Dziś mamy 23 sierpnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

21 lipca 2019

Kolejne plany budowy stacji bazowej telefonii komórkowej

fot. pow

fot. pow

Rozpoczęła się procedura budowy masztu telefonii komórkowej#. Gorzeń jest kolejną po Ślesinie miejscowością, w której planowana jest taka budowa. do 17 lipca mieszkańcy mieli możliwość wyrażenia swojej opinii wobec tych planów.

Wydano obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania w sprawie budowy stacji bazowej telefonii komórkowej w Gorzeniu. W miejscowości tej ma stanąć maszt telefoniczny sieci Play. Gdzie dokładnie ma być zlokalizowany i jaka będzie jego mocy na razie nie wiadomo. Wskazana w postępowaniu działka o nr 3222 graniczy z zabudową mieszklalną. 

Od wydania obwieszczenia do ostatecznej instalacji masztu minie trochę czasu, bowiem jak przyznają sami przedstawiciele tej firmy, jest to długotrwała procedura, która może potrwać ponad rok. Niestety, teren na którym ma powstać stacja, jak większość terenów w gminie Nakło nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Stąd też sieć Play wystąpiła do burmistrza gminy Nakło o wydanie tzw. decyzji lokalizacji celu publicznego. Kolejne kroki to wystąpienie do zakładu energetycznego o ustalenie warunków przyłączenia do sieci oraz do starosty nakielskiego o pozwolenie na budowę i użytkowanie stacji.

Tego typu inwestycja emituje pole elektromagnetyczne, jednak jak zapewnia Witold Tomaszewski – doradca zarządu sieci Play, promieniowanie to będzie monitorowane na potrzeby ochrony środowiska oraz BHP. Pomiary promieniowania są wykonywane przez akredytowane laboratorium. Po montażu instalacji fakt ten zostanie zgłoszony do starosty, który w terminie 30 dni stwierdzi poprawność budowy stacji i nastąpi jej uruchomienie.

A co potem? Powszechnie wiadomo, że żadna jednostka gminna czy powiatowa nie monitoruje na bieżąco pracy tych urządzeń, a mieszkańcy mają obawy czy firma np. nie zwiększa mocy nadajnika lub czy obecne normy niezmieniane od wielu lat są wystarczające dla wprowadzanych ciągle nowych, groźniejszych dla zdrowia technologii. Obawy takie mają mieszkańcy Mroczy. Jak się okazuje, ani gmina, ani starostwo nie posiadają żadnych danych na temat „ich” masztu. Nie wiadomo nawet, kiedy powstał i z jaką mocą obecnie nadaje.

Mimo że maszty telefoniczne są ustawiane w wielu miejscowościach nadal nie brakuje obaw o ich realny, szkodliwy wpływ na zdrowie. – Nie ma żadnych naukowo potwierdzonych i uznanych badań, które wskazywałyby na negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telefonii komórkowej na organizmy żywe – uważa Witold Tomaszewski z Play. Z tą teorią na pewno nie zgodzą się ci, którzy bazują na wynikach badań renomowanych instytutów z całego świata, choćby włoskiego Ramazzini Institute, który ostatnio opublikował wyniki swoich badań przeprowadzonych na szczurach. Wynika z nich jednoznacznie, że promieniowanie takie po latach wywołuje bardzo szkodliwe dla zdrowia skutki powodując powstawanie wielu śmiertelnych chorób.

Mieszkańcy mogli złożyć skargę bądź wniosek do nakielskiego ratusza w terminie do 17 lipca.
 

Oceń artykuł: 3 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Mieszkaniec, w dniu 21-07-2019 15:28:05 napisał:

  A gdzie oni obwieszczają takie decyzję urzędasy? Na tablicy koło czerwonego kościoła? A kiedy w górzeniu obwieszczenie będzie

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Anonim, w dniu 21-07-2019 23:20:41 napisał:

  Miejmy nadzieję że w Gorzeniu mieszkają myślący ludzie. I wiedzą że bez nowych nadajników telefonii komórkowej (które są mniej szkodliwe niż mikrofalówki w kuchni) nie będą mieli zasięgu. Nie to co Rycerze Maryi od Rydzyka mieszkający w Ślesinie (500+, "Jarosław Polskę zbaw", wina Tuska, itd.). Nie zgodzili się na nadajnik, później pierwsi lecieli do operatora, że "nie ma zasięgu". Kujawsko-pomorskie "PODLASIE".

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (9)

  GallAnonim, w dniu 21-07-2019 23:56:24 napisał:

  @Anonim chyba "nowy nabytek" ślesiński się odezwał, znawca od mierników promieniowania elektromagnetycznego z Aliexpress.

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Daniello, w dniu 22-07-2019 06:36:29 napisał:

  Pomyślcie ludzie jak mocno szkodzą maszty / nadajniki Lux Veritas Radio Maryja ten sygnał jest nawet odbierany w piwnicach metr dwa poniżej gruntu, czemu nie robicie strajku przed szkodliwą falą tych nadajników. Biedny gsm 5-kroc słabszy.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Obiektywny, w dniu 22-07-2019 22:15:54 napisał:

  Znowu kłamstwa i manipulacje o szczurach które promieniowano kilkaset razy większa mocą niż dopuszczalne normy w Polsce. W innych krajach np. Europy moce stacji są znacznie większe i dlaczego ludzie są zdrowsi? Ten ciemnogród pali papierosy, śmieci w piecu powodując smog, niezdrowe jedzenie i to niby nie szkodzi?

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Anonim, w dniu 22-07-2019 22:49:02 napisał:

  Jakie poruszenie wśród Pis-owskich trolli. Bez Rydzyka nie ma PIS-u u władzy. Ale za poparcie biedaka z Torunia trzeba płacić. Szkoda że z publicznej kasy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Kanapa
Terminale płatnicze
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Metkownice
od 179PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)