Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

03 października 2023

Zasady postępowania w odniesieniu do wilka. Jakie zalecenia?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego populacja wilka #występuje przede wszystkim w rejonie obszaru Natura 2000 - Wydmy Kotliny Toruńskiej PLH040041, Puszczy Bydgoskiej, Borów Tucholskich, a także innych kompleksów leśnych w Dolinie Noteci czy Pojezierza Brodnickiego.

Wilki, w tym szczególnie osobniki młode, wędrują czasem nawet na odległość kilkuset kilometrów, aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzicielskiej. Wędrując pomiędzy kompleksami leśnymi, przez poprzecinane drogami i ludzkimi osiedlami tereny, narażone są na wiele niebezpieczeństw, nierzadko stając się ofiarami kolizji drogowych.

Każdorazowo w sytuacji odnalezienia martwego wilka zawiadomić należy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (Załącznik - Arkusz zgłoszenia schwytania zabicia lub znalezienia zwierząt).

Najczęstszą przyczyną konfliktów na linii człowiek - wilk są szkody powodowane w pogłowiu zwierząt gospodarskich. Zdarzeń takich można jednak uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Stosując proste, a jednocześnie bardzo skuteczne w użyciu, fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Opis metod ochrony inwentarza można znaleźć na stronie Stowarzyszenia dla Natury Wilk - https://www.polskiwilk.org.pl/.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w województwie kujawsko-pomorskim, wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, do której należy się zwrócić z wnioskiem w tej sprawie.

Z uwagi na możliwe zaniepokojenie mieszkańców lokalnych społeczności związane z obecnością wilków opracowane zostały zalecane działania dotyczące postępowania w takich przypadkach (Załącznik - Zalecane działania), jak również wskazówki dotyczące zachowania się na obszarach występowania dużych ssaków drapieżnych (Załącznik - Wskazówki). Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Potrzeby te obejmują również sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli, dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności spoczywa w głównej mierze na tym organie. Ponadto w przypadku zauważenia wilków, szczególnie zachowujących się w sposób nietypowy, zalecane jest powiadomienie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Źródło: RDOŚ

Oceń artykuł: 13 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (25)

    M, w dniu 03-10-2023 10:20:51 napisał:

    Wilków się nie boimy ,tak jak PIS , u

    odpowiedz

    • -5 (27)

    Byłem głupi i głosowałem na tuska, w dniu 03-10-2023 11:28:49 napisał:

    Tusk to wilk w baraniej skórze

    odpowiedz

    • 2 (8)

    Nice, w dniu 03-10-2023 11:47:23 napisał:

    Piękne zwierzęta i wcale niegroźne dla człowieka. Nad Notecią można je nie raz spotkać, zwłaszcza w okolicach Janowa.

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Byly myśliwy , w dniu 03-10-2023 20:43:16 napisał:

    Myśliwi wybiją wilki bo są zagrożeniem dla zwierząt flinta i szpadel i na polowanie pozdrawiam pijokuw z koła dab

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)