można zakładać, że ogłoszenie wyroku nastąpi najprędzej w lipcu tego roku.

Źródło: 

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (26) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (7)

  Masakra, w dniu 29-06-2022 18:17:07 napisał:

  Wstydu nie mają !!!

  odpowiedz

  • 4 (12)

  paterek, w dniu 29-06-2022 20:02:44 napisał:

  za Szkołę w Paterku niech się wezmą bo zlę tam się dzieje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 2 (8)

  marysia, w dniu 29-06-2022 21:07:55 napisał:

  Zarząd Ogrodów Działkowych na ul. Browarnej w Nakle ,nie rozlicza pozyskanych środków od działkowiczów w sposób transparentny .Brak jest rocznego rozliczenia ,a jest to kwota na sumę ponad 12 tyś złotych. Dokładne rozliczenie modernizacji instalacji wodociągowej ,która była realizowana w ubiegłym roku, budzi wątpliwości, jako że część pieniędzy zostało .

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Sławek, w dniu 29-06-2022 21:08:25 napisał:

  Ja pierd...ę , prokuratura nakileska i biegli nie mający kompetencji wypowiadania się na jakiekolwiek tematy - oto obraz tego pisowskiego kraju z dykty .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Potulice, w dniu 29-06-2022 22:23:27 napisał:

  Powinny nastąpić rutynowe, cykliczne kontrole w zespole szkół w Potulicach. To co się tam dzieje to dramat. Począwszy od przedszkola po klasy ósme szkoły podstawowej. To jakie metody wychowawcze stosują nauczyciele i na co sobie pozwalają nadaje się tylko do nagłośnienia !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (5)

  Potulicka, w dniu 30-06-2022 08:15:03 napisał:

  Niech się wezmą również za nauczycieli w szkole w Potulicach !!! To ,na co sobie pozwalają nauczyciele, obrażanie uczniów,poniżanie, olewanie ich problemów, to tylko zalążek, a przedszkole? Jedna z przedszkolanek, pani kochanka byłego dyrektora, stosuje przemoc wobec dzieci, zamykanie w kantorku, zastraszanie. Poza tym,jak przedszkolanki mogą zakazywać dzieciom mówić,co było w przedszkolu?bo skoro w grupie 20osobowej każde dziecko milczy co jest w przedszkolu, bo pani nie każe mówić,to tak jest. Poza tym,żeby dziecko bało się w domu głośno bawić,bo w przedszkolu pani zaraz wyzywa? W Potulicach kontrola za kontrolą powinna być. Ta szkoła to fatalna pomyłka. Na szczęście moje dzieci wypisałam z tej"szkoły".

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (5)

  Potuliczanka, w dniu 30-06-2022 08:44:38 napisał:

  Inne przedszkolanki nie są lepsze. Człowiek daje dziecko z myślą żeby było zaopiekowanie, bezpieczne i szczęśliwe w gronie innych dzieci a dzieci wychodzą z domu do przedszkola z płaczem, do przedszkola, które jest na miejscu, które powinno zapewnić temu dziecku wsparcie. Panie pracują jak za kare. Wystarczy spojrzeć na przedszkolaków na placu zabaw. Panie w telefonach, albo na ploteczkach, w ogóle nie zaangażowane w zabawę grupy, aż cud że jeszcze do nieszczęścia nie doszło. Ale podobno zbiera się już grono rodziców którzy chcą realnych, widocznych zmian. Idźmy z postępem. Zmieniają się metody wychowawcze, styl relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem a w przedszkolu system kar i nagród rodem z PRL. Moje dzieci również wypisane. Mimo szkoły 10 m od domu. !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 2 (4)

  przyjaciel psów, w dniu 30-06-2022 09:04:27 napisał:

  biegły sądowy zawiódł.... słabe to....ale w państwie pisu to norma jak trzeba gdzie trzeba

  odpowiedz

  • 0 (2)

  dd, w dniu 30-06-2022 11:20:30 napisał:

  W Potulicach to kucharka posiłki brudnymi rękoma robi, nie umytymi a panią Dyrektor to nawet nie interesuje...

  odpowiedz

  • 2 (4)

  robert, w dniu 30-06-2022 16:35:28 napisał:

  Proponuje .więcej szkoł sprawdzic.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Bshxbsn, w dniu 30-06-2022 20:42:08 napisał:

  Z tego konieczność większego nadzoru nad szkołami . Proste. Szkoła nie powinna a musi być miejscem bezpiecznym, tolerancyjnym i neutralnym. Szkoła w Potulicach tych warunków nie spełnia. I kontroli powinny podlegać wszystkie co do których są wątpliwości w wymienionych kwestiach

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ww, w dniu 30-06-2022 20:45:05 napisał:

  Dlaczego nie widać odpowiedzi na komentarze?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  przyjaciel psów, w dniu 01-07-2022 10:23:07 napisał:

  No P. J.K. gdzie uczyło się grać w siatkówkę? w pisie nie , to pewne

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wstyd , w dniu 06-07-2022 23:04:30 napisał:

  wstyd panie.. wstyd.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Budowa magazynów
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)