Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 września 2023

Warsztaty poświęcone literaturze koreańskiej. Spotkanie DKK

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W środę, 20 września w bibliotece w #Ślesinie odbyły się warsztaty poświęcone literaturze koreańskiej, zorganizowane w podregionie bydgoskim w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Poprowadziła je prof. Ewa Rynarzewska – koreanistka, od 2001 r. związana z Zakładem Japonistyki i Koreanistyki Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autorka prac popularnonaukowych i naukowych, tłumaczka literatury koreańskiej, m.in. „Dworskiej tancerki” Shin Kyung-Sook.

Tematem spotkania była książka „O zmierzchu” autorstwa Hwang Sok-Yong, uważanego w Korei za najsilniejszy głos literacki. Warto też wspomnieć, że tytuł  otrzymał nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Powieść jest z pewnością wartościową lekcją historii, bo ukazuje czytelnikowi trudy życia w czasie dyktatury, transformacji, kapitalizmu i szybkiej urbanizacji kraju. Dla głównego bohatera Park Min-u stanowi pewnego rodzaju powrót do przeszłości i rozliczenie się z podjętymi wcześniej decyzjami. Ukazuje ponadto, jak wiele trzeba czasami poświęcić, by osiągnąć sukces, i jak ważne jest pochodzenie, edukacja oraz kontakty, by osiągnąć to, czego się pragnie.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Justyna Widawska / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górnicze. #Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)