Dziś mamy 22 stycznia 2020, środa, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2019

Poznać pracę górnika. Dzieci obchodziły "Barbórkę"

fot. Karolina Michna

fot. Karolina Michna

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych # górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

W ramach doradztwa zawodowego 4 grudnia dzieci z oddziały przedszkolnego w Olszewce obchodziły Dzień Górnika, potocznie zwany również „Barbórką”.

Przedszkolaki nie tylko poznały strój roboczy i rekwizyty niezbędne do pracy górnika, ale także uroczysty czarny mundur oraz okrycie głowy Czako - charakterystyczny element każdego Górnika. Delfinki dowiedziały się również jaką ciężką i czasami niebezpieczną pracę wykonują pracownicy kopalni.

Poza tym dzieci oglądały film dokumentalny przedstawiający pracę górnika oraz tematyczną bajkę, dzięki czemu jeszcze bardziej mogło przybliżyć im to omawiany zawód. Na zakończenie nie zabrakło pracy plastycznej przy użycia węgla rysunkowego.

materiał: Karolina Michna

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 22 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)