Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

17 września 2023

Fatalne wieści dla mieszkańców. Parking na terenie targowiska będzie płatny!

fot. MM

fot. MM

Stało się to, czego najbardziej obawiali się mieszkańcy ulic #Krzywoustego i Gimnazjalnej. Można już oficjalnie powiedzieć, że miejsca postojowe na terenie nowo powstałego targowiska będą płatne, a świadczą o tym chociażby znaki drogowe. Jak na taką wieść zareagowała lokalna społeczność?

Mieszkańcy są wściekli

Za budowę Śródmiejskiego Centrum Handlowego przy ul. Krzywoustego w Nakle odpowiada Zakład Usługowy Bud–Mar Marek Żołecki. Jest to dość kosztowne przedsięwzięcie, bowiem jego wartość opiewa aż na 5 mln 381 tys. zł. Gmina zdecydowała się jednak na realizację tej inwestycji z uwagi na pozyskanie dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 4 mln 200 tys. zł. Nakielscy włodarze zadecydowali o utworzeniu targowiska w miejscu, gdzie przed laty rozkładały się wesołe miasteczka z karuzelami. W ramach inwestycji do użytku mieszkańców i osób handlujących zostaną oddane trzy wiaty usługowo–handlowe, które w dniach wolnych od handlu służyć mają lokalnej społeczności jako tereny rekreacyjno–wypoczynkowe. W wiacie nr 1 dostępne będą 3 stanowiska otwarte wyposażone w stoły, natomiast w wiatach nr 2 oraz nr 3 usytuowane będą boksy zamykane (łącznie 8 szt.) i będą one udostępniane na podstawie odrębnie zawartych umów dzierżawy, podobnie jak 2 stanowiska do prowadzenia handlu z samochodu.

Jeśli chodzi o godziny otwarcia targowiska, to będzie ono czynne od poniedziałku do soboty w godzinach od 6:00 do 17:00 – z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Oczywiście handel w niedziele będzie dopuszczalny przy uwzględnieniu zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Niemniej jednak Śródmiejskie Centrum Handlowe to nie tylko targowisko, a także teren rekreacyjny, na terenie którego nie zabraknie też 54 miejsc parkingowych oraz elementów małej architektury w postaci ławek, siedzisk, bujaków, fontanny kwietników oraz skwerów.

Jak wspomnieliśmy, na objętym jeszcze budową terenie powstały już miejsca parkingowe, ale nie jest ich tyle, ile oczekiwaliby chociażby mieszkańcy znajdujących się w sąsiedztwie bloków mieszkalnych, którzy są nie do końca entuzjastycznie nastawieni do realizowanej przez gminę inwestycji. O ile samo zagospodarowanie terenu przy ul. Krzywoustego jest w pełni zasadne, bo od lat znajdowało się ono w wręcz katastrofalnym stanie, to jednak spora grupa mieszkańców oczekiwała w tym miejscu budowy pokaźnego rozmiaru parkingu, bez uwzględnienia targowiska – chociażby na wzór tego parkingu, który powstał przy ul. Nowej.

Żeby tego jednak było mało, to oprócz zmniejszenia ilości miejsc postojowych na omawianym terenie, to na dodatek staną się one płatne. Ta informacja sprawiła, że mieszkańcy są po prostu wściekli. – To jest jakaś kpina z mieszkańców. Najpierw zabiera się nam miejsca parkingowe na czas budowy, zmniejsza się ich ilość, po czym okazuje się, że trzeba będzie za nie płacić? Przecież tutaj od zawsze były darmowe parkingi. Mieszka tu ogromna ilość ludzi i gdzie teraz przyjdzie nam parkować swoje pojazdy? Najwidoczniej rządzący chcą na siłę przenieść nas na ten słynny Park&Ride, żeby pokazać, jak ta inwestycja była potrzebna i że parking jest zapełniony. Nawet jeśli tak się stanie, to rządzący doskonale wiedzą, że to będzie tylko i wyłącznie wypełnienie nielubianego przez mieszkańców parkingu na siłę, bo nikt z nas z własnej nieprzymuszonej woli nie zamierza tam parkować. Do końca łudziłem się, że parkingi będą darmowe, ale jak widać – gmina zawsze robi nam pod górkę. To jest żałosne. Na koniec powiem tylko jedno – do zobaczenia w przyszłym roku przy wyborczej urnie – powiedział nam jeden z mieszkańców przyległych do targowiska bloków, który postanowił zachować anonimowość swojej wypowiedzi.

