Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

26 maja 2023

Uczniowie odwiedzili potulickie więzienie. Edukacja prawna młodzieży

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

W ramach programu "W Służbie Prawu" funkcjonariusze potulickiej jednostki penitencjarnej #poprowadzili zajęcia dla młodzieży z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie.

Zadania Służby Więziennej

Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zadania Służby Więziennej: edukację prawną młodzieży związaną z prewencją przestępstw, a także edukację młodzieży związaną z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych. W potulickiej jednostce od dawna prowadzono współpracę z placówkami oświatowymi czy innymi instytucjami, zwłaszcza w zakresie prewencji przestępstw wśród młodzieży, obecny program stanowi kontynuację podejmowanych wcześniej aktywności w tym zakresie. Nierzadko odbywały się wizyty szkół w potulickim więzieniu i nierzadko gościliśmy w placówkach szkolnych edukując młodzież. Dzięki nowej regulacji działania edukacyjne mogą zostać skoordynowane na szczeblu ogólnopolskim.

Wizyta młodzieży

Tym razem potulickie więzienie mieli okazję "zobaczyć od środka" uczniowie klasy I z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie. Czym jest prawo? Co to jest więzienie? Czy bez wyroku można trafić do więzienia? Czy można odbywać karę pozbawienia wolności poza więzieniem? Od jakiego wieku ponosi się odpowiedzialność karną? To tylko niektóre z wybranych pytań na które odpowiedzi udzielali funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach.

Poznanie struktury zakładu

W towarzystwie funkcjonariuszy, którzy podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru, uczniowie zostali oprowadzeni po terenie Zakładu Karnego w Potulicach. Młodzież miała okazję zobaczyć jeden z pawilonów mieszkalnych, gdzie mogła zajrzeć do cel, zobaczyć jak wyglądają warunki odbywania kary pozbawienia wolności, ale także warunki pracy fuknkcjonariuszy oraz halę produkcyjną, gdzie realizowany jest program ministerialny "Praca dla więźniów".

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 248 26

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)