Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2024

Rozliczanie PIT. Podsumowanie tegorocznej akcji

fot. archiwum

fot. archiwum

93 %, czyli blisko 1,1 mln deklaracji podatkowych #za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo prawie 660 tys. przez usługę Twój e-PIT. Tylko 82 tys. zeznań wpłynęły w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy w naszym województwie złożyli w ten sposób 213 tys. dokumentów. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mogą w tym roku otrzymać rekordową sumę 71 mln zł.

W tegorocznej akcji zeznań podatkowych w województwie kujawsko-pomorskim 1,4 mln podatników złożyło łącznie prawie 1,18 mln deklaracji PIT.

W rozbiciu na poszczególne rodzaje deklaracji przedstawia się to w następujący sposób:

• 948 tys. to deklaracje PIT-37,

• 96 tys. to deklaracje PIT-36,

• 93 tys. to deklaracje PIT-28,

• 16 tys. to deklaracje PIT-38,

• 24 tys. to deklaracje PIT-36L.

To kolejny już z rzędu rok, w którym KAS wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów poprzez rozwijanie e-usług związanych z rozliczeniem podatku. Podatnicy doskonale orientują się w tym, że elektroniczna forma rozliczenia przynosi w zasadzie same korzyści od prostego i bezpiecznego rozliczenia PIT aż do możliwości szybkiego otrzymania zwrotu podatku.

To dlatego ze złożonych prawie 1,18 mln deklaracji PIT blisko 1,1 mln złożono elektronicznie (93 %) w tym prawie 660 tys. w usłudze Twój e-PIT, a tylko 82 tys. w tradycyjnej, papierowej formie. W całym kraju elektronicznie złożono ponad 23 mln deklaracji (95 %) z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT.

Pierwszy raz w tym roku KAS udostępniła w usłudze Twój e-PIT możliwość złożenia rozliczeń przychodów przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej. W naszym województwie skorzystało z tego udogodnienia około 33,5 tys. podatników składających PIT-36, PIT-28 i PIT-36L, przy czym łącznie w sposób elektroniczny rozliczyło się ponad 213 tys. przedsiębiorców.

Jako ciekawostę można podać, że spośród ponad 660 tys. zeznań rocznych złożonych w naszym województwie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, 571 tys. to zeznania indywidualne, natomiast 89 tys. to wspólne zeznania małżonków (tzw. PIT małżeński).

Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań złożonych elektronicznie trafiały na konta podatników średnio w ciągu kilkunastu dni. Na 1,18 mln złożonych deklaracji w ponad 854 tys. został zadeklarowany zwrot. Łączna suma deklarowanych zwrotów wyniosła prawie 983 mln zł.

Maksymalna kwota zwrotu zanotowana została w PIT-28 i wyniosła 3,1 mln zł, natomiast średni zwrot w najbardziej popularnym PIT-37 wyniósł 966 zł.

Dzięki możliwości przekazania na rzecz OPP 1,5 % podatku, organizacje z naszego regionu mogą otrzymać ponad 71 mln zł. To o 6,4 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.  Chęć przekazania swojego podatku zadeklarowano w 511 tys. złożonych deklaracjach. Rekordzista, który przekazał ponad 97 tys. zł złożył swoją deklarację w I US w Bydgoszczy. Zadeklarowane przez podatników kwoty są weryfikowane przez urzędy skarbowe. Warunkiem przekazania środków organizacjom jest dotrzymanie przez podatników i OPP wszystkich warunków ustawowych (podatnik musi zapłacić podatek należny, a OPP figurować na liście uprawnionych organizacji i zgłosić aktualny rachunek bankowy do urzędu skarbowego).

Jak co roku, sporą popularnością cieszyły się wśród podatników odliczenia. Za 2023 rok mieszkańcy naszego województwa odliczyli od dochodu:

• ulgę internetową – 18,2 tys. osób na kwotę ok. 11,4 mln zł,

• ulgę na zabytki – 344 osoby na kwotę ponad 1,2 mln zł,

• ulgę rehabilitacyjną – ponad 55 tys. osób na kwotę ok. 167,3 mln zł,

• ulgę termomodernizacyjną – 16,1 tys. osób na kwotę ok. 307 mln zł.

Z kolei od podatku blisko 152 tys. osób skorzystało z ulgi na dzieci, odliczając łącznie ponad 207 mln zł.

Suma przychodu zwolnionego z podatku wyniosła łącznie ponad 2,7 mld zł i obejmowała ulgi: dla młodych, dla pracujących seniorów, dla rodzin 4+ oraz ulgę na powrót.

Materiał: Bartosz Stróżyński / rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Petent, w dniu 25-06-2024 15:34:22 napisał:

    Nadpłaciłem swojego PITa a skarbówka milczy na temat zwrotu nadpłaconej kwoty. Odsetki im naliczać? Z kim się kontaktować? Naczelnik nie wie co robić to z gim gadać? Jest w skarbówce jakiś półkownik lub generał?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Budowa hal
Zadaj pytanie
40PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)