"Niezwykła historia zwykłych rzeczy". Wykład połączony z prezentacją

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej
W środę 20.09.2023 roku odbył się kolejny wykład z cyklu# "Niezwykła historia zwykłych rzeczy".
Tym razem Anna Sergott przedstawiła historię pachnideł od starożytnych świątyń Babilonu przez średniowieczną wodę królowej Elżbiety Łokietkówny, renesansowe perfumowane rękawiczki, po XX wieczny sklep nakielskiego drogerzysty. Ponad to uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się z jakich akordów i nut skonstruowane są zapachy, a także poznali sylwetki kilku najwybitniejszych perfumiarzy. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz pokaz najbardziej charakterystycznych esencji zapachowych.
Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




Czytaj również
Sprawdzono zabawki dźwiękowe. Czy wszystkie są bezpieczne?

Sprawdziliśmy bezpieczeństwo 50 zabawek dźwiękowych oraz #41 interaktywnych dla dzieci do lat 3 – m.in. poziom wydawanego dźwięku, małe części, właściwości mechaniczne i fizyczne, oznakowanie.
(czytaj więcej)Kontrola produktów oferowanych luzem. Nieprawidowości w 83 sklepach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych #(IJHARS) przedstawia wyniki przeprowadzonej w II kwartale 2023 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej oferowanych luzem: mięs, przetworów mięsnych (kiełbas i wędzonek) oraz serów żółtych.
(czytaj więcej)Programowanie to świetna zabawa. Jak rozpocząć naukę kodowania?

Szukasz mądrej rozrywki na długie jesienne wieczory dla siebie i swoich dzieci? Zacznijcie #programować! Niezależnie od tego, ile macie lat, na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Podpowiadamy, jak zacząć.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)