Dziś mamy 22 maja 2019, środa, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2018

Apel do mieszkańców. Nie spalaj śmieci w piecu domowym

fot.arch

fot.arch

W okresie jesienno-zimowym każdy z nas odczuwa pogarszającą się jakość powietrza# którym oddychamy. W znacznej mierze odpowiada za to tzw. niska emisyjność czyli emisja pochodząca ze spalania paliw stałych oraz śmieci w piecach, kominkach i kotłach.

Spalanie niskiej jakości węgla lub odpadów – w piecach domowych, które nie są wyposażone w żadne instalacje oczyszczania spalin, prowadzi do bardzo wysokiej emisji pyłów i substancji rakotwórczych. W procesie spalania bardzo ważną rolę odgrywa temperatura spalania – w przypadku gdy jest ona zbyt niska, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe. Miejmy świadomość tego, że wszystkie te zanieczyszczenia zatruwają nas i naszą ziemię!

Pamiętajmy Spalane śmieci nie znikają.
Spalone śmieci zmieniają się w chmurę trucizn, która osiada na glebie w najbliższej okolicy. Trucizny te gromadzą się także w organizmie Twoim, Twoich dzieci, wnuków i po latach przyniosą efekt w postaci chorób.

Opał nie jest tani, ale czy konieczne musisz spalać śmieci ?
Mimo bardzo negatywnego efektu ekologicznego, oraz znikomej wartości opałowej śmieci, część mieszkańców godzi się na takie zachowanie – tłumacząc to wysokimi kosztami opału.

Rozpalaj prawidłowo
W większości pieców węglowych znaczne efekty ekologiczne przynosi już sama zmiana sposobu rozpalania tzw. rozpalanie od góry. Metoda ta pomaga również                    w oszczędzaniu opału nawet o 1/3, efekt zadymienia jest przy tym ograniczony do minimum. To dość proste, ale wymaga nauki i zmiany przyzwyczajenia.

Nie tolerujmy spalania śmieci !

Nakielska Straż Miejska szczególnie w okresie jesiennym, zimowym oraz wiosennym otrzymuje zgłoszenia o spalaniu odpadów roślinnych i śmieci. Bardzo często zdarza się, że informacja wpływa niestety już po fakcie. W przypadku, gdy sprawca wykroczenia zostanie "złapany na gorącym uczynku" grozi mu grzywna w postaci mandatu karnego nawet do 500 złotych lub skierowanie sprawy o ukaranie do Sądu Rejonowego, gdzie grzywna może wynosić nawet do 5 tysięcy złotych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do jakości paliw stosowanych w najbliższym otoczeniu prosimy o kontakt ze Strażą Miejską (numer 986 lub 386-05-98), która ma uprawnienia do kontroli tego, czym palimy w piecach.

Nie spalaj odpadów! Szanuj zdrowie swoje i swoich sąsiadów!

materiał: Straż Miejska w Nakle nad Notecią

 

Oceń artykuł: 15 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (9)

  olo, w dniu 06-12-2018 15:13:05 napisał:

  ale mi to tez duzo zmieni. Węglem sierdzi i smog jest prawie taki sam. Wszyscy powinni przejsc na ogrzewanie gazowe i tyle. Najlepiej oczywisce byc podlaczonym do ciepłowni bo ogrzewanie właściwie za darmo w porównaniu do gazu i prądu. Jak mowie zajomym co mieszkaja w kamieniach z ogrz. z elekciepł ile kosztuje ogrzanie domu w zimie, to nie moga uwierzyc. Dobrze ze cena gazu wzrosła...

