Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2013

Ogólnopolski turniej BRD dobiegł końca

fot. Jan Szparag

fot. Jan Szparag

Finaliści turnieju, reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie w składzie: Jakub Konieczny, Przemysław Jemioła, Antonina Bembnista, opiekun Marcin Adamczyk zajęli w klasyfikacji generalnej 12 miejsce w Polsce.

Do finału dotarły 32 drużyny. Po dwie z każdego województwa. Trzyosobowe teamy składają się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W sumie 96 finalistów wyłoniono w trakcie wielu eliminacji: na etapie szkolnym, gminnym,  powiatowym, okręgowym i wojewódzkim, w których uczestniczyło około 100 tysięcy uczniów z całej Polski. Niezależnie od zajmowanych w turnieju miejsc, wszyscy uczestnicy zdobyli bezcenną wiedzę o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Trzydniowa impreza rozpoczęła się we wtorek 4 czerwca w Zespole Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy od testu pisemnego, przygotowanego przez Polski Związek Motorowy w Warszawie. Konkurencję tą koordynowali egzaminatorzy i inspektorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

Uroczyste otwarcie imprezy, której organizatorem jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, odbyło się we środę 5 czerwca na płycie jasielskiego Rynku. Obok ekip, które przyjechały do naszego regionu z całej Polski, na ceremonię przybyli partnerzy przedsięwzięcia oraz oficjele w osobach parlamentarzystów ziemi jasielskiej, władz samorządowych oraz przedstawicieli służb mundurowych.

Oficjalnego przywitania gości dokonali: prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, burmistrz miasta Andrzej Czernecki, członek Zarządu Polskiego Związku Motorowego w Warszawie Zbigniew Kogut, sędzia główny Turnieju podinsp. Marek Konkolewski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Jan Lech, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zdzisław Stopczyk oraz poseł Bogdan Rzońca (członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych).

Następnie uczestnicy oraz zgromadzeni goście przeszli ulicami miasta – pilotowani przez policyjny radiowóz – w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyły się konkurencje sprawnościowe: najpierw na Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy oraz Rowerowym Torze Przeszkód rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. W tym samym czasie gimnazjaliści wyjechali do Trzcinicy, gdzie razem z opiekunami zwiedzili skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. W godzinach popołudniowych na wycieczkę wybrała się z kolei grupa z „podstawówek”, a gimnazjaliści przystąpili do jazdy na rowerach.

Uczestnicy radzili sobie z przygotowanymi przeszkodami na torze sprawnościowym, a były to kolejno: bramka wisząca, tarka, łezka, równoważnia, ósemka, slalom z ograniczeniem, przewożenie przedmiotu na uwięzi, piaskownica, korytarz z desek, rynna, slalom kółkowy – żmijka, przedmiot do przewożenia, pochylnia i zatrzymanie w miejscu.

W czwartek 6 czerwca ostatnia konkurencja Turnieju – pierwsza pomoc przedmedyczna, w której wystartowali wszyscy zawodnicy. Wiedzę oraz zdolności manualne oceniali instruktorzy ratownictwa drogowego PZM oraz ratownicy medyczni.

Po trzech dniach zmagań najlepsi okazali się reprezentanci województwa łódzkiego. W pierwszej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, w drugiej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Z okazji 100-lecia istnienia swej szkoły, na zakończenie turnieju zawodnicy z „Jedynki” dziękując za miłe przyjęcie na ziemi jasielskiej, wręczyli prezesowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefowi Biernackiemu figurkę Władysława Jagiełły – patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie.

Konkurencje sprawnościowe okazały się bardzo trudne, szczególnie rowerowy tor przeszkód. Ale nie ma się co dziwić, dorośli obserwujący zmagania uczestników z podziwem dla umiejętności młodych ludzi, kiwali głowami i podkreślali, że oni by sobie nie poradzili z tymi konkurencjami. Także sprawdziany z udzielania pierwszej pomocy i w tym przypadku wiedza i umiejętności młodzieży mogły zawstydzić wielu dorosłych. 

materiał: Marcin Adamczyk 

Oceń artykuł: 92 74

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)