Dziś mamy 24 stycznia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2019

Gawęda w Paterku i Trzeciewnicy. Zadbano także o dodatkowe atrakcje

fot. PiMBP w Nakle nad Notecią

fot. PiMBP w Nakle nad Notecią

W środę 11 grudnia Filia Biblioteczna wspólnie z Wiejskim Domem Kultury w Paterku gościły w #swoich progach panią Małgorzatę Jarocińską – historyka z pasją. Dzień później, gawędziarka odwiedziła Centrum Ekologiczno-Kulturalne w Trzeciewnicy. Podczas spotkań, opowiadała dzieciom i młodzieży o tym jak w dawnej Polsce obchodzono Boże Narodzenie.

Pani Małgorzata przybliżyła uczestnikom  jak wyglądała wieczerza wigilijna przed wiekami oraz jakie tradycje i zwyczaje naszych przodków zachowały się do dnia dzisiejszego. Zasłuchane w piękną gawędę pani Jarocińskiej dzieci poznały także znaczenie wielu symboli bożonarodzeniowych takich jak sianko pod obrusem, łamanie się opłatkiem czy wolne miejsce przy stole. Pani Jarocińska omówiła również historię kolęd oraz wspólnie zaśpiewano „Przybieżeli do Betlejem” i „Cichą noc”.

W Paterku dodatkową atrakcją dla uczestników spotkania były warsztaty piernikowe. Pod czujnym okiem instruktorek pani Joanny Makowczyńskiej i Marii Frankiewicz  z WDK dzieci samodzielnie przygotowały piernikowe ciasto z którego wykroiły choinki, renifery gwiazdy, bałwanki, gwiazdorki. Najmłodszym pomagali rodzice i opiekunowie. Po upieczeniu rozpoczęto dekorowanie piernikowych wspaniałości. Z uśmiechem zadowolenia i buzią w kolorowym lukrze z posypką dzieci poczęstowały panią gawędziarkę samodzielnie upieczonymi piernikami.

Na zakończenie bibliotekarka pani Katarzyna Hass w imieniu organizatorów, podziękowała  pani Jarocińskiej za piękne opowieści o grudniowych świętach.

W Trzeciewnicy dodatkową atrakcją były prezenty dla dzieci, które przygotowała pani sołtys Krystyna Dawidowicz wraz z radą sołecką, a wręczał sam Mikołaj w towarzystwie renifera Rudolfa i elfa.

materiał: Mariusz Skoczek PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)