Już 140 raz rusza kampania cukrownicza! Nowe oczekiwania, nowe nadzieje

fot. MB
W poniedziałkowe popołudnie w nakielskiej Cukrowni odbyło się uroczyste rozpoczęcie kampanii cukrowniczej. Symboliczne rozpalenie pieca wapiennego miało tu miejsce po raz 140.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej S.A, wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempiński, poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Krzysztof Nykiel – prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, przedstawiciele plantatorów z Bydgoszczy i Nakła oraz przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, plantatorzy oraz pracownicy nakielskiej Cukrowni.
- Dlaczego ten dzień otwarcia i całe kampania dla cukrowników jest ważna? Z tego względu, że w zależności od tego, jakie wyniki mamy, tak później wygląda nasz cały rok. Nowa kampania, nowe oczekiwania, nowe nadzieje. Do tej kampanii podchodzimy z umiarkowanym optymizmem. Mamy nadzieję, że będzie to lepsza kampania niż w ubiegłym roku. Średnia polaryzacja, tzn. zawartośc cukru w buraku cukrowym w ubiegłym roku wynosiła ok. 15%. W tej chwili to, co się dzieje na polach, co wychodzi nam po zbadaniu buraka w cukrowni, napawa pewnym optymizmem. Tutaj szczególnie w tej sukrowni, polaryzacja wygląda, że jest bardzo dobra, bo średnia polaryzacja jest ok. 17%, ale są również dostawy po 18%. W tych warunkach planujemy, że w Krajowej Spółce Cukrowej jest szansa, że osiągniemy prrodukcję cukru na poziomie najwyższym, jeżeli chodzi o dotychczasową produkcję i wszystko wskazuje na to, że to będzie produkcja ok. 100 tysięcy więcej ton cukru niż było w roku ubiegłym – stwierdził Krzysztof Kowa, prezes zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
Prezes Kowa podkreślił również to, że spółka rozwija się, rokrocznie przeznacza na inwestycję ponad 200 mln zł. -Chcemy optymalizować koszty. Po to inwestycje i poszukiwanie nowych rynków zbytu. Jeszcze niedawno krajowa spółka sprzedawałą głównie na rynek polski i europejski. W tej chwili dużą część cukru, około 1/3 sprzedawana jest poza rynek europejski. Jest to ko. 300 ton cukru. Dlatego też zainwestowaliśmy w port w Gdańsku. Chciałbym podziękować plantatorom, z którymi współpracujemy, bo spółka bez plantatorów nic nie znaczy. Zależy nam bardzo, aby produkcja buraka się rozwijała, by ta, którą sobie zaplanujemy w pierwszej kolejności zostałą wyprodukowana na polu. Dlatego też staramy się podnosić ceny za buraki, zdaję sobie sprawę, że jeszcze nie wszyscy są z tego zadowoleni, ale w tej chwili w Polsce jesteśmy spółką, która najlepiej płaci za plony – poinformował prezes.
- Cukrownia Nakło, podobnie jak 6 pozostałych cukrowni, każdego roku, jest w ciągłym rozwoju. Każdego roku, w każdej z naszych cukrowni stosujemy nowe rozwiązania, nowe technologie. Wszystko po to, aby optymalizować wynik. Chodzi o to, aby produkować dużo, tanio i szybko. Wiadomo, że buraki wykopane do końca listopada nie mogą zbyt długo leżeć niezagospdoarowane. Musimy wszystko wykonywać szybko, sprawnie i opłacalnie. W tym roku zainstalowaliśmy robot, który funkcjonuje pierwszy raz w tym roku. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam sprawniej przyjmować i analizować buraki. Bardzo ważnym dla zachowania rytmiki pracy cukrowni, jest tzw. suchy rozładunek. To zmieniło się u nas w ostatnim czasie. Do tej pory w Cukrowni Nakło buraki podawane do produkcji były podawane za pomocą wody i to rodziło pewne perturbacje. Dzisiaj buraki są sypane na taśme, po drodze jest waga, operator wszystko widzi i to też pozwoli ustabilizować produkcję. Urządzenie, które zostało zamontowane, najprawdopodobniej będzie mogło pracować przy przerobie wyższym, aniżeli planujemy. W tym roku przerób planowany jest na poziomie około 8 tys. ton na dobę, przy naszej kontraktacji na poziomie 830 tys. ton buraków, szacujemy, że wyprodukujemy 120 tys. ton cukru. Z tych 120 tys. ton, 100 tys. będzie z buraka, a pozostałe 20 tys. tzw. drugiej kampanii sokowej - poinformował Czesław Muszyński, dyrektor nakielskiej Cukrowni. - Krajowa Spółka zwraca także duża uwagę na ochronę środowiska.
W Cukrowni Nakło konkretnie przez rozwiązanie techniczne obniżymy emisję CO2, szacujemy, że będzie to do ok. 20%. Na etapie projektowania jest nowa oczyszczalnia ścieków. W przyszłym roku jeden z elementów będzie wybudowany, za dwa lata powinna powstać cała oczyszalnia, która pozwoli całą wodę, którą uzyskuje się z buraków, można ją do takiego stopnia oczyścić, że będzie można oddawać ją do cieków rzecznych, które znajdują się niedaleko cukrowni. To są ważne rozwiązanie. Chcielibyśmy tylko, aby ta kampania udała nam się szczęsliwie i bezwypadkowo. A załoga w tej cukrowni jest na tyle dobra, że jesteśmy w stanie zadbać o wyniki – dodał.
W czasie uroczystości głos zabrał także poseł Jan Krzysztof Ardanowski. - Symboliczne rozpoczęcie kampanii cukrowniczej zawsze w Polsce było bardzo ważne dla wszystkich, którzy byli związani z rolnictwem. Produkcja buraków była jednym z najważniejszych, bardzo ciężkim, ale bardzo ważnym działem polskiego rolnictwa. Jestem przekonany, że takim pozostanie. Niezależnie od tych wszystkich zagrożeń, jakie są związane z prdukcją cukru na świecie, zmian oczekiwań konsumentów, presji produkcji cukru z trzciny cukrowej, musimy wszystko uczynić, by produkcję buraków w Polsce utrzymać. Ona jest szalenie ważna dla rolników, którzy się tym zajmują, jest ważna również dla polskiej gospodarki – podkreślał poseł.
Na zakończenie konferencji do zebranych zwrócił się wicewojewoda Radosław Kempiński, który życzył pomyslnej i owocnej kampanii oraz Krzysztof Nykiel – prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Podkreslił on, jak bardzo rosną koszty produkcji buraka, wzrastaja ceny nawozów niemal o 100%. - Dobrze, że ta kampania się lepiej zapowiada, bo to, co przeszliśmy w ubiegłym roku we wszystkich cukrowniach, niestety, optymizmem nie napawało – podkreślił prezes. Życzył także bezpiecznej i dobrej kampanii.
Po konferencji prasowej przyszedł czas na zwiedzanie Cukrowni Nakło. Zaproszeni goście mogli obejrzeć, jak od ubiełego roku zmienił się plac rozładunkowy oraz przejśc kolejne etapy pracy od buraka aż po cukier.
Galeria






















































