Wiadomości z regionu
Zatrzymano członków grupy przestępczej. Oszustwa na dużą skalę

fot. pixabay
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, Dział do Spraw Cyberprzestępczości#, nadzoruje – prowadzone przez Zarząd w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - postępowanie w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem operatora popularnego portalu sprzedaży internetowej w kwocie przekraczającej 3.400.000 złotych, poprzez sprzedaż w latach 2020-2024 podrobionej odzieży, perfum, kawy i oprogramowania z wykorzystaniem sklepów zakładanych na dane osobowe tzw. słupów, w wyniku której pokrzywdzonych zostało nie mniej niż 6700 osób, które nie otrzymały zamówionych przez siebie towarów.
Ustaleni sprawcy, pozyskując rachunki bankowe otwierane przez tzw. słupy, zakładali bez ich wiedzy, na ich dane osobowe, działalności gospodarcze w ramach których prowadzili następnie sprzedaż w sieci Internet podrobionych produktów znanych marek. Początkowo towary były wysyłane kupującym, w celu uzyskania pozytywnych opinii, lecz - po zbudowaniu odpowiedniej renomy konta sprzedawcy - zaprzestawano wysyłki towarów. Dotychczas zidentyfikowano 88 sklepów działających w analogicznym modus operandi, zarządzanych i prowadzonych przez sprawców.
W oparciu o zebrany materiał dowodowy, we współpracy z Zarządami CBZC w Gdańsku i Olsztynie oraz przy udziale Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, na przełomie maja i czerwca zatrzymano 10 osób podejrzewanych o udział w przestępczym procederze. Wobec 5 z nich, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i szeregu oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, prokurator Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, po wykonaniu z ich udziałem czynności procesowych, wystąpił do Sądu z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uwzględnił wszystkie wnioski, stosując wobec podejrzanych izolacyjne środki zapobiegawcze na okres 3 miesięcy.
W stosunku do pozostałych osób, którym zarzucono pomocnictwo do oszustwa oraz ukrywanie środków pochodzących z przestępstwa, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.
W ramach przeszukań ustalonych miejsc zamieszkania sprawców i miejsc prowadzenia przez nich działalności przestępczej ujawniono i zabezpieczono: komputery, telefony i nośniki danych oraz modemy mobilne, karty SIM zarejestrowane na dane osób trzecich, umowy rachunków bankowych, skany i oryginały dokumentów tożsamości tzw. słupów, tj. przedmioty wykorzystywane w przestępczym procederze.
W jednym z garaży wynajmowanych przez sprawców ujawniono i zabezpieczono infrastrukturę teleinformatyczną służącą do zdalnego zarządzania prowadzonymi sklepami, z wykorzystaniem oprogramowania typu AnyDesk.
Ponadto w wynajmowanym przez sprawców magazynie zabezpieczono 921 kilogramów kawy, ponad 200 flakonów perfum oraz niemal 3000 sztuk odzieży marek premium, których autentyczność będzie weryfikowana na dalszym etapie postępowania.
W toku przeszukań ujawniono ponadto kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce, biżuterię i dwie wartościowe złote monety, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar i środków karnych. W wyniku zajęcia rachunków bankowych sprawców zabezpieczono dalsze 63.000 złotych. Dokonano również zabezpieczeń na nieruchomościach o wartości przekraczającej 1,5 miliona złotych.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 20.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
Źródło: Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy
Czytaj również
- Pożar w zakładzie spawalniczym. Zapalił się element wentylacyjny
- Zadymienie w budynku. Działania prowadziło 6 zastępów straży pożarnej
- Pożar przy ul. Sądowej. W akcji jeden zastęp
- Tragedia na drodze wojewódzkiej. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko
- KAS w akcji. Papierosy bez akcyzy i podrabiana odzież
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Niki, w dniu 25-06-2024 22:28:16 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!