Dziś mamy 23 lutego 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2023

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

fot. MEiN

fot. MEiN

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

Kopernikański Frombork

To właśnie w tym niewielkim mieście na jednej z wież swoje obserwacje astronomiczne prowadził Mikołaj Kopernik. Nieprzypadkowo więc twórcy programu zabiorą widzów na spacer po fromborskich zabytkach. Zobaczymy wzgórze katedralne, archikatedrę, muzeum i przede wszystkim wyjątkowe planetarium. Spacer będzie okazją, aby porozmawiać nie tylko o dorobku Mikołaja Kopernika, ale też o wyzwaniach dla polskiej nauki.

Mikołajkowy program TVP Nauka

W programie m.in. informacja, czym jest przesilenie zimowe, czy Mikołaj Kopernik potrafił je określić i jakimi instrumentami się posługiwał. Nie zabraknie także rozmów na temat przedsięwzięć i wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Twórcy programu przedstawią widzom relację ze Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

W programie ponadto prezentacja programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”, informacje o działalności Akademii Kopernikańskiej oraz odsłonięcie rzeźby Andrzeja Renesa.

Spędźmy Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem!

Źródło: MEiN

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    swiadomy, w dniu 06-12-2023 10:47:26 napisał:

    m a s o n

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Budowa hal
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)