Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2024
Wiadomości z regionu

Zatrzymano członków grupy przestępczej. Oszustwa na dużą skalę

fot. pixabay

fot. pixabay

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, Dział do Spraw Cyberprzestępczości#, nadzoruje – prowadzone przez Zarząd w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - postępowanie w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem operatora popularnego portalu sprzedaży internetowej w kwocie przekraczającej 3.400.000 złotych, poprzez sprzedaż w latach 2020-2024 podrobionej odzieży, perfum, kawy i oprogramowania z wykorzystaniem sklepów zakładanych na dane osobowe tzw. słupów, w wyniku której pokrzywdzonych zostało nie mniej niż 6700 osób, które nie otrzymały zamówionych przez siebie towarów.

Ustaleni sprawcy, pozyskując rachunki bankowe otwierane przez tzw. słupy, zakładali bez ich wiedzy, na ich dane osobowe, działalności gospodarcze w ramach których prowadzili następnie sprzedaż w sieci Internet podrobionych produktów znanych marek. Początkowo towary były wysyłane kupującym, w celu uzyskania pozytywnych opinii, lecz - po zbudowaniu odpowiedniej renomy konta  sprzedawcy - zaprzestawano wysyłki towarów.  Dotychczas zidentyfikowano 88 sklepów działających w analogicznym modus operandi, zarządzanych i prowadzonych przez sprawców.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy, we współpracy z Zarządami CBZC w Gdańsku i Olsztynie oraz przy udziale Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, na przełomie maja i czerwca zatrzymano 10 osób podejrzewanych o udział w przestępczym procederze. Wobec 5 z nich, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i szeregu oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, prokurator Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, po wykonaniu z ich udziałem czynności procesowych, wystąpił do Sądu z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uwzględnił wszystkie wnioski, stosując wobec podejrzanych izolacyjne środki zapobiegawcze na okres 3 miesięcy.

W stosunku do pozostałych osób, którym zarzucono pomocnictwo do oszustwa oraz ukrywanie środków pochodzących z przestępstwa, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.

W ramach przeszukań ustalonych miejsc zamieszkania sprawców i miejsc prowadzenia przez nich działalności przestępczej ujawniono i zabezpieczono: komputery, telefony i nośniki danych oraz modemy mobilne, karty SIM zarejestrowane na dane osób trzecich, umowy rachunków bankowych, skany i oryginały dokumentów tożsamości tzw. słupów, tj. przedmioty wykorzystywane  w przestępczym procederze.

W jednym z garaży wynajmowanych przez sprawców ujawniono i zabezpieczono infrastrukturę teleinformatyczną służącą do zdalnego zarządzania prowadzonymi sklepami, z wykorzystaniem oprogramowania typu AnyDesk.

Ponadto w wynajmowanym przez sprawców magazynie zabezpieczono 921 kilogramów kawy, ponad 200 flakonów perfum oraz niemal 3000 sztuk odzieży marek premium, których autentyczność będzie weryfikowana na dalszym etapie postępowania.

W toku przeszukań ujawniono ponadto kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce, biżuterię i dwie wartościowe złote monety, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar i środków karnych. W wyniku zajęcia rachunków bankowych sprawców zabezpieczono dalsze 63.000 złotych. Dokonano również zabezpieczeń na nieruchomościach o wartości przekraczającej 1,5 miliona złotych.

Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 20.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Niki, w dniu 25-06-2024 22:28:16 napisał:

    Ukłony dla policjantów!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
KOBIZE
500PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)