Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

29 maja 2023

Służba Więzienna na "Dniach Psychologa" w Bydgoszczy. Spotkanie na UKW

fot. dr Ewa Wojtynkiewicz, UKW

fot. dr Ewa Wojtynkiewicz, UKW

Dni Psychologa to już tradycja Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – tym razem# funkcjonariuszka Służby Więziennej – ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber wzięła w nich aktywny udział. Celem było zaprezentowanie zadań jakie stoją przed więziennym psychologiem oraz przedstawienie ścieżki rekrutacyjnej na to stanowisko.

Psycholog …

W jednostkach penitencjarnych pracuje prawie 700 psychologów. Stanowią oni integralną część zespołu penitencjarnego. Główne obszary działalności więziennego psychologa skupiają się wokół - diagnozy, interwencji kryzysowej, psychoedukacji i terapii. Rola psychologa zaczyna się już w pierwszych dnia osadzonego w jednostce penitencjarnej – są one bowiem kluczowe dla dalszego pobytu skazanego w warunkach izolacji więziennej. Jednym z pierwszych zadań psychologa jest określenie – na podstawie przeprowadzonego wywiadu, obserwacji oraz dokumentacji – jak osadzony będzie funkcjonować podczas odbywania kary oraz z jakimi indywidualnymi problemami może się spotkać. Początki izolacji bywają trudnym momentem dla więźniów, dlatego psycholog powinien okazywać wsparcie, które pozwolić może osadzonemu na oswojenie się z nową sytuacją. Czym jeszcze zajmuje się psycholog więzienny? Na to pytanie odpowiedź mogli usłyszeć uczestnicy panelu młodego psychologa, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

… za murami więzienia

Osoby, które myślą o tej ścieżce zawodowej, powinny przede wszystkim mieć ukończone studia magisterskie z psychologii – jest to główny warunek, powinny być przygotowane na dynamiczną i często stresującą pracę, jednak pomimo jej specyficzności i trudności może być ciekawa. Na sam koniec warto podkreślić, że skuteczna pomoc osobie odbywającej karę pozbawienia wolności zależy od zaangażowania obu stron – jeśli jest ono wystarczające, istnieje duża szansa na zapewnienie wsparcia i pomocy osadzonemu.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Egzotyczne pamiątki z wakacji. Nie wszystko można przewieźć

Wakacje to czas urlopów i podróży. Większość z nas nie wyobraża sobie# powrotu zza granicy bez przywiezienia pamiątek dla siebie lub naszych bliskich. Często są one wytworzone z egzotycznych roślin i zwierząt, jednak nie każdy wie, że niektóre z nich są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Co zrobić, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem takich pamiątek lub nie chcemy mieć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące CITES.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)