Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2023

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

fot. MEiN

fot. MEiN

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

Kopernikański Frombork

To właśnie w tym niewielkim mieście na jednej z wież swoje obserwacje astronomiczne prowadził Mikołaj Kopernik. Nieprzypadkowo więc twórcy programu zabiorą widzów na spacer po fromborskich zabytkach. Zobaczymy wzgórze katedralne, archikatedrę, muzeum i przede wszystkim wyjątkowe planetarium. Spacer będzie okazją, aby porozmawiać nie tylko o dorobku Mikołaja Kopernika, ale też o wyzwaniach dla polskiej nauki.

Mikołajkowy program TVP Nauka

W programie m.in. informacja, czym jest przesilenie zimowe, czy Mikołaj Kopernik potrafił je określić i jakimi instrumentami się posługiwał. Nie zabraknie także rozmów na temat przedsięwzięć i wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Twórcy programu przedstawią widzom relację ze Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

W programie ponadto prezentacja programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”, informacje o działalności Akademii Kopernikańskiej oraz odsłonięcie rzeźby Andrzeja Renesa.

Spędźmy Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem!

Źródło: MEiN

Oceń artykuł: 15 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    swiadomy, w dniu 06-12-2023 10:47:26 napisał:

    m a s o n

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)