Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 listopada 2023

Zakup i rejestracja auta sprowadzonego z Anglii w Nakle – to powinieneś wiedzieć

fot. powierzone

fot. powierzone

Samochody używane sprowadzane zza granicy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród# kupujących. Wynika to często ze znacznie większego wyboru modeli, jak i bogatszych wersji wyposażenia aut. Wśród kupujących dużym zainteresowaniem cieszy się rynek brytyjski. Co warto wiedzieć, decydując się na zakup pojazdu z Wielkiej Brytanii? Jak wygląda kwestia kupna samochodu po Brexicie oraz jego późniejsza rejestracja w kraju? Sprawdź najważniejsze informacje.

Jak sprowadzić auto z Anglii do Nakła?

Samochodów wyprodukowanych na rynek angielski nie da się pomylić z pojazdami krajowymi. Wynika to przede wszystkim z umiejscowienia kierownicy po prawej stronie, czym wyróżnia się każde auto z Anglii. Jak je sprowadzić i ubezpieczyć? Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu z Wielkiej Brytanii konieczne jest sprawdzenie trzech podstawowych kwestii. Przyszły właściciel powinien uzyskać informacje na temat:

 • ważności polisy OC,

 • tego, czy auto ma aktualne badania techniczne dopuszczające je do ruchu,

 • czy ma opłacony podatek drogowy.

Jeżeli wszystkie te aspekty się zgadzają, a stan techniczny odpowiada kupującemu, możliwa jest finalizacja transakcji. Jej potwierdzeniem będzie faktura lub umowa kupna-sprzedaży. Należy ją zachować, ponieważ będzie ona niezbędna do rejestracji pojazdu w kraju.

 

Nabywca samochodu z Wielkiej Brytanii powinien przed przystąpieniem do podróży powrotnej do kraju spełnić jeszcze jeden obowiązek. W dowodzie rejestracyjnym angielskiego samochodu konieczne jest wypełnienie sekcji C(4) i wysłanie tego elementu do DVLA. Jest to odpowiednik polskiego Wydziału Komunikacji. Ważną informacją dla nowego właściciela jest również fakt, że pomimo wysłania karty z dowodu rejestracyjnego samochodu, pojazd taki jest w dalszym ciągu dopuszczony do legalnego poruszania się po drogach. W praktyce oznacza możliwość wrócenia nim samodzielnie do Polski. Jest to dopuszczalne w przypadku, kiedy auto ma wykupione ubezpieczenie OC, opłacony podatek drogowy i ważny przegląd techniczny. W przypadku braku dopełnienia jednego z trzech wymagań, auto do Nakła lub innego miasta w kraju musi zostać przywiezione na lawecie.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z Anglii

Rejestracja anglika w Polsce nie jest skomplikowanym procesem. Nowi właściciele powinni jednak pamiętać, że dopełnienie tej formalności mają 30 dni od dnia zakupu samochodu. W urzędzie należy mieć ze sobą komplet dokumentów:

 • potwierdzenie własności w postaci np. umowy kupna-sprzedaży lub faktury,

 • zaświadczenie o badaniach technicznych,

 • dowód rejestracyjny,

 • potwierdzenie uiszczenia opłat cła oraz VAT,

 • dowód z odprawy celnej,

 • dotychczasowe tablice rejestracyjne, jeżeli auto przyjechało na lawecie bez nich wówczas stosowne oświadczenie, że pojazd został sprzedany bez tablic,

 • potwierdzenie uiszczenia opłat rejestracyjnych,

 • pełnomocnictwo, jeżeli samochód będzie miał więcej niż jednego właściciela (w sytuacji, w której nie mogą oni być obecni w urzędzie).

Rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii od stycznia 2021 roku odbywa się na zasadach przewidzianych dla krajów spoza UE. Pierwszym krokiem jest przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży na język polski, jeżeli została zawarta po angielsku. Musi być ono przygotowane przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli samochód został pierwszy raz zarejestrowany w Anglii do 31 grudnia 2020 roku, wówczas nie ma konieczności tłumaczenia dowodu rejestracyjnego.

Sprowadzając pojazd z Wielkiej Brytanii do Nakła lub innego miasta w kraju, należy uregulować wszystkie obowiązkowe opłaty. Konieczne jest zapłacenie podatku akcyzowego, którego wysokość zależy od pojemności silnika oraz jego rodzaju. Najwięcej zapłacą właściciele samochodów z silnikiem o pojemności większej niż 3.0, a najmniej osoby wybierające hybrydy. Po Brexicie konieczne jest również zapłacenie podatku VAT od sprowadzanego pojazdu, który dla Polski wynosi 23%. Warto zaznaczyć, że podatek naliczany jest w kraju, do którego samochód zostanie wprowadzony na teren UE. Korzystając np. z transportu morskiego, można przetransportować auto do Niemiec lub Holandii i tam zapłacić mniejszy podatek VAT.

Żeby móc zarejestrować pojazd w kraju konieczne jest również jego dopasowanie do obowiązujących norm krajowych, aby mógł on przejść badania techniczne i zostać dopuszczony do ruchu. Niezbędne jest ustawienie lamp, aby nie oślepiały kierowców i przełożenie światła przeciwmgielnego na lewą stronę. Od 2015 roku nie było konieczności zmiany kierownicy z prawej na lewą stronę. Brexit skomplikował jednak tę kwestię. Zgodnie z przepisami, jeżeli samochód był zarejestrowany w Anglii po raz pierwszy przed 1 stycznia 2021 roku, nowy właściciel w Polsce nie musi zmieniać położenia kierownicy. Jeżeli jednak jego rejestracja odbyła się po 1 stycznia 2021, wówczas konieczne jest wykonanie modyfikacji.

Ubezpieczenie dla auta z Anglii – ile kosztuje i gdzie szukać najlepszej polisy?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Warto skorzystać z porównywarek i kalkulatorów online, dzięki którym można znaleźć najkorzystniejsze warunki polisy. Podając najważniejsze informacje o samochodzie i kierowcy, zyskuje się dostęp do różnych ofert wielu firm ubezpieczeniowych. W ten sposób można wybrać opcję, która będzie najkorzystniejsza pod względem cenowym. Dla kilkuletnich aut zaleca się także wykupienie polisy AC. To ubezpieczenie nie jest jednak obowiązkowe.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)