Dziś mamy 26 września 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

30 maja 2023
Wiadomości z regionu

Proponował okazyjne ceny. Oszust wyłudził ponad milion złotych

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Policjanci ze Szwederowa zatrzymali 49-letniego bydgoszczanina mającego związek z #oszustwami, w których pokrzywdzeni stracili łącznie ponad milion złotych. Mężczyzna powołując się na znajomości komornicze oferował pomoc w zakupie, po okazyjnych cenach, mieszkań i pojazdów pochodzących z licytacji, a także przy założeniu, na terenie Niemiec, firmy zajmującej się fotowoltaiką. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Śledczy z komisariatu na bydgoskim Szwederowie prowadzą postępowanie w sprawie 49-letniego mieszkańca Bydgoszczy, który powołując się na liczne znajomości komornicze obiecał umożliwienie zakupów po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Jego oferty dotyczyły, między innymi, drogich pojazdów i mieszkań pochodzących z licytacji. Jak ustalili policjanci, mężczyzna chcąc uwiarygodnić swoją osobę w oczach potencjalnych klientów przyjeżdżał na spotkania z nimi drogimi autami z wypożyczalni, korzystał z wynajętych apartamentów, a przy bliższych znajomościach nawiązanych w tym celu, chwalił się plikami banknotów w różnych walutach. Przedstawiał się jako osoba bardzo majętna, na co dzień dysponująca dużymi kwotami pieniędzy.

Zainteresowane osoby wpłacały mu zaliczki gotówkowe w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Następnie bydgoszczanin, w różnych odstępach czasu, żądał kolejnych wpłat tłumacząc to dodatkowymi komplikacjami, kosztami, bądź też możliwością przyspieszenia transakcji. Wiarygodność podtrzymywał okazując zdjęcia pojazdów, mieszkań będących przedmiotem „umowy”. Celowo, na wstępie, wprowadzał w błąd „klientów” co do terminu finalizacji informując, że będzie to rozciągnięte w czasie z uwagi na procedury. Zatem utrzymywane kontakty, spotkania będące otoczką do zaplanowanego oszustwa na początkowym etapie nie budziły zastrzeżeń.

Dopiero, gdy terminy umów były kilkakrotnie przekładane, a przy tym 49-latek zaczął unikać kontaktów, osoby pokrzywdzone zyskiwały świadomość, że mogły zostać oszukane. Na tym etapie próbowały wycofać się z umowy chcąc odzyskać „zainwestowane środki finansowe”. Wówczas jednak sprawca zaczął pokazywać swoją prawdziwą „przestępczą twarz”. Diametralnie zmienił swoje zachowanie, zaczął im grozić, wysyłać groźby w wiadomościach sms. Kreował się na osobę z historią przestępczą i bieżącymi kontaktami w środowisku przestępczym. Przesyłał zdjęcia, na których trzymał przedmioty przypominające broń, to dodatkowo wzmocniło jego negatywny odbiór, skutkiem czego pokrzywdzeni czuli się zastraszeni i nie informowali o tym fakcie Policji, co on doskonale wykorzystywał.

Informacja o tym procederze trafiła do kryminalnych z komisariatu na bydgoskim Szwederowie, którzy podjęli czynności zmierzające do zatrzymania sprawcy. Doszło do niego w chwili, gdy podejrzany jechał autem z wypożyczalni. Natomiast w wynajmowanym przez niego mieszkaniu policjanci ujawnili pistolet, który mężczyzna posiadał bez wymaganego zezwolenia oraz woreczek strunowy z zawartością kilku gramów białego proszku. Badanie narkotesterem potwierdziło, że jest to amfetamina. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy dał prokuratorowi podstawę do wnioskowania do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego. Sąd, po zaznajomieniu się ze zgromadzonym materiałem dotyczącym 31 zarzutów związanych z oszustwami, groźbami karalnymi, płatną protekcją oraz posiadaniem środków odurzających, wniosek rozpatrzył pozytywnie i aresztował wówczas mężczyznę. Ustalenia śledczych wskazują, że w wyniku jego działalności pokrzywdzeni stracili łącznie ponad milion złotych. Co warto nadmienić, zatrzymany z tego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu.