Dlaczego jeden parking jest darmowy, a drugi płatny?

Zapewne takie pytanie zadają sobie mieszkańcy w odniesieniu do parkingu przy ul. Nowej, który jest bezpłatny, a także do parkingu na terenie nowego targowiska przy ul. Krzywoustego. Wpływ na to ma tylko jeden czynnik – źródło pozyskanego dofinansowania na realizację danej inwestycji. Na parking Park&Ride przy ul. Nowej gmina pozyskała unijną dotację, która wprost wymaga od nakielskich włodarzy braku możliwości zarabiania na korzystaniu z nowego obiektu przez określony czas – w tym przypadku jest to 5 lat od chwili oddania parkingu do użytku publicznego.

W przypadku targowiska sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem źródłem dofinansowania jest tutaj Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, a co za tym idzie – gmina nie ma tutaj jakichkolwiek ograniczeń. Oczywiście nakielscy włodarze mogliby dobrowolnie zrezygnować z pobierania opłat od mieszkańców za korzystanie z miejsc postojowych na terenie targowiska, jednakże tak się nie stało. Należy się spodziewać, że wkrótce po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i odbiorze inwestycyjnym Śródmiejskiego Centrum Handlowego przy ul. Krzywoustego w Nakle, rada miejska pochyli się nad uchwałą w sprawie poszerzenia istniejącej na terenie miasta Strefy Płatnego Parkowania, by móc tym samym zgodnie z prawem pobierać opłaty od osób korzystających z parkingu.

Jakie są ceny za parkowanie w Nakle?

Zatrzymując swój pojazd na ulicach objętych Strefą Płatnego Parkowania w Nakle, trzeba pamiętać o tym, że każdorazowo za postój trzeba zapłacić. Oczywiście wszystko w tym przypadku zależy od czasu postoju. Obecnie stawka za godzinę parkowania wynosi 3 zł za godzinę i obowiązuje ona w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 17.00.

Mieszkaniec, który zamieszkuje budynek przy strefie płatnego parkowania i nie ma możliwości zaparkowania pojazdu np. na podwórzu domu, może jednak wykupić kartę abonamentową na parkowanie właśnie w tym miejscu. Koszt takiego abonamentu to 50 zł. Taki sam abonament może wykupić kierowca, który prowadzi podmiot gospodarczy lub pracuje w Nakle i pozostawia na cały dzień samochód.

Z kolei każdy, kto korzysta często z parkowania w Nakle i pozostawia pojazd na płatnych parkingach, może wykupić miesięczny abonament w wysokości 100 zł i wówczas może do woli parkować w tychże miejscach. Aby taki abonament wykupić, należy zgłosić się do odpowiedniego wydziału w urzędzie z dowodem rejestracyjnym pojazdu. Dodatkowo osoba zamieszkała w danej strefie musi okazać dokument stwierdzający taki fakt, tak samo jest z osobą zatrudnioną lub prowadzącą działalność – musi posiadać dokument zaświadczający o tym.

