Ogólnopolski turniej BRD dobiegł końca

fot. Jan Szparag
Finaliści turnieju, reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie w składzie: Jakub Konieczny, Przemysław Jemioła, Antonina Bembnista, opiekun Marcin Adamczyk zajęli w klasyfikacji generalnej 12 miejsce w Polsce.
Do finału dotarły 32 drużyny. Po dwie z każdego województwa. Trzyosobowe teamy składają się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W sumie 96 finalistów wyłoniono w trakcie wielu eliminacji: na etapie szkolnym, gminnym, powiatowym, okręgowym i wojewódzkim, w których uczestniczyło około 100 tysięcy uczniów z całej Polski. Niezależnie od zajmowanych w turnieju miejsc, wszyscy uczestnicy zdobyli bezcenną wiedzę o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach.
Trzydniowa impreza rozpoczęła się we wtorek 4 czerwca w Zespole Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy od testu pisemnego, przygotowanego przez Polski Związek Motorowy w Warszawie. Konkurencję tą koordynowali egzaminatorzy i inspektorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.
Uroczyste otwarcie imprezy, której organizatorem jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, odbyło się we środę 5 czerwca na płycie jasielskiego Rynku. Obok ekip, które przyjechały do naszego regionu z całej Polski, na ceremonię przybyli partnerzy przedsięwzięcia oraz oficjele w osobach parlamentarzystów ziemi jasielskiej, władz samorządowych oraz przedstawicieli służb mundurowych.
Oficjalnego przywitania gości dokonali: prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, burmistrz miasta Andrzej Czernecki, członek Zarządu Polskiego Związku Motorowego w Warszawie Zbigniew Kogut, sędzia główny Turnieju podinsp. Marek Konkolewski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Jan Lech, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zdzisław Stopczyk oraz poseł Bogdan Rzońca (członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych).
Następnie uczestnicy oraz zgromadzeni goście przeszli ulicami miasta – pilotowani przez policyjny radiowóz – w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyły się konkurencje sprawnościowe: najpierw na Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy oraz Rowerowym Torze Przeszkód rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. W tym samym czasie gimnazjaliści wyjechali do Trzcinicy, gdzie razem z opiekunami zwiedzili skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. W godzinach popołudniowych na wycieczkę wybrała się z kolei grupa z „podstawówek”, a gimnazjaliści przystąpili do jazdy na rowerach.
Uczestnicy radzili sobie z przygotowanymi przeszkodami na torze sprawnościowym, a były to kolejno: bramka wisząca, tarka, łezka, równoważnia, ósemka, slalom z ograniczeniem, przewożenie przedmiotu na uwięzi, piaskownica, korytarz z desek, rynna, slalom kółkowy – żmijka, przedmiot do przewożenia, pochylnia i zatrzymanie w miejscu.
W czwartek 6 czerwca ostatnia konkurencja Turnieju – pierwsza pomoc przedmedyczna, w której wystartowali wszyscy zawodnicy. Wiedzę oraz zdolności manualne oceniali instruktorzy ratownictwa drogowego PZM oraz ratownicy medyczni.
Po trzech dniach zmagań najlepsi okazali się reprezentanci województwa łódzkiego. W pierwszej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, w drugiej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Z okazji 100-lecia istnienia swej szkoły, na zakończenie turnieju zawodnicy z „Jedynki” dziękując za miłe przyjęcie na ziemi jasielskiej, wręczyli prezesowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefowi Biernackiemu figurkę Władysława Jagiełły – patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie.
Konkurencje sprawnościowe okazały się bardzo trudne, szczególnie rowerowy tor przeszkód. Ale nie ma się co dziwić, dorośli obserwujący zmagania uczestników z podziwem dla umiejętności młodych ludzi, kiwali głowami i podkreślali, że oni by sobie nie poradzili z tymi konkurencjami. Także sprawdziany z udzielania pierwszej pomocy i w tym przypadku wiedza i umiejętności młodzieży mogły zawstydzić wielu dorosłych.
materiał: Marcin Adamczyk
Galeria

Czytaj również
- Uroczyste pożegnanie. Maturzyści odebrali świadectwa
- Sprawdzili swoją wiedzę. Liliana w gronie laureatów powiatowego konkursu
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
- Przed młodzieżą nowy rozdział. Uroczyste pożegnanie maturzystów
- Zakończenie roku maturzystów. „To symboliczny moment zamknięcia pewnego rozdziału”
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)