Czytaj również
- Zwołano sesję rady powiatu. Do podjęcia uchwała ws. Centrum Archiwizacji
- Takiego wyniku nie było od 30 lat. Kolejny rekordowy miesiąc
- Powiat nadal szuka wykonawcy. Po raz trzeci ogłoszono przetarg
- Zginął na służbie. Strażacy oddali hołd zmarłemu tragicznie strażakowi
- Wsparcie w seoznie grzewczym. "Pomoc finansowa wspomoże budżety domowe"
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.
(czytaj więcej)Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.
(czytaj więcej)Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
(czytaj więcej)Przezorny zawsze ubezpieczony. Czyli jak zadbać o swoje pieniądze na zagranicznym urlopie?

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku od zmartwień – przynajmniej w teorii#, niestety w praktyce bywa różnie. Statystyki pokazują, że w popularnych wakacyjnych destynacjach jak Hiszpania czy Portugalia kradzież zdarza się aż 7 razy częściej niż w Polsce[1]. Co więcej, sezon letni sprzyja tego typu przestępstwom. Pochłonięci wypoczynkiem zdarza się, że zapominamy o „pilnowaniu portfela”, a przecież złodzieje „nie robią sobie wolnego”. Dlatego dobrze jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o tym, jak ochronić się przed tego typu przestępstwami. O czym warto pamiętać? Radzą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
(czytaj więcej)
Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad
Wypasacz świń , w dniu 20-09-2021 22:55:38 napisał:
odpowiedz
Mila, w dniu 20-09-2021 23:11:42 napisał:
odpowiedz
Adrian , w dniu 21-09-2021 05:43:32 napisał:
odpowiedz
Kochanka , w dniu 21-09-2021 06:18:25 napisał:
odpowiedz
Nakielanin, w dniu 21-09-2021 07:57:33 napisał:
odpowiedz
Obatel, w dniu 21-09-2021 08:05:47 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec Mickiewicza, w dniu 21-09-2021 09:41:51 napisał:
odpowiedz
Twój Nick, w dniu 21-09-2021 10:30:58 napisał:
odpowiedz
Prezes, w dniu 21-09-2021 11:21:38 napisał:
odpowiedz
Lucjan Michalski, w dniu 21-09-2021 14:48:25 napisał:
odpowiedz
Mm, w dniu 21-09-2021 18:01:28 napisał:
odpowiedz
łoś, w dniu 21-09-2021 18:28:25 napisał:
odpowiedz
Al, w dniu 21-09-2021 18:51:45 napisał:
odpowiedz
Riki, w dniu 22-09-2021 07:00:08 napisał:
odpowiedz
Pomyślcie nad tym, w dniu 22-09-2021 17:11:20 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!