Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2024

Trzy nastolatki na jednej hulajnodze. Dziewczęta uderzyły w ogrodzenie

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Okres wakacyjny to czas, w którym coraz więcej osób korzysta #z udogodnienia jakim jest hulajnoga elektryczna. Wykorzystują oni ładną pogodę za oknem, aby dotrzeć do celu w bardziej ekologiczny sposób omijając przy tym miejskie korki. Czasami jednak, z powodu braku respektowania przepisów prawa, dochodzi do zdarzeń drogowych, z udziałem osób poruszających się na hulajnodze. Warto więc przypomnieć sobie zasady jakich musi przestrzegać kierujący, żeby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.

Wczoraj (23.06.2024) około godziny 19:40 w Nakle nad Notecią na ul. Jackowskiego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 3 dziewczyn poruszających się na jednej hulajnodze elektrycznej. Jak ustalili policjanci uczestniczki zdarzenia, jadące na jednej hulajnodze, w trakcie omijania przeszkody uderzyły w ogrodzenie z desek. Na szczęście żadnej z nastolatek nie stało się nic poważnego, aczkolwiek ich zachowanie było rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Warto przypomnieć sobie zasady dotyczące poruszania się na hulajnodze elektrycznej.

W art. 2 pkt 47b ustawy Prawo o ruchu drogowym znajdziemy dokładną informacje czym jest hulajnoga elektryczna:

Pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Już sama definicja urządzania jakim jest hulajnoga elektryczna dokładnie wskazuje nam, że poruszać się nią może tylko jedna osoba, czyli kierujący.

Obowiązki spoczywające na kierującym hulajnogą elektryczną:

-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

-Kierujący hulajnogą elektryczna jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dal rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

-Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

W przypadku poruszania się hulajnogą elektryczną po chodniku kierujący musi przestrzegać następujących zasad!

-jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego

-zachować szczególną ostrożność

-ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

Jakie uprawnienia musi posiadać kierujący hulajnogą elektryczną?

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia co w przypadku kierowania rowerem czyli karta rowerowa lub prawo jady kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób powyżej osiemnastego roku życia uprawnienia nie są wymagane.  A co z dziećmi poniżej 10 roku życia? Poruszanie się przez nie hulajnogą elektryczną po drodze publicznej jest zabronione w każdej sytuacji, również jeśli znajdują się one pod opieką osoby dorosłej. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania znajdując się pod opieką osoby dorosłej.

Ponadto kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

-kierowani hulajnogą elektryczną znajdując się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu

-przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów

-ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów

-pozostawiania hulajnogi elektrycznej na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Materiał: st. sierż. Kamil Smoliński, p.o. oficera prasowego KPP w Nakle

Oceń artykuł: 12 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (32) Zgłoś naruszenie zasad

  • -16 (30)

  Swiadek, w dniu 24-06-2024 14:45:46 napisał:

  Jak to nic się nie stało? Otwarte złamanie nosa to nic? Któraś z nich mogła zginąć, zachowaly się nieodpowiedzialnie to fakt, ale płot w który uderzyły jest uszkodzony i wystaje na chodnik realnie zagrażajac przechodniom , właściciel płotu powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Mam nadzieję że rodzice nastolatek pozwą go cywilnie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (4)

  Szrajber, w dniu 24-06-2024 15:24:34 napisał:

  A co jeśli hulajnoga ma siedzenie? To już jest skuterem elekrtycznym? Porąbane prawo w tym kraju

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Czuwaj, w dniu 24-06-2024 16:10:15 napisał:

  Jak widać na tym i innych wielu przykładach,wszystkie te szkolne "pogadanki" i "wykłady" "prelekcje" o bezpieczeństwie,bezpiecznym poruszaniu się-nie zaowocowały kompletnie niczym.Była to najwyraźniej strata czasu,pieniędzy,lub brak umiejętności dotarcia z przekazem do młodzieży,do dzieci.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (7)

  Do Panii Natalii Wierzbok, w dniu 24-06-2024 16:19:22 napisał:

  Proszę nam powiedzieć ilu polaków uratowali żydzi? Jaka była postawa podczas odzyskiwania niepodległości? Jak się zachowywali od 39r na kresach? I oczywiście co robili w czasie komuny? Niestety pytania trzeba zadać pod innym artykułem

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Żaba , w dniu 24-06-2024 17:51:28 napisał:

