Kierowco - patrz, gdzie jedziesz. Więcej tablic przy drogach

fot. GDDKiA
Kierowcy wiedzą, jak należy rozumieć treść tablic # STOP Zły kierunek. Są również zdania, że powinno ich być więcej. To najważniejsze wyniki przeprowadzonej przez GDDKiA ankiety dotyczącej rozpoznawalności nowych tablic. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu.
Wyniki ankiety
Ankieta cieszyła się dużym zainteresowaniem - otrzymaliśmy 2187 odpowiedzi. Wśród uczestników ankiety 70 proc. to osoby w wieku 25-50 lat, a 97 proc. z tej grupy poprawnie odpowiedziała na pytanie o znaczenie tablicy STOP Zły kierunek. 80 proc. naszych respondentów stanowili mężczyźni.
58 proc. respondentów ma prawo jazdy dłużej niż 10 lat, a 73 proc. to kierowcy pojazdów osobowych. W ankiecie pytaliśmy się, czy widzieli Państwo już tablicę STOP Zły kierunek przy drodze szybkiego ruchu w Polsce i 80 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie. Cieszy nas bardzo dobra rozpoznawalność znaczenia nowej tablicy w całej grupie ankietowanych.
97 proc. uczestników ankiety zaznaczyło poprawną odpowiedź, czyli „Wjeżdżasz pod prąd - zatrzymaj się i natychmiast zawróć”. Z kolei 99 proc. badanych odpowiedziało, że nie zdarzyło się im wjechać pod prąd na drogę szybkiego ruchu. Większość respondentów, dokładnie 85 proc., odpowiedziała też, że nowe tablice są potrzebne.
Zwiększamy liczbę tablic Stop Zły kierunek
W ubiegłym roku pilotażowo postawiliśmy pierwszych 10 tablic wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże, żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu pojawiły się m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl.
Wiosną tego roku rozpoczęliśmy montaż kolejnych 111 tablic i jednocześnie wskazywaliśmy nowe lokalizacje, gdzie powinny się one pojawić.
W efekcie, dziś na łącznicach węzłów dróg szybkiego ruchu administrowanych przez GDDKiA, a także MOP-ach, mamy zamontowanych 429 tablic STOP Zły kierunek. Ich liczba jeszcze wzrośnie, tylko do końca września o kolejne 33 tablice. Sukcesywnie zatwierdzać będziemy następne lokalizacje.
Kierowco - patrz, gdzie jedziesz
Niestety, wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym - dla innych, jak i samych siebie. Jeszcze raz apelujemy o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do oznakowania!
materiał: GDDKiA
Galeria



Czytaj również
- "Weekend seniora z kulturą” . Lista instytucji biorących udział w akcji
- 5 tys. pluszowych misiów trafiło do straży pożarnej. Pomogą w trudnych chwilach
- Jednorazowe odszkodowanie za wypadek w pracy. Ile wynosi?
- Cześć pamięci pomordowanych. Uroczystości w Dolinie Śmierci
- Pamięć o Ofiarach Zbrodni Pomorskiej. W poniedziałek uroczystości wojewódzkie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.
(czytaj więcej)Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jak można się zarazić?

W czwartek, 28 września przypadał #Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Cechuje ją blisko 100% śmiertelność. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 20-09-2022 12:01:40 napisał:
odpowiedz
Teddy, w dniu 21-09-2022 09:29:50 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!