Dziś mamy 18 września 2020, piątek, imieniny obchodzą:

23 marca 2020

Problemy dotykają wszystkich branż. Rolnicy zwolnieni ze składek KRUS

– Zwolnienie ze składek KRUS jest pierwszą pomocą dla rolników, która w związku z #epidemią uzyskała zgodę rządu – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Zwolnienie ze składek KRUS, jest analogicznie jak to które ma miejsce w przypadku ZUS.

– To efekt inicjatywy Prezydenta RP, który niezmiennie wspiera polskich rolników – podkreślił minister Ardanowski informując o propozycji zapisu w Tarczy Antykryzysowej.

Zapis do projektu ustawy polega na zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. (3 miesiące) osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174). Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Propozycja ta, obok obowiązujących już zmian w przepisach dotyczących zasiłku chorobowego, stanowi istotną pomoc państwa dla środowiska rolniczego w okolicznościach wprowadzenia w kraju stanu epidemii w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Minister zaznaczył, że jest to propozycja na obecny stan epidemii, bo nie wiadomo jak się ona będzie rozwijała dalej. Zwrócił też uwagę, że problemy dotykają wszystkich branż, w tym także rolnictwa.

– Trwają także prace nad innymi rozwiązaniami. Kłopoty mają całe branże np. kwiaciarstwo i szkółkarstwo i tym producentom rolnym także będziemy chcieli dać wsparcie – poinformował minister.

– Oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE , które odbędzie się w formie telekonferencji, będę wnioskował o dodatkowe środki unijne na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów oraz o umożliwienie przesunięcia niewykorzystanych do tej pory środków z PROW na te działania, które są w danych krajach szczególnie istotne – podkreślił minister Ardanowski.

W czasach kryzysów, takich jak epidemia, żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt. Jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się na dochodach poszczególnych gospodarstw.

– W Tarczy  Antykryzysowej pomagamy zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takich zakładów powinni otrzymać pomoc państwa – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 18 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (7)

  kowiarus, w dniu 23-03-2020 20:48:32 napisał:

  Może tak wszyscy dygnitarze unijni zrezygnują ze swoich uposażeń na rzecz walki z koronawirusem, z głodu nie pomrą od razu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 7 (9)

  Mecenas , w dniu 24-03-2020 07:52:05 napisał:

  Rolnicy normalnie działają i epidemia w niczym im nie przeszkadza, zapierdzielaja po polach jak szaleni

  odpowiedz

  • 1 (7)

  ZUS, w dniu 24-03-2020 07:57:57 napisał:

  W ZUS jest odroczenie, żadne zwolnienie - po 3 miesiącach trzeba będzie zapłacić 3 x więcej.

  odpowiedz

  • 0 (16)

  nakielanin, w dniu 24-03-2020 08:06:43 napisał:

  zgadzam się z przed piszącym.Zwolnienia ze składki krus to jakaś farsa.Kto jak kto ale rolnicy mają najmniejszą styczność z ludźmi bo są zajęci pracą w polu.Nic nie mam do rolników nawet powiedziałbym że chwała im za to.Ale nie oszukujmy się płacą minimalne składki czy to zdrowotne czy to rentowe a świadczenia mają takie same jak ktoś kto płaci pełen zus i inne świadczenia. Przykro mi ale się z tym żeby zwolnić ze składek rolników ja osobiście się nie zgadzam.Rolnik nie zamknie gospodarstwa i jakoś to wszystko przetrwa.A zakłady pracy gdzie są płacone pełne świadczenia za chwilę ogłoszą upadłość to dopiero będzie epidemia ale w urzędzie pracy.W tej chwili szacuje się że około dwa miliony ludzi uda się po zasiłek-który i tak nic nie da.Za chwilę wszystko w polsce będzie się sypać.Zastanawiam się czy jeszcze warto w tym kraju na kogokolwiek głosować.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (11)

  Mig, w dniu 24-03-2020 08:47:55 napisał:

  Rolnik może pracować z automatu zwolniony z płacenia składki a przedsiębiorca któremu zakazano działalności ma pisać wniosek o odroczenie. Jeden płaci 400 na 3 m-ce a drugi 1400 na m-c takie to prawo i sprawiedliwość!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 6 (8)

  precz z pis, w dniu 24-03-2020 10:17:11 napisał:

  Na kiełbaskę wyborczą , nowe limuzyny, kasę dla rydzyka czy propagandową telewizje to mają, ale żeby pomóc przedsiębiorcą to już nie, co ci da, że przesuną składki na potem, chcą żeby ludzie bankrutowali, ale dopiero po wyborach, żeby ładnie wyglądało, że niby jakoś pomagają

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pieczątki Colop
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Bon upominkowy
Lipoliza injekcyjna
Meble kuchenne
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Sycąca, aromatyczna i smaczna. Przepis na krem z dyni z czerwoną soczewicą

Rozgrzewająca zupa krem z dyni to jesienny klasyk na naszych stołach.# Sycąca, aromatyczna i niezwykle smaczna.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)