Dziś mamy 21 października 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

20 września 2021

Już 140 raz rusza kampania cukrownicza! Nowe oczekiwania, nowe nadzieje

fot. MB

fot. MB

W poniedziałkowe popołudnie w nakielskiej Cukrowni odbyło się uroczyste rozpoczęcie kampanii cukrowniczej. Symboliczne rozpalenie pieca wapiennego miało tu miejsce po raz 140.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej S.A, wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempiński, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Krzysztof Nykiel – prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, przedstawiciele plantatorów z Bydgoszczy i Nakła oraz przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, plantatorzy oraz pracownicy nakielskiej Cukrowni.

- Dlaczego ten dzień otwarcia i całe kampania dla cukrowników jest ważna? Z tego względu, że w zależności od tego, jakie wyniki mamy, tak później wygląda nasz cały rok. Nowa kampania, nowe oczekiwania, nowe nadzieje. Do tej kampanii podchodzimy z umiarkowanym optymizmem. Mamy nadzieję, że będzie to lepsza kampania niż w ubiegłym roku. Średnia polaryzacja, tzn. zawartośc cukru w buraku cukrowym w ubiegłym roku wynosiła ok. 15%. W tej chwili to, co się dzieje na polach, co wychodzi nam po zbadaniu buraka w cukrowni, napawa pewnym optymizmem. Tutaj szczególnie w tej sukrowni, polaryzacja wygląda, że jest bardzo dobra, bo średnia polaryzacja jest ok. 17%, ale są również dostawy po 18%. W tych warunkach planujemy, że w Krajowej Spółce Cukrowej jest szansa, że osiągniemy prrodukcję cukru na poziomie najwyższym, jeżeli chodzi o dotychczasową produkcję i wszystko wskazuje na to, że to będzie produkcja ok. 100 tysięcy więcej ton cukru niż było w roku ubiegłym – stwierdził Krzysztof Kowa, prezes zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Prezes Kowa podkreślił również to, że spółka rozwija się, rokrocznie przeznacza na inwestycję ponad 200 mln zł. -Chcemy optymalizować koszty. Po to inwestycje i poszukiwanie nowych rynków zbytu. Jeszcze niedawno krajowa spółka sprzedawałą głównie na rynek polski i europejski. W tej chwili dużą część cukru, około 1/3 sprzedawana jest poza rynek europejski. Jest to ko. 300 ton cukru. Dlatego też zainwestowaliśmy w port w Gdańsku. Chciałbym podziękować plantatorom, z którymi współpracujemy, bo spółka bez plantatorów nic nie znaczy. Zależy nam bardzo, aby produkcja buraka się rozwijała, by ta, którą sobie zaplanujemy w pierwszej kolejności zostałą wyprodukowana na polu. Dlatego też staramy się podnosić ceny za buraki, zdaję sobie sprawę, że jeszcze nie wszyscy są z tego zadowoleni, ale w tej chwili w Polsce jesteśmy spółką, która najlepiej płaci za plony – poinformował prezes.


- Cukrownia Nakło, podobnie jak 6 pozostałych cukrowni, każdego roku, jest w ciągłym rozwoju. Każdego roku, w każdej z naszych cukrowni stosujemy nowe rozwiązania, nowe technologie. Wszystko po to, aby optymalizować wynik. Chodzi o to, aby produkować dużo, tanio i szybko. Wiadomo, że buraki wykopane do końca listopada nie mogą zbyt długo leżeć niezagospdoarowane. Musimy wszystko wykonywać szybko, sprawnie i opłacalnie. W tym roku zainstalowaliśmy robot, który funkcjonuje pierwszy raz w tym roku. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam sprawniej przyjmować i analizować buraki. Bardzo ważnym dla zachowania rytmiki pracy cukrowni, jest tzw. suchy rozładunek. To zmieniło się u nas w ostatnim czasie. Do tej pory w Cukrowni Nakło buraki podawane do produkcji były podawane za pomocą wody i to rodziło pewne perturbacje. Dzisiaj buraki są sypane na taśme, po drodze jest waga, operator wszystko widzi i to też pozwoli ustabilizować produkcję. Urządzenie, które zostało zamontowane, najprawdopodobniej będzie mogło pracować przy przerobie wyższym, aniżeli planujemy. W tym roku przerób planowany jest na poziomie około 8 tys. ton na dobę, przy naszej kontraktacji na poziomie 830 tys. ton buraków, szacujemy, że wyprodukujemy 120 tys. ton cukru. Z tych 120 tys. ton, 100 tys. będzie z buraka, a pozostałe 20 tys. tzw. drugiej kampanii sokowej - poinformował Czesław Muszyński, dyrektor nakielskiej Cukrowni. - Krajowa Spółka zwraca także duża uwagę na ochronę środowiska.

W Cukrowni Nakło konkretnie przez rozwiązanie techniczne obniżymy emisję CO2, szacujemy, że będzie to do ok. 20%. Na etapie projektowania jest nowa oczyszczalnia ścieków. W przyszłym roku jeden z elementów będzie wybudowany, za dwa lata powinna powstać cała oczyszalnia, która pozwoli całą wodę, którą uzyskuje się z buraków, można ją do takiego stopnia oczyścić, że będzie można oddawać ją do cieków rzecznych, które znajdują się niedaleko cukrowni. To są ważne rozwiązanie. Chcielibyśmy tylko, aby ta kampania udała nam się szczęsliwie i bezwypadkowo. A załoga w tej cukrowni jest na tyle dobra, że jesteśmy w stanie zadbać o wyniki – dodał.

