Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2024

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

fot. DWOT

fot. DWOT

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

Zakres egzaminowanej wiedzy

Egzamin, który odbył się na Placu Ćwiczeń Taktycznych w m. Grupa, weryfikował umiejętności nowych żołnierzy z zakresu podstawowej wiedzy wojskowej niezbędnej żołnierzowi Terytorialnej Służby Wojskowej. Zagadnieniami, z których sprawdzono żołnierzy były m.in. strzelanie, pokonywanie terenu różnymi sposobami, terenoznawstwo, czy reakcja na kontakt ogniowy i umiejętności z zakresu pomocy przedmedycznej na polu walki.

Współpraca przede wszystkim

Pętla taktyczna zdawana była w ramach sekcji, na które zostali podzieleni żołnierze. Całą sekcję lekkiej piechoty zgodnie z założeniem tworzy 12 żołnierzy, którzy pełnią w niej konkretne funkcje między innymi dowódcy sekcji, szperacza, celowniczego UKM, radiotelefonisty, czy też medyka. Podstawą, by pomyślnie przejść egzamin, było więc tworzenie zgranej jedności. Warto podkreślić, że był to sprawdzian nie tylko zdobytych w trakcie szkolenia umiejętności wojskowych, ale także radzenia sobie ze stresem w trudnych warunkach.

Najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza

22.06. br. na placu apelowym 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu żołnierze szkolenia podstawowego po 16 dniach wymagającego oraz bardzo intensywnego szkolenia podstawowego złożą przysięgę wojskową, iż będą odtąd „[…] służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic […]” stając się już oficjalnie częścią piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Od tej pory z pełnym poświęceniem, odpowiedzialnie oraz bezinteresownie będą przede wszystkim stać na straży bezpieczeństwa społeczności lokalnej zamieszkującej obszar Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady, którym jest województwo kujawsko-pomorskie.

Dalszy proces szkolenia

Następnie czeka ich dalsze podnoszenie swoich umiejętności poprzez ciągłe szkolenie w ramach pododdziałów, do których zostali wyznaczeni. Proces szkolenia trwa 3 lata i obejmuje comiesięczne weekendowe szkolenia rotacyjne. Żołnierze raz w roku ukończą 2-tygodniowe, poligonowe szkolenie zintegrowane. Mają również możliwość przystąpienia do różnorodnych szkoleń specjalistycznych, także tych organizowanych wraz z pozostałymi służbami mundurowymi. Ma to na celu ponoszenie potencjału obronnego kraju w obliczu aktualnych zagrożeń.

Materiał: szer. Magdalena Marcinkowska / 8.K-PBOT

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Cobra, w dniu 23-06-2024 21:42:43 napisał:

  kiepskie to szkolenie skoro gościu holuje karabinek na skrzynce zamiast trzymać go w dłoni.... Czego oni ich tam uczą ???

  odpowiedz

  • 0 (0)

  xc, w dniu 24-06-2024 05:00:04 napisał:

  wymalują się jak w filmie Sami Swoi Kargul świnie malował na dzika

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wiesiek , w dniu 24-06-2024 06:16:00 napisał:

  To nawet nie tacy harcerze XXI wieku tylko jacyś amatorzy

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Sierzant, w dniu 24-06-2024 20:12:46 napisał:

  Byłem w Wot. Powiem tak, pić na wodę, fotomontaż.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 24-06-2024 21:04:41 napisał:

  Jakie zagrożenia ? bzdury piszecie.Kto nam zagraża trzeba rozmawiać .

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Realista, w dniu 24-06-2024 21:30:42 napisał:

  ukry ...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zadaj pytanie
40PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)