Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 października 2023

Zasady postępowania w odniesieniu do wilka. Jakie zalecenia?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego populacja wilka #występuje przede wszystkim w rejonie obszaru Natura 2000 - Wydmy Kotliny Toruńskiej PLH040041, Puszczy Bydgoskiej, Borów Tucholskich, a także innych kompleksów leśnych w Dolinie Noteci czy Pojezierza Brodnickiego.

Wilki, w tym szczególnie osobniki młode, wędrują czasem nawet na odległość kilkuset kilometrów, aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzicielskiej. Wędrując pomiędzy kompleksami leśnymi, przez poprzecinane drogami i ludzkimi osiedlami tereny, narażone są na wiele niebezpieczeństw, nierzadko stając się ofiarami kolizji drogowych.

Każdorazowo w sytuacji odnalezienia martwego wilka zawiadomić należy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (Załącznik - Arkusz zgłoszenia schwytania zabicia lub znalezienia zwierząt).

Najczęstszą przyczyną konfliktów na linii człowiek - wilk są szkody powodowane w pogłowiu zwierząt gospodarskich. Zdarzeń takich można jednak uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Stosując proste, a jednocześnie bardzo skuteczne w użyciu, fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Opis metod ochrony inwentarza można znaleźć na stronie Stowarzyszenia dla Natury Wilk - https://www.polskiwilk.org.pl/.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w województwie kujawsko-pomorskim, wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, do której należy się zwrócić z wnioskiem w tej sprawie.

Z uwagi na możliwe zaniepokojenie mieszkańców lokalnych społeczności związane z obecnością wilków opracowane zostały zalecane działania dotyczące postępowania w takich przypadkach (Załącznik - Zalecane działania), jak również wskazówki dotyczące zachowania się na obszarach występowania dużych ssaków drapieżnych (Załącznik - Wskazówki). Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Potrzeby te obejmują również sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli, dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności spoczywa w głównej mierze na tym organie. Ponadto w przypadku zauważenia wilków, szczególnie zachowujących się w sposób nietypowy, zalecane jest powiadomienie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Źródło: RDOŚ

Oceń artykuł: 11 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (25)

  M, w dniu 03-10-2023 10:20:51 napisał:

  Wilków się nie boimy ,tak jak PIS , u

  odpowiedz

  • -5 (27)

  Byłem głupi i głosowałem na tuska, w dniu 03-10-2023 11:28:49 napisał:

  Tusk to wilk w baraniej skórze

  odpowiedz

  • 2 (8)

  Nice, w dniu 03-10-2023 11:47:23 napisał:

  Piękne zwierzęta i wcale niegroźne dla człowieka. Nad Notecią można je nie raz spotkać, zwłaszcza w okolicach Janowa.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Byly myśliwy , w dniu 03-10-2023 20:43:16 napisał:

  Myśliwi wybiją wilki bo są zagrożeniem dla zwierząt flinta i szpadel i na polowanie pozdrawiam pijokuw z koła dab

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)