W czasie uroczystości głos zabrał także poseł Jan Krzysztof Ardanowski. - Symboliczne rozpoczęcie kampanii cukrowniczej zawsze w Polsce było bardzo ważne dla wszystkich, którzy byli związani z rolnictwem. Produkcja buraków była jednym z najważniejszych, bardzo ciężkim, ale bardzo ważnym działem polskiego rolnictwa. Jestem przekonany, że takim pozostanie. Niezależnie od tych wszystkich zagrożeń, jakie są związane z prdukcją cukru na świecie, zmian oczekiwań konsumentów, presji produkcji cukru z trzciny cukrowej, musimy wszystko uczynić, by produkcję buraków w Polsce utrzymać. Ona jest szalenie ważna dla rolników, którzy się tym zajmują, jest ważna również dla polskiej gospodarki – podkreślał poseł.

Na zakończenie konferencji do zebranych zwrócił się wicewojewoda Radosław Kempiński, który życzył pomyslnej i owocnej kampanii oraz Krzysztof Nykiel – prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Podkreslił on, jak bardzo rosną koszty produkcji buraka, wzrastaja ceny nawozów niemal o 100%. - Dobrze, że ta kampania się lepiej zapowiada, bo to, co przeszliśmy w ubiegłym roku we wszystkich cukrowniach, niestety, optymizmem nie napawało – podkreślił prezes. Życzył także bezpiecznej i dobrej kampanii.

Po konferencji prasowej przyszedł czas na zwiedzanie Cukrowni Nakło. Zaproszeni goście mogli obejrzeć, jak od ubiełego roku zmienił się plac rozładunkowy oraz przejśc kolejne etapy pracy od buraka aż po cukier.

Oceń artykuł: 56 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (31)

  Wypasacz świń , w dniu 20-09-2021 22:55:38 napisał:

  Ale smród ten sam na całe Nakło.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (22)

  Mila, w dniu 20-09-2021 23:11:42 napisał:

  Inwestycje, żeby było dużo, szybko i tanio, ale żeby nie było tak uciążliwie dla mieszkańców, jak do tej pory to już szkoda kasy.

  odpowiedz

  • -11 (19)

  Adrian , w dniu 21-09-2021 05:43:32 napisał:

  Wędkarzy znów czekają nieprzespane noce ...

  odpowiedz

  • -7 (21)

  Kochanka , w dniu 21-09-2021 06:18:25 napisał:

  Rysia brakuje

  odpowiedz

  • -5 (21)

  Nakielanin, w dniu 21-09-2021 07:57:33 napisał:

  Znowu Nakło i okolice poczują te piękne zapachy....

  odpowiedz

  • -3 (23)

  Obatel, w dniu 21-09-2021 08:05:47 napisał:

  Jak za KOMUNY!!!!! Nie możecie się rozstać! Wbicie łopat, rozpalanie w piecach, przecinanie wstęg itd.Masakra

  odpowiedz

  • -4 (22)

  Mieszkaniec Mickiewicza, w dniu 21-09-2021 09:41:51 napisał:

  Bardzo dobrze że spółka cukrowa inwestuje w ochronę środowiska ale co z transportem buraków, kolejna kampania i znowu problem nie rozwiązany, samochody z cukrowni przemieszczają się ulicami miasta, zamiast kierować się na obwodnice , jak długo taka sytuacja będzie trwać?

  odpowiedz

  • -9 (19)

  Twój Nick, w dniu 21-09-2021 10:30:58 napisał:

  Nowe oczekiwania, nowe nadzieje i nowe ścieki w Noteci. Powinni im to dawać do picia to może do tych tępogłowych coś by dotarło. I mandaty po 5 tysięcy dziennie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (21)

  Prezes, w dniu 21-09-2021 11:21:38 napisał:

  Wyprowadzić się z Nakła jak wam śmierdzi pajace

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -13 (21)

  Lucjan Michalski, w dniu 21-09-2021 14:48:25 napisał:

  W swoim programie wyborczym w nadchodzących wyborach samorządowych jasno postawię sprawę likwidacji Cukrowni w Nakle w takiej formie w jakiej funkcjonuje obecnie.Skończy się gehenna mieszkańców miasta.To obiecuję i słowa dotrzymam. Więcej szczegółów w kampanii wyborczej.

  odpowiedz

  • -4 (8)

  Mm, w dniu 21-09-2021 18:01:28 napisał:

  A rozładunek węgla i wapnia dlaczego odbywa się już trzeci rok na rozladowni pkp A nie w cukrowni jak było przez 100 lat tiry woza przez miasto i to jest ekologia obniżenie CO2 ????

  odpowiedz

  • -4 (6)

  łoś, w dniu 21-09-2021 18:28:25 napisał:

  żenada, uroczyste otwarcie....

  odpowiedz

  • -4 (6)

  Al, w dniu 21-09-2021 18:51:45 napisał:

  Znowu smród, smród..... Nic nie robią aby to zmienić. Za mało...ciagle za mało

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Riki, w dniu 22-09-2021 07:00:08 napisał:

  Życzę owocnej kampanii, powodzenia!!!

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Pomyślcie nad tym, w dniu 22-09-2021 17:11:20 napisał:

  Szkoda tylko , że pracownikom sezonowym płacą jak śmieciom. Po co te firmy pośredniczące? Lepiej by ludziom dali te pieniądze. Wstyd, że oni biorą kasę za nic. Jeszcze nigdy nie było tak że są wolne etaty, bo kto przyjdzie w takich warunkach pracować za najniższą krajową, w takiej temperaturze . Niedługo nikt nie przyjdzie, weźcie to pod uwagę i dajcie ludziom chociaż przez okres kampanii porzadnie zarobić a nie na co inne idą miliony a ludziom marne grosze nawet szkodliwego nie mają. Wstyd

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Pomidor malinowy
4,99PLN
Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)