Źródło:  

Oceń artykuł: 26 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (46) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (38)

  G, w dniu 17-09-2023 10:26:34 napisał:

  Który pisior przyjedzie wstęgę przecinać ? Czuje się jak za komuny.

  odpowiedz

  • 1 (17)

  Hitchcock, w dniu 17-09-2023 10:26:49 napisał:

  Haha, co za twist.

  odpowiedz

  • -1 (25)

  parkometr, w dniu 17-09-2023 10:49:03 napisał:

  Płatny parking - to straszne!

  odpowiedz

  • 5 (23)

  obywatel, w dniu 17-09-2023 10:55:58 napisał:

  Powinien być darmowy na 1 godzinę na zakupy czy jak się jedzie do marketu jest płatny nie godzina zakupu i by byli klienci a tak jak mają płacić jeszcze to nie przyjdą

  odpowiedz

  • 12 (44)

  szmalcownik z szaberka, w dniu 17-09-2023 11:02:51 napisał:

  Sprostowanie-mieszkańcy nie są wściekli,mieszkańcy są po prostu wqrw...bo to kolejny przypadek kiedy stajemy się ofiarami krętaczy,oszustów i cwaniaków.Ja nie mam już złudzeń-że ten cały magistrat trzeba za rok przewietrzyć-wypierd.na zbity pysk każdego.Zatruwają nam życie-dewastują wszelką nadzieję że w tym miasteczku da się normalnie żyć.Trafiły nam się gnidy dworskie które jak te insekty żerują na krwi ludzkiej w każdym aspekcie naszego życia w tym mieście.

  odpowiedz

  • 7 (33)

  obserwator , w dniu 17-09-2023 11:04:50 napisał:

  targowisko mogło zostać na placu zamkowym wystarczyło go zmodernizować mniej pieniędzy wydanych wszyscy byliby zadowoleni

  odpowiedz

  • 11 (25)

  zmit, w dniu 17-09-2023 11:31:36 napisał:

  i cyk...jest temat zastepczy - parking płatny. Juz nikt nie bedzie pytal co tyle kosztowalo...ponad 5 baniek. Wiecie co za to mozna zbudowac?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (23)

  Mr, w dniu 17-09-2023 11:37:40 napisał:

  No to cyk, w formie protestu parkować już teraz samochody, zanim otworzą płatna strefę i nie przestawiać ich! Niech parking ba otwarcie będzie zapchany i oficiele nie będą mieli gdzie stanąć.

  odpowiedz

  • 14 (20)

  Roman, w dniu 17-09-2023 11:53:45 napisał:

  Nie ma darmowych obiadów, jak idziecie do fryzjera, stylowej na kotleta to też chcecie za darmo ?

  odpowiedz

  • 4 (14)

  pa, w dniu 17-09-2023 11:55:47 napisał:

  Znów jakiś maniak motocyklowy od rana prycha smierdzący gównem po Nakle

  odpowiedz

  • 19 (23)

  Klient, w dniu 17-09-2023 12:01:20 napisał:

  I super! Będzie można normalnie zaparkować i zrobić zakupy. Mieszkańcom polecam zakup karnetu tak, jak robią to ludzie mieszkający przy Bydgoskiej i Dąbrowskiego.

  odpowiedz

  • -1 (13)

  CNA, w dniu 17-09-2023 12:02:48 napisał:

  No dobrze niech jest bo parkują jak chcą, gdzie chcą .Na osiedlu Kazimierza Wielkiego górny taras przy działkach Jednosc,,też płatny bo działkowcy i ich goście PLAGA inwazja my mieszkańcy mamy problem z parkowaniem. Nawet wyjazd czy wjazd to istna ekstremalna jazda . Miał być jeden kierunek jazdy niema . No i mieszkańcy co mają po kilka samochodów plus garaż by opłacali . I brak reakcji od strony SM Chrobry która odbija piłeczkę na Urzad miasta i wicewers . I niech są płatne

  odpowiedz

  • 7 (15)

  Z wiela, w dniu 17-09-2023 12:04:20 napisał:

