Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2023

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

fot. MEiN

fot. MEiN

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

Kopernikański Frombork

To właśnie w tym niewielkim mieście na jednej z wież swoje obserwacje astronomiczne prowadził Mikołaj Kopernik. Nieprzypadkowo więc twórcy programu zabiorą widzów na spacer po fromborskich zabytkach. Zobaczymy wzgórze katedralne, archikatedrę, muzeum i przede wszystkim wyjątkowe planetarium. Spacer będzie okazją, aby porozmawiać nie tylko o dorobku Mikołaja Kopernika, ale też o wyzwaniach dla polskiej nauki.

Mikołajkowy program TVP Nauka

W programie m.in. informacja, czym jest przesilenie zimowe, czy Mikołaj Kopernik potrafił je określić i jakimi instrumentami się posługiwał. Nie zabraknie także rozmów na temat przedsięwzięć i wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Twórcy programu przedstawią widzom relację ze Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

W programie ponadto prezentacja programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”, informacje o działalności Akademii Kopernikańskiej oraz odsłonięcie rzeźby Andrzeja Renesa.

Spędźmy Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem!

Źródło: MEiN

Oceń artykuł: 16 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    swiadomy, w dniu 06-12-2023 10:47:26 napisał:

    m a s o n

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Konstrukcje stalowe
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)