Dziś mamy 17 lipca 2024, środa, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2024

Zasłużeni dla kultury Kujaw i Pomorza. Wręczono medale Gloria Artis

fot. KPUW

fot. KPUW

W uroczystej ceremonii w Urzędzie Wojewódzkim #w Bydgoszczy, Wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling wręczył Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej.

Uroczystość wręczenia medali jest wyrazem uznania dla wkładu w rozwój kultury polskiej. Wicewojewoda Piotr Hemmerling podkreślił w swoich słowach, że odznaczeni to osoby, które swoją pasją i zaangażowaniem przyczyniają się do wzbogacania naszego życia kulturalnego kujawy i ochrony dziedzictwa narodowego.

Dziękuję, że przyjęliście Państwo zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, której jesteście Państwo bohaterami. Jestem dumny, że będę w imieniu Pani Ministry mógł dokonać Państwa odznaczenia, uhonorowania za wieloletni dorobek artystyczny i podziękować Państwu za doznania, których my jesteśmy udziałowcami i które Państwo realizują na rzecz naszej społeczności kujawsko-pomorskiej. Odznaczenia, które za chwile będę miał zaszczyt przypiąć są wnioskowane przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

- Mam nadzieję, że odznaczenia gloria artis będą symbolicznym wyrazem naszego uznania za państwa prace, z góry gratuluję. Dziękuję bardzo - mówił Wicewojewoda.

Lista odznaczonych:

Małgorzata Witkowska

Aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła wrocławską PWST w 1990 r. i w tym samym roku rozpoczęła pracę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Występuje także na scenie Teatru Studio w Warszawie, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru Komuna Warszawa, Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Wojciech Stefaniak „Faruga”

Reżyser teatralny, autor scenariuszy, scenograf. Wojciech Stefaniak asystował Annie Augustynowicz przy pracy nad spektaklem „Miarka za miarkę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie (2006). W ramach projektu „Odkryte/Zakryte” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie zrealizował akcję performatywną „Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji” na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego. W latach 2010-2016 był współscenarzystą wydarzeń w ramach akcji „Wyłącz system”, organizowanej przez Dom Spotkań z Historią (zrealizował m. in. autorskie projekty „Radiostacja” i „Tele-le-wizor”). Jest współautorem jednego z odcinków serialu teatralnego „XIX - XXI Powrót do przyszłości”, zrealizowanego na otwarcie Centrum Nauki Kopernik. Współtworzył zwycięską koncepcję ekspozycyjną Muzeum Katyńskiego.

Wojciech Stefaniak otrzymał nagrodę za spektakl Wszyscy święci na 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2012). Przedstawienie Betlejem polskie w jego reżyserii zostało uhonorowane wyróżnieniem zespołowym dla realizatorów w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie (2013). Przygotowany przez reżysera w Teatrze Telewizji spektakl Walentyna wyróżniono Platinum Remi Award podczas 48. Worldfest Independent Film Festival w Houston w kategorii “Film and Video Art – Independent Experimental Film and Videos” (2015).

W 2023 roku został uhonorowany jedną z najważniejszych nagród teatralnych w Polsce - Nagrodą im. Konrada Swinarskiego (dla najlepszego reżysera) za spektakl „Dekalog” w Teatrze Narodowym. Wraz z Julią Holewińską powołał do życia międzynarodową nagrodę Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy.

Jerzy Pożarowski

Aktor teatralny i filmowy. Grał w teatrach warszawskich - Narodowym, Północnym, Szwedzka 2/4, Dramatycznym, Rozmaitości. Gościnne występował w Teatrach w Słupsku, Radomiu,

Na Kresach, Na Woli, Stara Prochownia, Buffo, Adekwatnym.

Od 2005 r. związany z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Istotne doświadczenia teatralne Jerzego Pożarowskiego to m.in.: „Bracia”, Romeo w „Romeo i Julii”, „Życie jest snem”, „Woyzeck, Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją”, „Magia grzechu”.

Na szklanym ekranie kunszt artystyczny aktora mogliśmy podziwiać w filmach: „Czas honoru”, „Listy do M.”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Pitbull”, „Ekstradycja 3”.

Marian Jaskulski

Aktor teatralny i filmowy. Zadebiutował w 1973 roku na deskach Teatru Ziemii Krakowskiej im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatru Ludowego Kraków-Nowa Huta, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Teatru Dialog w Krakowie, Centrum Kultury Teatr Grudziądz.

Zagrał w wielu wybitnych spektaklach m.in. „Hamlet”, „Zamach”, „Zemsta”, „Kordian”, „Szelmostwa Skapena”, „Dożywocie”, „Mąż i żona”, „Antygona w N. Jorku”. Ma na swoim koncie ponad 80 premier teatralnych.

Z Teatrem Polskim w Bydgoszczy związany jest od 2004 roku, w którym zagrał m.in.

w takich spektaklach, jak: „Sztuka polityczna” w reż. Adama Orzechowskiego, „Testament psa” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, „Pierścień i róża” w reż. Czesława Sieńki, „Płatonow”.

Serdecznie gratulujemy.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Włościanka, w dniu 24-06-2024 17:47:43 napisał:

    Od kiedy na Kujawach jest kultura? Czy może tylko w Szubinie buszuje i ukrzywdza ludzi; urzędnicza dzicz?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)