Dziś mamy 1 kwietnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

10 lutego 2020

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Konferencja prasowa

fot. Adrian Mól

fot. Adrian Mól

Jutro (11.02.2020 r.) przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Już dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie# Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa dotycząca właśnie Numeru 112 w województwie kujawsko-pomorskim.

W konferencji udział wzięli: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego Radosław Bogusławski oraz operatorzy CPR.

W roku 2019 Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrało 1 346 775 zgłoszeń. Liczba ta nieznaczenie spadła w stosunku do roku 2018. Liczba zgłoszeń fałszywych oraz anulowanych wynosiła w zeszłym roku 947 011, co stanowi ponad 70% wszystkich zgłoszeń. Odnotowano kilkuprocentowy spadek ilości zgłoszeń fałszywych oraz anulowanych w stosunku do roku 2018.

W styczniu 2020 została uruchomiona aplikacja „Alarm112”, której celem jest umożliwienie zgłoszenia zagrożenia bez konieczności łączności głosowej. Wyżej wymieniona funkcjonalność jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. Przeznaczona jest na platformy mobilne zarówno dla systemów Android jak i IOS.„Alarm112”umożliwia również komunikację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Używanie aplikacji „Alarm 112”
Podstawowymi warunkami korzystania z aplikacji jest akceptacja regulaminu oraz podanie podstawowych danych takich jak:
-imię inazwisko,
-PESEL,
-adres e-mail,
-nr telefonu.

Aplikacja posiada czytelne piktogramy ułatwiające wybór odpowiedniej służby lub połączenie się z operatorem numerów alarmowych. Po wybraniu rodzaju służby do której chcemy wysłać zgłoszenie wybieramy rodzaj zagrożenia. Następnie wybieramy lokalizację zdarzenia i potwierdzamy zgłoszenie.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu?

1. Powiedz, gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj, że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa, więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.
2. Powiedz, co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.
3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Nie dzwoń na numer alarmowy 112, gdy nie występuje zagrożenie życia, zdrowia lub mienia

1. Pamiętaj, że numer alarmowy 112 to nie linia informacyjna - nie dzwoń bez potrzeby, ponieważ w tej chwili ktoś inny może potrzebować pomocy.
2. Zabezpiecz telefon – numer 112 jest bardzo prosty do przypadkowego wybrania na klawiaturze. Bardzo dużo połączeń wykonywanych jest przypadkowo.
3. Telefon to nie zabawka – nie dawaj dzieciom telefonu do zabawy. Bardzo często dzieci bawiąc się wielokrotnie wybierają numer alarmowy blokując linię.

Art. 66. Kodeksu Wykroczeń - Bezprawne wywołanie alarmu §1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł. §2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Materiał: Adrian Mól - Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Wow, w dniu 11-02-2020 12:34:16 napisał:

    Europejski Dzień Numery Telefonicznego. Kto to wymyślił?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Masaż gorącymi kamieniami
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Tonery Directions
27PLN
Posnet Mobile HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

Wielkanoc coraz bliżej. Pora zastanowić się nad świątecznym menu

Wielkanocny pasztet w trzech odsłonach Wielkanoc coraz bliżej, więc najwyższa #pora zastanowić się nad świątecznym menu. Uroczyste spotkania w domowym gronie zasługują na szczególną oprawę. Faszerowane jajka to nie wszystko, co powinno znaleźć się na odświętnie udekorowanym stole. Obowiązkowym punktem wielkanocnego jadłospisu, obok efektownych babek i mazurków, są domowe pasztety. Temat wydaje się trudny i pracochłonny? Nie ze wskazówkami szefa kuchni Knorr!

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)