Decyzją sądu, w styczniu bieżącego roku, 49-latek został zwolniony z aresztu śledczego, jednak zaczął się ukrywać. Jego sytuacja prawna się zmieniła, gdy do trwającego postępowania Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wystawił za nim list gończy. Podstawa prawna poszukiwań trafiła do kryminalnych ze Szwederowa, którzy namierzyli podejrzanego. Do jego ponownego zatrzymania doszło pod koniec kwietnia (27.04.2023) w mieszkaniu, gdzie 49-latek się ukrywał po wyjściu z placówki penitencjarnej.

Prowadząc czynności mające na celu zatrzymanie mężczyzny policjanci ustalili, że bydgoszczanin nie zaprzestał przestępczej działalności, lecz zmienił „jej profil”. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało, że tym razem proponował pokrzywdzonym możliwość zakupienia, po okazyjnej cenie, drogich samochodów lub pomoc przy założeniu w Niemczech firmy zajmującej się fotowoltaiką. Powoływał się przy tym na swoje znajomości i wpływy. Znów przedstawiał się jako majętny i bogaty mężczyzna. Jeździł drogimi, wypożyczonymi samochodami, by uwiarygodnić swój wizerunek profesjonalisty i godnego zaufania biznesmena. W tym czasie zdołał oszukać kolejne trzy osoby na kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Już teraz policjanci wiedzą, że lista kolejnych pokrzywdzonych jest dłuższa.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Osoby, które zostały przez bydgoszczanina, w opisywany sposób, oszukane proszone są o kontakt z prowadzącym sprawę policjantem z Komisariatu Policji Bydgoszcz Szwederowo pod numerem telefonu 723900886, powołując się na znak sprawy L.dz. II Kr-1599/22, RSD-655/22.

Materiał: kom. Lidia Kowalska / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Ja , w dniu 31-05-2023 08:59:47 napisał:

  Piękne tatuaże

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Obiektywny, w dniu 31-05-2023 11:17:58 napisał:

  Oprócz nie go powinni być też karani ci którzy zostali oszukani i zgłosili ten fakt na policje , przecież ci ludzie niczym nie różnili się od tego oszusta bo nie interesowało ich to że może komuś nie poszło w życiu i traci mieszkanie a tylko patrzyli by za frajer się ugrzać tanim kosztem . Mam nadzieję że oszust rozesrał tą kasę i nie będzie co mu zabrać i cwaniacy wyjdą z niczym . Jest popyt to jest podaż społeczeństwo samo tworzy takich oszustów bo jak by nie było zainteresowany to komu by proponował to też mi nie jest żal tych biednych cwaniaczków oszukanych

  odpowiedz

  • 0 (0)

  On, w dniu 31-05-2023 12:38:11 napisał:

  Po co ci to było łobuzie ?.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Fan PO, w dniu 31-05-2023 15:48:16 napisał:

  Młody, wyksztalcony, z dużego miasta

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Adam, w dniu 31-05-2023 16:17:46 napisał:

  W Polsce złodziejstwo,nazwane zostało zaradnoscią.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Jerzy, w dniu 01-06-2023 07:47:51 napisał:

  Gościu nie jest oszustem on po prostu obiecywał naiwnym pazerniakom rzeczy nie realne a ci z chciwości zysku bez zastanowienia wchodzili z nim w układy a teraz wielkie skomlenie na policji jak ich krzywda spotkała a nie myśleli prędzej że chcieli się dorobić na czyjejś krzywdzie po prostu kama wraca

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Konkurs na najlepszą pracę magisterską. Zgłoszenia do 15 października

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 35. edycji konkursu# Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Prace należy przesyłać do MSZ do 15 października. Na zwycięzcę – zdobywcę nagrody I stopnia czeka nagroda w wysokości ok. 13 tys. złotych i staż w centrali MSZ lub w placówce zagranicznej.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)