  Te ceny za abonament miejsca postojowego to śmiech na sali 50zł czy 100zł, każdy wykupi, i postawi samochód, a gdzie ktoś przyjezdny zaparkuje? Jak wszystko będzie zajęte jak do tej pory,chyba park&rude,i z torbami zakupów

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Wyborca, w dniu 17-09-2023 12:15:34 napisał:

  Podobno orliki tez płatne. Pieniądze w budżecie są z naszych podatków. Budują z naszego a następnie każą płacić. Trzy spółki gminę i każda szuka kasy. Osobiście nie będą już głosował na napierałę

  odpowiedz

  • 0 (24)

  XXXX, w dniu 17-09-2023 12:24:59 napisał:

  Ludzie opanujcie się wyzywacie pisioròw , chyba wyraźnie pisze , że radni w Nakle zdecydowali o płatnym parkingu , zastanòwcie się kto ma większość w radzie bo ja jestem pewien , że PO i PSL wtedy komentujcie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (12)

  Ztest, w dniu 17-09-2023 12:55:44 napisał:

  Lepszym miejscem na ten plac był by mega parking przy dworcu PKP. A tak wku#wiacie tylko mieszkańców w blokach.

  odpowiedz

  • 10 (16)

  Żenada, w dniu 17-09-2023 13:31:37 napisał:

  Dziękujemy radnym z Razem dla Nakła. Nikt na was nie zagłosuje.

  odpowiedz

  • 11 (13)

  Gg, w dniu 17-09-2023 13:51:03 napisał:

  Powinni zmienić nazwę na „Razem dla Napierały”

  odpowiedz

  • 4 (8)

  ..., w dniu 17-09-2023 13:54:39 napisał:

  Na yt pis reklamuje ze to juznjest otwarte jak o nowa biblioteka. Skoczek i Tchórzewski nadajcie do bazy komunikat, aby zweryfikowali informacie zanim coś wrzucą

  odpowiedz

  • 9 (9)

  Roky, w dniu 17-09-2023 13:57:04 napisał:

  Nic nowego , wykonawca nie dość ze nie zakończył w terminie to ma prace standardowo dodatkowe . Oczywiście , nikt nic nie wie . Wszystkie tak samo się kończą

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Janek, w dniu 17-09-2023 14:02:14 napisał:

  To nie rządowa inwestycja tylko samorządowa

  odpowiedz

  • 9 (9)

  Mieszkaniec, w dniu 17-09-2023 14:07:54 napisał:

  Rozliczyć radnych miejskich z wszystkuch opcji politycznych

  odpowiedz

  • 10 (12)

  PiS , w dniu 17-09-2023 14:10:23 napisał:

  No raczej jakby był darmowy wszystkie miejsca będą zajęte przez mieszkańców pobliskich bloków he he . Bardzo dobrze ze będzie płatny !

  odpowiedz

  • 5 (7)

  PO, w dniu 17-09-2023 14:18:01 napisał:

  Bardzo dobrze, że płatny. Lubimy hajs

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Szymon, w dniu 17-09-2023 15:15:46 napisał:

  Zabawne jak złodziej kłóci się ze złodziejem.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Rafik, w dniu 17-09-2023 15:32:19 napisał:

  Prawidłowo. W każdych miastach jest płatne. Nieroby do roboty. I płacić jak wszedzie. A nie za darmo wszystko. Piękne miejsce. Najładniejsze na ta chwile w mieście

  odpowiedz

  • 4 (14)

  Mamrot, w dniu 17-09-2023 15:40:46 napisał:

  Mieszkam przy ulicy Bydgoskiej, kupuję abonament i jaki problem? Jednak Nakloki Cebulaki ciągle swoje "wszystko powinno być za darmo"

  odpowiedz

  • 0 (4)

  emeryt , w dniu 17-09-2023 15:44:27 napisał:

  najlepiej dla wszystkich bez zgrzytów i kłótni ten szaber plac powinien powstać w parku przemysłowy w Paterku tyle tam miejsca nawet na parkowanie dla osób kupujących i to zrobić bezpłatnie

  odpowiedz

  • 2 (10)

  nakiel , w dniu 17-09-2023 16:23:23 napisał:

