Dziś mamy 17 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

11 lutego 2019

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy

fot. archiwum

fot. archiwum

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W 2018 r. operatorzy Centrum # Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy odebrali prawie 1,5 mln zgłoszeń.

Ponad milion z nich było niezasadnych. Pracę bydgoskiego CPR w minionym roku podsumowali wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i kierownik CPR w Bydgoszczy Radosław Bogusławski.

Blisko 70 osób z naszego województwa pełni funkcję dyspozytora numeru 112. Te osoby, jak podkreślił na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, codziennie mierzą się z trudnymi przypadkami i to właśnie od nich zależy, czy dana osoba zostanie uratowana.
- Obsługa numeru 112, który ratuje życie i zdrowie ludzi to bardzo ważne zadanie administracji rządowej, które jest powierzone wojewodom. Bardzo dziękuję Wam, Operatorom Numeru Alarmowego 112 za Wasz profesjonalizm, którym się wykazujecie podczas swojej pracy! To od Waszego odpowiedniego doradzenia, pokierowania i poprowadzenia zależy, czy zdrowie i życie ludzkie zostanie uratowane – podkreślał.

Od 1 maja 2018 r. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy przejęło numer Policji – 997. To oznacza, że wszystkie połączenia wybierane na numer 997 są przyjmowane przez Operatorów Numeru Alarmowego 112. To dodatkowo 240 tys. połączeń w województwie kujawsko-pomorskim.
- Jesteśmy tym województwem, które doskonale sobie radzi z obsługą numeru alarmowego 112. Nasza placówka jest jedną z czołowych, które w najmniejszym stopniu przekierowują połączenia do innych województw – mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Numer alarmowy 112 funkcjonuje w całej Unii Europejskiej. Problemem, z którym się borykają się na co dzień wszyscy operatorzy to wysoki procent bezzasadnych połączeń. W tej chwili w województwie wynosi 76,5%. Jest to wynik lepszy o 3,5% niż w 2017 r.
- Kampania społeczna którą prowadzimy od 3 lat przynosi efekty. Będziemy ją dalej prowadzić bo taka ilość nieuzasadnionych połączeń to dodatkowe obciążenie operatorów i blokowanie innym możliwości ratowania zdrowia i życia ludzkiego – dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Kierownik CPR w Bydgoszczy Radosław Bogusławski powiedział, że najwięcej połączeń kierowanych było do Państwowego Ratownictwa Medycznego, następnie do policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Wszystkie połączenia zostały odebrane w ciągu kilku sekund.
- Czas oczekiwania na podjęcie zgłoszenia przez Operatora Numerów Alarmowych wynosi 9,5 sekundy oraz zawiera około 5 sekundową zapowiedź dotyczącą miejsca do którego się dodzwoniliśmy. Faktycznie osoba dzwoniąca jest obsłużona zaledwie po kilku sekundach – podkreślił.

Przy połączeniu z numerem alarmowym 112 najważniejsza jest informacja gdzie się znajdujemy, następnie co się stało. Trzeba pamiętać, aby pierwszemu się nie rozłączać i odpowiadać na wszystkie pytania operatora dlatego, że on poprzez system informatyczny powiadamia często jednocześnie wszystkie służby, które są potrzebne przy danym zdarzeniu.

Na konferencji prasowej obecni byli także operatorzy numeru alarmowego 112 Marcela Falkiewicz i Wiesław Kamiński, którzy opowiedzieli o najtrudniejszych sytuacjach, z którymi zetknęli się w czasie pracy.

Centrum jest czynne przez 24 godziny na dobę, a operatorzy pracują w systemie 12 godzinnym. Obsługują także języki obce.
Wojewoda poinformował też, że w 2018 roku udało się nabyć obiekt przy ul. Szubińskiej, który w przyszłości będzie pełnił funkcję nowej placówki Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy.

- W tej chwili po przejęciu budynku będziemy go przygotowywali do tego, aby spełniał on wszystkie wymagania. Obiekt został przejęty od operatora telefonii, co oznacza, że cała niezbędna infrastruktura jest już na bardzo wysokim poziomie. Prawdopodobnie już od 2020 r. będzie to nowe miejsce, w którym będą przebywać operatorzy numery alarmowego 112 – dodał.

materiał: Adrian Mól

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Nadanie modnej linii
Modne aranżacje
Meble łazienkowe
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)