Dziś mamy 18 grudnia 2017, poniedziałek, imieniny obchodzą:
09 sierpnia 2017

Powstaje linia elektroenergetyczna. Są już fundamenty, postawiono kilka słupów

Trwa budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Bydgoszcz # Zachód - Piła Krzewina.

Budowa linii 2x 400 kV stanowi istotny element Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zgodnie z badaniami, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną. Stąd też, podjęto decyzję o budowie dwutorowej linii, która będzie przebiegała przez dwa województwa i będzie miała łączną długość 83 km.
Obecnie, wydano wszystkie decyzje lokalizacyjne na cały odcinek powstającej linii, a także wbudowano część fundamentów i postawiono na nich słupy. Inwestor informuje, że na trasie wykonano 120 fundamentów, które stanowią 54% wszystkich fundamentów znajdujących się w projekcie. Zostały postawione także 52 słupy.

Na terenie naszego powiatu linia przebiegać będzie przez trzy gminy: Nakło nad Notecią, Sadki oraz Mroczę. Planowana długość odcinka linii w kilometrach wynosić będzie odpowiednio 14 km przez gminę Nakło, 0,25 dla gminy Mrocza oraz 13,90 km dla Sadek.
Nie da się ukryć, że jest to poważna inwestycja, wobec której nie da się przejść obojętnie. Stąd też, wielu mieszkańców terenów, przez które przebiegać będzie linia wyrażało wobec tego swój sprzeciw jeszcze przed wydaniem decyzji lokalizacyjnych. Ludzie obawiali się o hałas, a także o negatywne oddziaływanie linii. Inwestor jednak uspokaja, że badania zlecone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nie wykazały szkodliwego oddziaływania linii 400 kV. WHO określiła także dopuszczalne wartości, które nie są szkodliwe ani dla zdrowia, ani dla środowiska. Zgodnie z szacunkami, budowa linii będzie wyzwalała pole elektromagnetyczne nieprzekraczające żadnej z dopuszczalnych norm, a co za tym idzie pozostanie bez wpływu na środowisko naturalne a przede wszystkim na człowieka.

Co do hałasu, faktem jest, że linia elektroenergetyczna wyzwala szum akustyczny, jednakże nie będzie on przekraczał wartości dopuszczalnej dla zabudowy mieszkaniowej (czyli wynoszącej 45dB).

Linia elektroenergetyczna składająca się z wysokich słupów, obniża wartość krajobrazową jakże urokliwych zakątków naszego powiatu. Ci, którzy sprzeciwiali się budowie linii "nad głowami", "nad sadami" wyszli z propozycją, aby inwestycja została poprowadzona Doliną Noteci. Jest to jednak obszar chroniony i inwestor nie otrzymałby stosownych pozwoleń. Rolnicy, sadownicy i mieszkańcy w powiecie pilskim (m.in. w miejscowości Pobórka Wielka) protestowali na placach budowy, zasypując doły pod fundamenty czy blokując wjazd ciężkiego sprzętu na pola.

W naszym powiecie o całej inwestycji nie mówi się za wiele. Miejmy nadzieję, że mieszkańcy nie stracą na niej kosztem szumnego hasła o pożytku publicznym z budowy linii. Warto jednak wspomnieć, że budowa linii będzie z pewnością korzystna dla gmin, bowiem rokrocznie do budżetu danej gminy mają wracać środki odpowiadające 2% kosztów inwestycji na jej terenie. Wynika z tego, że im dłuższy odcinek linii przebiega przez daną gminę, tym większy będzie podatek. Stąd też, odcinek o długości 10 kilometra przyniesie danej gminie około pół miliona złotych wpływu do budżetu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (6)

  Do autora, w dniu 09-08-2017 22:00:08 napisał:

  Budowa linii nie wyzwala pola elektromagnetycznego!

  odpowiedz

  • -4 (8)

  Natura 2k, w dniu 10-08-2017 07:29:51 napisał:

  A krajobraz zrąbany wystarczy stanąć na łąkach i popatrzeć że co 400m jest wysoki słup

  odpowiedz

  • 2 (2)

  ..ll, w dniu 10-08-2017 08:13:47 napisał:

  Ensta złodzieje !!

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Tak, w dniu 10-08-2017 08:18:50 napisał:

  ENEA oszukuje ludzi, jak masz licznik dwustrefowy to sprawdź jego działanie!

  odpowiedz

  • -9 (13)

  puma, w dniu 10-08-2017 10:21:38 napisał:

  Wszyscy niezadowoleni podziękujcie swoim burmistrzom bo to oni wydali zgody.

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Wena, w dniu 10-08-2017 13:53:41 napisał:

  włodarze tutaj o niczym nie decydują to inwestycja skarbu panstwa

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Oort, w dniu 10-08-2017 22:35:42 napisał:

  ,,Szumnego hasla,,? Budowa linii to jest koniecznosc! Mamy ogromny problem z przesylem energii w naszym kraju, a potrzeby stale rosna.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  j23, w dniu 11-08-2017 01:55:33 napisał:

  Dlaczego autor dołączył do artykułu zdjęcie innej linii ?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Łekolog, w dniu 11-08-2017 11:51:32 napisał:

  Waźne źe nie pójdzie pradoliną Noteci wszakże to obszar natura 2000

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Asx, w dniu 11-08-2017 15:05:49 napisał:

  Co za nieuk pisal ten artykul, ciekawe co zrobi jak pradu zabraknie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
1350PLN PROMOCJAPLN
Drobne naprawy
KUCHNIA CHIŃSKA
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usta - powiekszanie
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Wydatki w gospodarstwach domowych. Na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy?

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy zebrał informacje dotyczące wydatków przeciętnych #gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku. Jak dane te różnią się od tych w roku wcześniejszym?

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)