Dziś mamy 15 marca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

10 czerwca 2024

Refundacja in vitro szeroko dostępna w Polsce. Sprawdź

fot. powierzone

fot. powierzone

Wiele osób zmagających się z niepłodnością czekało na ogólnopolski program refundacji in vitro. Z# jego pomocą znacznie więcej par może skorzystać z nowoczesnego leczenia za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego. Program ma funkcjonować od 1 czerwca 2024 do końca 2028 roku. Realizatorzy, wśród których jest Klinika Bocian w Gdańsku, prowadzą kwalifikację par.

Na jakie wsparcie mogą liczyć pary?

Program refundacji in vitro w pełni finansuje wizyty, niezbędne badania, zabiegi punkcji jajników, procedury zapłodnienia w laboratorium embriologicznym, a także transferu zarodków i ich mrożenia. Warto przy tym wspomnieć, że kwestia preparatów stosowanych do stymulacji hormonalnej jajników jest uregulowana odrębnymi przepisami dotyczącymi refundacji leków. Ogólnopolski program refunduje nie tylko in vitro parom starającym się o dziecko, wspiera także osoby dotknięte chorobą onkologiczną, zapewniając im finansowanie zabezpieczenia płodności na przyszłość.

Które procedury in vitro są finansowane?

Nowy program in vitro w zależności od wskazań medycznych daje możliwość skorzystania z procedur zapłodnienia pozaustrojowego z użyciem własnych gamet, jak i z dawstwem nasienia, komórek jajowych oraz zarodków. Jedna para będzie miała szansę podejść do maksymalnie 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – do 4 cyki z własnymi gametami lub plemnikami dawcy, do 6 cykli z dawstwem zarodków, do 2 cykli in vitro z dawstwem oocytów. Jeżeli para ma już zamrożone zarodki, bo wcześniej już podchodziła do in vitro, to również będzie mogła skorzystać z rządowego programu.

Jak przejść kwalifikację?

Przede wszystkim para, która chce skorzystać z programu refundacji in vitro musi zostać do niego zakwalifikowana. Lekarz weźmie pod uwagę przyczynę niepłodności, historię jej leczenia. Para musi mieć bowiem stwierdzoną bezwzględną niepłodność lub nieskutecznie leczoną w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Poza tym rozpatrywana jest kwestia maksymalnego wieku. U kobiet wynosi do 42 lat, gdy korzysta z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, a w przypadku dawstwa oocytów lub zarodków do 45 lat. U mężczyzn ten limit jest wyższy i wynosi do 55 lat. Kiedy para zdecyduje się na program z dawstwem, będzie też zobligowana do uzyskania opinii od psychologa.

Jak zgłosić się do programu in vitro?

W drodze konkursu zostały wyłonione placówki medyczne, które są realizatorami rządowego programu refundacji in vitro. Do nich należy Klinika Bocian w Gdańsku, która prowadzi kwalifikację par w ośrodku przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Realizatorami programu in vitro także zostały placówki Kliniki Bocian w Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat programu refundacji in vitro można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 58 350 28 80 lub odwiedzając stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

 

 Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Z Bydgoszczy na Hel. Będzie wakacyjne połączenie kolejowe

W wakacyjnym rozkładzie jazdy znajdzie się # bezpośredni pociąg z Bydgoszczy na Hel. Skład, który od 19 czerwca będzie kursować codziennie przez całe wakacje, nie ma jeszcze nazwy. Obsługująca kurs spółka Arriva ogłasza konkurs na nazwę dla tego pociągu. Na propozycje czekamy do końca marca. Można wygrać bezpłatny przejazd dla całej rodziny. - Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie – mówi marszałek Piotr Całbecki. Parterem konkursu jest samorząd województwa.

(czytaj więcej)
0

Krzyże Zasługi. Odznaczenia dla Czesława i Stanisława Abramczyków

Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie #Wojewódzkim na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały wręczone zostały odznaczenia za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojewoda Michał Sztybel wręczył Złoty Krzyż Zasługi Czesławowi Abramczykowi oraz Srebrny Krzyż Zasługi Stanisławowi Abramczykowi.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona wniosków o rentę wdowią. Trafiło do ZUS

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożono już ponad pół miliona# wniosków o tzw. rentę wdowią, a liczba ta z każdym dniem rośnie. W województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano ponad 31 tys. takich wniosków. ZUS rozpocznie wypłatę świadczenia od lipca. Maksymalna kwota renty wdowiej to 5636,73 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju „matczyną emeryturę” z # ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)