  I prawidłowo, bo przynajmniej będzie wolne miejsce. Jak Wam potrzeba parkingu to namawianie spółdzielnie żeby wybudowała poziomy parking. Niektórzy są strasznie roszczeniowi i wszystko by chcieli za darmo

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Z bloku , w dniu 17-09-2023 17:18:06 napisał:

  Dobrze że na Kilińskiego jeszcze nie zrobili płatnego

  odpowiedz

  • 7 (17)

  Laskowy , w dniu 17-09-2023 17:22:08 napisał:

  Jakie "fatalne wieści"? To teren gminny, inwestycja gminy i decyzję również. Mieszkańcy niech zgłaszają swoje postulaty do spółdzielni mieszkaniowej. Tego by jeszcze brakowało aby gmina, czyli my jej mieszkańcy, fundowali parkingi dla Państwa Waszmosci z bloków. Wszyscy płacimy za miejsca parkingowe, to dlaczego inni mają mieć je za darmo

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (10)

  bezpartyjny, w dniu 17-09-2023 17:30:35 napisał:

  że za parking trzeba płacić jest wielkie narzekanie i stękanie a że zdzierstwo za abonament pokomunistyczny TVPropaganda= TVPiS sianie nienawiści to nikt nie narzeka

  odpowiedz

  • -7 (11)

  H., w dniu 17-09-2023 19:35:06 napisał:

  To dzięki PISuarom macie to targowisko więc wdzięczność wypada okazać

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Mam tego dość, w dniu 17-09-2023 19:47:43 napisał:

  Gdyby hitler miał taką telewizję jak PISowskie TVP- to do dziś nie wiedzielibyśmy o wybuchu II wojny światowej. Brawo Pisiory propagandę macie w małym palcu.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  pieszy, w dniu 17-09-2023 22:02:43 napisał:

  Mieszkańcy spółdzielni niech parkują na własnym terenie, a jeżeli chcą na gminnym czyli wspólnym to niech płacą.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Kkk, w dniu 17-09-2023 22:03:42 napisał:

  Redaktorku dlaczego mają być tam darmowe. Klient ma dokonać zakupy i opuścić miejsce nastepnym klientom. PANIATNA

  odpowiedz

  • -2 (4)

  awe, w dniu 17-09-2023 22:44:03 napisał:

  Bardzo dobra decyzja a skąd ma gmina i radni brać pieniądze choćby na wypłaty diety nagrody koszt utrzymania gminy. Skubać bractwo skubać. Cieszcie się że nie macie opłaty klimatycznej bo już cukrownia ruszyła.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Mario, w dniu 17-09-2023 22:58:24 napisał:

  Buduje najlepsza firma na świecie, dość droga ta inwesycja

  odpowiedz

  • -1 (3)

  max, w dniu 17-09-2023 23:35:55 napisał:

  A kiedy oficjalne święcenie tej inwestycji?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  ***** ***, w dniu 17-09-2023 23:42:07 napisał:

  Poczekamy do przyszłego roku jak będą nam wchodzić w du by dostać sie do koryta wtedy parkingi sie znajdą

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Hwdn Pinokio z trzeciewnicy, w dniu 18-09-2023 07:00:21 napisał:

  60 ℅inwestycji napierała i reszta baranów zajebali do siebie jako majątek

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Nakło , w dniu 18-09-2023 14:45:51 napisał:

  I bardzo dobrze parking tylko i wyłącznie dla kupujących na targowisku..

  odpowiedz

  • 2 (2)

  To i owo, w dniu 18-09-2023 14:48:38 napisał:

  Cały ten portal Naklo24 to parodia dziennikarstwa.....radaktorku zrób porządek przed swoją posesja bo zarasta chwastami

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)