Dziś mamy 17 września 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2013

Ogólnopolski turniej BRD dobiegł końca

fot. Jan Szparag

fot. Jan Szparag

Finaliści turnieju, reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie w składzie: Jakub Konieczny, Przemysław Jemioła, Antonina Bembnista, opiekun Marcin Adamczyk zajęli w klasyfikacji generalnej 12 miejsce w Polsce.

Do finału dotarły 32 drużyny. Po dwie z każdego województwa. Trzyosobowe teamy składają się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W sumie 96 finalistów wyłoniono w trakcie wielu eliminacji: na etapie szkolnym, gminnym,  powiatowym, okręgowym i wojewódzkim, w których uczestniczyło około 100 tysięcy uczniów z całej Polski. Niezależnie od zajmowanych w turnieju miejsc, wszyscy uczestnicy zdobyli bezcenną wiedzę o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Trzydniowa impreza rozpoczęła się we wtorek 4 czerwca w Zespole Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy od testu pisemnego, przygotowanego przez Polski Związek Motorowy w Warszawie. Konkurencję tą koordynowali egzaminatorzy i inspektorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

Uroczyste otwarcie imprezy, której organizatorem jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, odbyło się we środę 5 czerwca na płycie jasielskiego Rynku. Obok ekip, które przyjechały do naszego regionu z całej Polski, na ceremonię przybyli partnerzy przedsięwzięcia oraz oficjele w osobach parlamentarzystów ziemi jasielskiej, władz samorządowych oraz przedstawicieli służb mundurowych.

Oficjalnego przywitania gości dokonali: prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki, burmistrz miasta Andrzej Czernecki, członek Zarządu Polskiego Związku Motorowego w Warszawie Zbigniew Kogut, sędzia główny Turnieju podinsp. Marek Konkolewski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Jan Lech, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Zdzisław Stopczyk oraz poseł Bogdan Rzońca (członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych).

Następnie uczestnicy oraz zgromadzeni goście przeszli ulicami miasta – pilotowani przez policyjny radiowóz – w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej oraz pocztów sztandarowych do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyły się konkurencje sprawnościowe: najpierw na Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy oraz Rowerowym Torze Przeszkód rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. W tym samym czasie gimnazjaliści wyjechali do Trzcinicy, gdzie razem z opiekunami zwiedzili skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. W godzinach popołudniowych na wycieczkę wybrała się z kolei grupa z „podstawówek”, a gimnazjaliści przystąpili do jazdy na rowerach.

Uczestnicy radzili sobie z przygotowanymi przeszkodami na torze sprawnościowym, a były to kolejno: bramka wisząca, tarka, łezka, równoważnia, ósemka, slalom z ograniczeniem, przewożenie przedmiotu na uwięzi, piaskownica, korytarz z desek, rynna, slalom kółkowy – żmijka, przedmiot do przewożenia, pochylnia i zatrzymanie w miejscu.

W czwartek 6 czerwca ostatnia konkurencja Turnieju – pierwsza pomoc przedmedyczna, w której wystartowali wszyscy zawodnicy. Wiedzę oraz zdolności manualne oceniali instruktorzy ratownictwa drogowego PZM oraz ratownicy medyczni.

Po trzech dniach zmagań najlepsi okazali się reprezentanci województwa łódzkiego. W pierwszej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, w drugiej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Z okazji 100-lecia istnienia swej szkoły, na zakończenie turnieju zawodnicy z „Jedynki” dziękując za miłe przyjęcie na ziemi jasielskiej, wręczyli prezesowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefowi Biernackiemu figurkę Władysława Jagiełły – patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie.

Konkurencje sprawnościowe okazały się bardzo trudne, szczególnie rowerowy tor przeszkód. Ale nie ma się co dziwić, dorośli obserwujący zmagania uczestników z podziwem dla umiejętności młodych ludzi, kiwali głowami i podkreślali, że oni by sobie nie poradzili z tymi konkurencjami. Także sprawdziany z udzielania pierwszej pomocy i w tym przypadku wiedza i umiejętności młodzieży mogły zawstydzić wielu dorosłych. 

materiał: Marcin Adamczyk 

Oceń artykuł: 95 75

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)