Dziś mamy 27 lutego 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2023

Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

fot. MEiN

fot. MEiN

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.

Kopernikański Frombork

To właśnie w tym niewielkim mieście na jednej z wież swoje obserwacje astronomiczne prowadził Mikołaj Kopernik. Nieprzypadkowo więc twórcy programu zabiorą widzów na spacer po fromborskich zabytkach. Zobaczymy wzgórze katedralne, archikatedrę, muzeum i przede wszystkim wyjątkowe planetarium. Spacer będzie okazją, aby porozmawiać nie tylko o dorobku Mikołaja Kopernika, ale też o wyzwaniach dla polskiej nauki.

Mikołajkowy program TVP Nauka

W programie m.in. informacja, czym jest przesilenie zimowe, czy Mikołaj Kopernik potrafił je określić i jakimi instrumentami się posługiwał. Nie zabraknie także rozmów na temat przedsięwzięć i wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Twórcy programu przedstawią widzom relację ze Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

W programie ponadto prezentacja programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”, informacje o działalności Akademii Kopernikańskiej oraz odsłonięcie rzeźby Andrzeja Renesa.

Spędźmy Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem!

Źródło: MEiN

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    swiadomy, w dniu 06-12-2023 10:47:26 napisał:

    m a s o n

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
0

Zapoznali się z pracą strażaka. Drzwi otwarte w komendzie

W ramach akcji "Wpadnij do strażnicy" podczas #ostatnich dwóch tygodni ferii zimowych zorganizowano dni otwarte w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

Program "Sport Wszystkich Dzieci". Nabór do edycji 2024

Minister Sportu i Turystyki ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie #w 2024 roku realizacji zadań w ramach Programu Sport Wszystkich Dzieci. Kwota do rozdysponowania w naborze wynosi 75 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj z aplikacji "Moja praca". Oferty aktualizowane są na bieżąco

"Moja praca" to darmowe narzędzie, które ułatwia #osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są oferty pracy.

(czytaj więcej)