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Tak sobie myślę, w dniu 06-12-2018 15:31:31 napisał:

  a w okresie letnim całkowity zakaz palenia w piecach z wyjątkiem określonych godzin by również ci co nie smrodzą mogli pooddychać trochę czystum powietrzem na ogrodzie i otworzyć okno .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (8)

  hans, w dniu 06-12-2018 17:22:54 napisał:

  każdy potrafi narzekać ale coś zrobić lub pomóc to już nie ma chętnych 1 Kraj w którym są olbrzymie pokłady węgla ma zabraniać spalania węgla w piecu ? 2 tona węgla kosztuje 1000 zł Chore !! 3 palenie gazem OK ale to zamiast robić zakazy pomóżcie ludziom przejść na ogrzanie gazowe Polska to taki kraj w odróżnieniu od innych europejskich gdzie robimy zakazy zamiast dopłat Inni pomagają w zakupie np samochodu elektrycznego albo przejściu na ekologiczne ogrzewanie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (6)

  Byk, w dniu 06-12-2018 18:47:48 napisał:

  Na tuwima wszystkim palą śmierdziele

  odpowiedz

  • 0 (0)

  wowi, w dniu 06-12-2018 20:33:17 napisał:

  straż miejska powinna zajechać do Paterka

  odpowiedz

  • 0 (2)

  To właśnie ja , w dniu 06-12-2018 21:43:23 napisał:

  Jestem mieszkańcem ulicy Hallera, czemu nikt nie sprawdzi czym pali Pan C..? Robi takie zadymienie na całą ulice, czasami nie można wystawić nosa z domu bo nic nie widać. Ja nie mówię że pali czymś nie odpowiednim ale to troszkę przesada że aż takie zadymienie jest a nikt tego nie widzi.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (10)

  :), w dniu 06-12-2018 21:47:21 napisał:

  a ja pale oponami od kilku lat, głównie po 23 aby SM już spał. Za dnia wrzucę jakieś butelki przeźroczyste to i dym niewidoczny. Latem to tylko workami i butelkami bo tylko na wodę. A na zimę zabieram opony i cena opalania to cena paliwa auta plus przyczepka. Kto sprytnemu zabroni?

  odpowiedz

  • 1 (1)

  nakielanin, w dniu 07-12-2018 06:39:14 napisał:

  a gdzie jest straż miejska- zapraszamy na 1 Maja - zwłaszcza do państwa Nowaków- plastiki to codzienność u nich

  odpowiedz

  • 2 (2)

  mieszkaniec osiedla, w dniu 07-12-2018 09:58:15 napisał:

  Nakło godz 23 ul. Chopina górne numery budynków robią zadymienie że ,, idąc uliczką nawet szal na ustach i nosie nie pomaga gdzie jest S.M,

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Niezadowolony, w dniu 07-12-2018 10:54:18 napisał:

  Straż miejska nie interweniuje jest przyzwolenie na palenie śmieciami niestety a może by tak wstawiać filmiki kominów jak kopca i kto może ktoś w końcu zrobiłby z tym porządek.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  emeryt, w dniu 07-12-2018 16:25:38 napisał:

  jeszcze jedno Paląc drewnem nie będzie za bardzo dymu ale przy spalaniu węgla (zwłaszcza przy rozpalaniu z wymuszonym obiegiem powietrza przez dmuchawę) będzie zawsze dym a później przy tylko podtrzymywaniu temperatury dymu za bardzo nie będzie Także zanim zaczniecie biegać z telefonami i nagrywać to trochę popatrzcie w jaki sposób odbywa się spalanie

  odpowiedz

  • 3 (5)

  hgf, w dniu 07-12-2018 16:53:01 napisał:

  Jak kogoś nie stać na opalanie domu gazem to niech sprzeda dom bo to luksus nie dla biedoty. Biedota do bloków a domy sprzedać normalnym ludziom którzy nie beda palić weglem.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Smogul, w dniu 07-12-2018 19:53:39 napisał:

  Nakło jest w pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Sława z której nikt nie jest dumny. PM10 : Wodzisław Śląski, Nowa Ruda, Kraków, Opoczno, Nakło nad Notecią, Starogard Gdański

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Barma, w dniu 08-12-2018 20:21:16 napisał:

  Na długiej to palą czym popadanie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Meble pokojowe
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Meble kuchenne
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
1350PLN PROMOCJAPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)