Dziś mamy 23 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

28 września 2023

Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 19 – 22 września 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół #im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią brali udział w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym, którego celem było zapoznanie się z praktyczną stroną prowadzenia usług w regionie turystycznym.

Wyjazd, który zakładał łączenie teorii z praktyką wpisywał się w cykl zajęć pozalekcyjnych pn. „Transfer wiedzy ekonomicznej”, współfinansowanych przez Powiat Nakielski. Koordynatorkami projektu były nauczycielki przedmiotów ekonomicznych Grażyna Kinderman i Agnieszka Rodkiewicz. Podczas wyjazdu uczennicami i uczniami opiekowali się nauczyciele: Grażyna Kinderman, Ewa Welker i Tomasz Suty.

W trakcie wyjazdu zrealizowano cele dydaktyczne w zakresie funkcjonowania szeroko rozumianych usług. Uczniowie poznali zasady marketingu turystycznego i formy promocji produktu na przykładzie piastowskiego zamku w Bolkowie. Ponadto w Karpaczu przedmiotem zainteresowania młodzieży było miejscowe rękodzieło, jego promocja i sprzedaż wyrobów w jednoosobowych punktach handlowych. Oprócz usług przedmiotem zainteresowania była również produkcja przemysłowa i dystrybucja jej produktów na przykładzie huty szkła kryształowego „Julia” w Piechowicach. Huta należy do grona niewielu istniejących dziś producentów szkła użytkowego. Na miejscu młodzież mogła zakupić wyroby szklane pochodzące z  ręcznego formowania i szlifowania produktu.

Kolejnego dnia młodzież pod opieką przewodnika zwiedziła zabytkową stolicę Czech – Pragę, która jednocześnie jest jednym z najważniejszych centrów badawczo-edukacyjnych w Europie. Praga to miasto wpisane na listę UNESCO. Zaliczana jest do najpiękniejszych urbanistycznie i architektonicznie miast świata. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. gotycki Most Karola,  kościół pw. św. Mikołaja na Malej Stranie - najpiękniejszy kościół barokowy w Pradze, a przed wszystkim zamek królewski (założony w IX wieku) na Hadczanach.

Ważnym celem rekreacyjnym była piesza wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. W trakcie wędrówki uczniowie podziwiali malownicze widoki górskie po stronie polskiej i po stronie czeskiej. Odpoczywając w schroniskach górskich „Dom Śląski”, „Strzecha Akademicka”  i „Samotnia” dodatkowo zapoznali się z działalnością w zakresie świadczonych usług.

Uczniowie wrócili do Nakła bardzo zadowoleni, ponieważ wyjazd dostarczył cennej wiedzy i umiejętności w zakresie różnorodnych usług.

Dziękujemy serdecznie Bankowi Spółdzielczemu w Nakle nad Notecią za finansowe wsparcie wyjazdu.

Materiał: Grażyna Kinderman, Ewa Welker i Tomasz Suty

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)