  Halo halo widziałam kiedyś jak trzy dziewczyny jechały na jednej hulajnodze elektrycznej po chodniku fakt mówiły przepraszam ale z jakim wulgaryzmem dodatkowo no i oczywiście jechały bardzo szybko ... Z tego co wiem jest za to mandat .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (19)

  Mieszkaniec , w dniu 24-06-2024 18:16:11 napisał:

  Otwarte złamanie nosa! A to dobre.Szkoda ,że sobie wszystkie trzy szkiet nie połamały,przynajmniej nie stwarzałyby zagrożenia dla ludzi.Do wiadomości odnośnie hulajnogi z krzesełkiem,w Polsce jest zakaz używania takiej hulajnogi,jak i w Europie.Proszę poczytać sobie przepisy ruchu drogowego.Poza tym w Nakle jeżdzą na hulajnogach jak szaleńcy.Zwłaszcza na ścieżce pieszo rowerowej na ul.Mickiewicza i Staszica.Proponuję władzą Nakła coś z tym zrobić, jeśli nic się nie zmieni to niestety będzie sporo wypadków.A uwaga dla rodziców.Proszę zacząć wychowywać te swoje bachory i wyjaśnić ,że chodnik to chodnik ,a nie tor wyścigowy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 0 (4)

  Szrajber, w dniu 25-06-2024 05:10:28 napisał:

  @mieszkaniec że jest zakazane, ale dlaczego zakazane są siedzenia na hulajnodze? Bo przepisy tak mówią. A czemu tak mowią, masz jakiś argument czy po prostu kolejne regulacje. Niedługo będzie można srać tylko od 1 do 6 rano bo przepisu o sraniu tak będą skonstruowane

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (6)

  juluś, w dniu 25-06-2024 12:04:53 napisał:

  szkoda tych dziewczynek

  odpowiedz

  • -5 (7)

  Kocur, w dniu 25-06-2024 13:44:50 napisał:

  Pewnie masz 70 lat prujesz się do wszystkiego i nikomu się nie pisze ze wszystko mogły se połamać siedź dalej przed tym telewizorem i narzekaj na wszystko nie pruj sie dziaduś

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Ład i porządek , w dniu 25-06-2024 16:38:54 napisał:

  Powinni się wziąć za te hulajnogi ?ostatnio stałam na Potulickiej z koleżanką a za plecami jechał idiota chyba ze 30 km/h, dobrze że nie dałam kroku w lewo bo nie wiem jakby to się skończyło gdyby wjechał mi w plecy. Ogólnie to Policja w Nakle ma wszystko gdzieś

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (9)

  Rajmund, w dniu 25-06-2024 23:01:24 napisał:

  Wulgarne bachory na hulajnogach, często jeżdżą po dwóch. Czy można coś z tym zrobic?

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Pieszy, w dniu 26-06-2024 08:27:48 napisał:

  Patrząc na to co dzieciaki wyprawiają, uważam, że to dopiero początek wypadków z ich udziałem. Takich zdarzeń będzie więcej. Aż w końcu dojdzie do tragedii. Gdzie rozum? Gdzie rodzice?

  odpowiedz

  • -2 (2)

  muuuu, w dniu 26-06-2024 09:37:48 napisał:

  rajmuuuuunnd dwoje polka pisownia ciezka PIS... dwóch w kij dmucha i na hulajnodze chyba ze na hujnogach ciebie,i dwoch twoich bachorów

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Twoja stara , w dniu 26-06-2024 10:29:07 napisał:

  Sami boomerzy w tych kom, nie macie co robić? XDD

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Alfons, w dniu 26-06-2024 13:18:28 napisał:

  To co zauważam w Nakle część małoletnich dzieci nie jest pod opieką rodziców, ostatnio zauważyłem wchodzące i bawiące się na budynku Spółdzielni Miesxkaniowej u góry.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Zygfryd, w dniu 26-06-2024 16:44:55 napisał:

  Jak chcesz kogoś poprawiać to musisz się dużo nauczyć. Może być dwóch, dwoje lub dwie w zależności kto stoi na hulajnodze.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Zygfryd, w dniu 26-06-2024 17:19:21 napisał:

  To co napisałeś to jest bujda. Jesteś porąbanym stalkerem.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Zygi, w dniu 27-06-2024 19:42:20 napisał:

  Piszesz beż składu i ładu. Jak wjed,ie we mnie to groźba karalna.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Praca na wysokości
60PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)