Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2024

Diecezjalna pielgrzymka. Rowerem na Jasną Górę

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Po raz siódmy z parafii #św. Józefa wyruszyła pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”. „Tworzycie wyjątkową wspólnotę w drodze” – mówił na jej rozpoczęcie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. Będąc w niej – jak dodał ordynariusz – każdy chce doświadczyć obecności Boga, relacji z Nim. – Do pokonywania tej drogi są potrzebne środki – klucze, by otwierać mnie na Boga. Są nimi: słowo Boże, modlitwa oraz sakrament pokuty i pojednania – zaznaczył.

Pomysł na taką formę zrodził się w 2019 r. i miał stanowić duchowe przygotowanie do peregrynacji po diecezji bydgoskiej kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Już po zakończeniu pielgrzymki wiedzieliśmy, że to nie było jednorazowe wydarzenie – mówi Anna Grubich.

Proboszcz – ks. kanonik Bogusław Konieczka – zadecydował, że wydarzenie to będzie organizowane co roku. Początkowo pielgrzymka miała charakter parafialny, mimo że uczestniczyło w niej wiele osób z diecezji. W 2022 roku biskup Krzysztof Włodarczyk, zadecydował o tym, że „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę” zyska rangę diecezjalną. – Jadąc, za każdym razem wspominaliśmy nie tylko prywatne intencje, ale także naszej parafii i diecezji – dodała Anna Grubich.

W tym roku miłośnicy rowerów pielgrzymują w duchu wdzięczności za dwadzieścia lat istnienia Kościoła Bydgoskiego. Hasło – „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – wzbudziło w nas poczucie nie tylko wdzięczności, ale także troski o ten Kościół, którym jesteśmy. Chcemy budować wspólnotę, a zarazem stawać się jeszcze lepszymi uczniami Jezusa i Maryi – mówi Anna Grubich.

Na trasie pątnicy poruszają się w dwóch grupach, które każdego poranka przy śniadaniu losują, by jak najlepiej się poznać. Co kilkanaście kilometrów mają postoje – na posilenie się, odpoczynek oraz wspólną modlitwę. Kiedy dojeżdżają do miejsc noclegowych (w tym roku są nimi Strzelno, Krzymów, Staw Kaliski i Niwiska Górne), rozlokowują się na salach gimnastycznych, a także na innych pomieszczeniach. – Potem przygotowujemy posiłki. Często też jesteśmy witani przez mieszkańców miejscowości ciepłym, pysznym jedzeniem. To piękne uczucie, w czasach tak pełnych obojętności. Cały dzień drogi kończymy nieszporami, Apelem Jasnogórskim i kompletą, zaś rozpoczynamy Mszą św. i jutrznią – powiedziała Anna Grubich.

Piątego dnia drogi pielgrzymi docierają do celu – tronu Matki na Jasnej Górze. Kolejnego dnia rano pielgrzymka osiąga szczyt – wszyscy stają wspólnie na Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, dziękując Maryi za wspaniały czas i powierzając Jej swoje intencje.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 20

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)