Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 marca 2017

Konferencja prasowa w urzędzie wojewódzkim. Dyskutowano o reformie służby zdrowia

fot. KPUW w Bygdosczy

fot. KPUW w Bygdosczy

"Reforma służby zdrowia wynikająca z nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki #zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych" to temat konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim, w której uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział także poseł, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos oraz dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ Elżbieta Kasprowicz.

Rok 2017 jest rokiem reformy służby zdrowia – kolejnego ważnego obszaru, gdzie rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza potrzebne i oczekiwane zmiany. Jest to reforma potrzebna z punktu widzenia jakości leczenia i bezpieczeństwa mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego i całego kraju. Przed nami ważne zadanie –  mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Poseł Tomasz Latos w swoim wystąpieniu wyjaśniał, że ustawa jest przyjazna szpitalom. Jest ona niezwykle potrzebna i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż to, które było proponowane przez ostatnie lata i rządzącą wcześniej koalicję, polegające na aneksowaniu umów. Jednocześnie jest to lepsze niż pełne wejście w kontraktowanie usług i przy dzisiaj dostępnych środkach i organizacji jest rozwiązaniem optymalnym. Odnośnie procesu legislacyjnego, to jesteśmy teraz po pierwszym czytaniu projektu ustawy w komisji sejmowej, dalsze procedowanie odbędzie się podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Możliwe, że zostanie ona w całości przyjęta. Następnie pozostaje kwestia przygotowania i wdrażania aktów wykonawczych – mówił wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza zwrócił uwagę na to, że projekt ustawy stwarza gwarancję do sprawnego i normalnego funkcjonowania na rynku istotnych podmiotów w zakresie lecznictwa szpitalnego. Tworzy również zasady finansowania świadczeń w zakresie lecznictwa szpitalnego, i co warto podkreślić, szpitale, które wchodzą do systemu zabezpieczenia mają dwa sposoby finansowania świadczeń. Z jednej strony jest finansowanie na takiej zasadzie jak obecnie, czyli finansowane są usługi odrębne, które są wymienione w umowie między płatnikiem a wykonawcą. W skali systemowej jest to ok. 40 proc. wartości świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego. Oprócz tego jest metoda finansowania ryczałtowego, która buduje plan finansowy na kolejny okres rozliczeniowy na podstawie tego, jak dany podmiot wykonywał świadczenia w poprzednim okresie. Co jeszcze wymaga podkreślenia: system jest budowany i podmioty są do niego kwalifikowane na okres 4 lat, ale okresy rozliczeniowe nie mogą być dłuższe niż 1 rok. Na początku funkcjonowania systemu będą krótsze – kwartał i pół roku. Ten system bardzo dobrze wpisuje się w geografię podmiotów działających w województwie kujawsko-pomorskim. Wszystkie istotne podmioty wchodzą do tego systemu i świadczenia w znacznej mierze będą finansowane z systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Te podmioty, które do tego systemu nie wchodzą, ich świadczenia zostaną w znacznej mierze kupione w drodze konkursu ofert NFZ.

Konferencję prasową poprzedziło spotkanie robocze z udziałem dyrektorów placówek, które wchodzą do tzw. "sieci szpitali" oraz z organami założycielskimi podmiotów leczniczych.

Materiał: KPUW w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 22 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Oc, w dniu 18-03-2017 18:56:43 napisał:

    Służba zdrowia...

    odpowiedz

    • 0 (0)

    jan, w dniu 19-03-2017 14:15:21 napisał:

    Przydała by się konferencja na tema braku oświetlenia Nakła .

    odpowiedz

    • 0 (0)

    qwy, w dniu 19-03-2017 20:09:49 napisał:

    Kiedy będzie można rodzić w nakielskim szpitalu?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)