Dziś mamy 3 sierpnia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2019

Gawęda w Paterku i Trzeciewnicy. Zadbano także o dodatkowe atrakcje

fot. PiMBP w Nakle nad Notecią

fot. PiMBP w Nakle nad Notecią

W środę 11 grudnia Filia Biblioteczna wspólnie z Wiejskim Domem Kultury w Paterku gościły w #swoich progach panią Małgorzatę Jarocińską – historyka z pasją. Dzień później, gawędziarka odwiedziła Centrum Ekologiczno-Kulturalne w Trzeciewnicy. Podczas spotkań, opowiadała dzieciom i młodzieży o tym jak w dawnej Polsce obchodzono Boże Narodzenie.

Pani Małgorzata przybliżyła uczestnikom  jak wyglądała wieczerza wigilijna przed wiekami oraz jakie tradycje i zwyczaje naszych przodków zachowały się do dnia dzisiejszego. Zasłuchane w piękną gawędę pani Jarocińskiej dzieci poznały także znaczenie wielu symboli bożonarodzeniowych takich jak sianko pod obrusem, łamanie się opłatkiem czy wolne miejsce przy stole. Pani Jarocińska omówiła również historię kolęd oraz wspólnie zaśpiewano „Przybieżeli do Betlejem” i „Cichą noc”.

W Paterku dodatkową atrakcją dla uczestników spotkania były warsztaty piernikowe. Pod czujnym okiem instruktorek pani Joanny Makowczyńskiej i Marii Frankiewicz  z WDK dzieci samodzielnie przygotowały piernikowe ciasto z którego wykroiły choinki, renifery gwiazdy, bałwanki, gwiazdorki. Najmłodszym pomagali rodzice i opiekunowie. Po upieczeniu rozpoczęto dekorowanie piernikowych wspaniałości. Z uśmiechem zadowolenia i buzią w kolorowym lukrze z posypką dzieci poczęstowały panią gawędziarkę samodzielnie upieczonymi piernikami.

Na zakończenie bibliotekarka pani Katarzyna Hass w imieniu organizatorów, podziękowała  pani Jarocińskiej za piękne opowieści o grudniowych świętach.

W Trzeciewnicy dodatkową atrakcją były prezenty dla dzieci, które przygotowała pani sołtys Krystyna Dawidowicz wraz z radą sołecką, a wręczał sam Mikołaj w towarzystwie renifera Rudolfa i elfa.

materiał: Mariusz Skoczek PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)