Dziś mamy 21 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

21 kwietnia 2023

Toczy się walka o życie Mikołaja. Pilnie potrzebny Dawca szpiku

fot. powierzone

fot. powierzone

Mikołaj kilka dni temu obchodził 15 urodziny. Spędził je z mamą w miejscu, w którym od ponad dwóch# miesięcy toczy się Jego życie – na oddziale Onkologii dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy. W lutym zdiagnozowano u Niego ostrą białaczkę limfoblastyczną typu T. Choroba mutowała i dziś już wiadomo, że do wyzdrowienia niezbędne jest Mu przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Chcesz zrobić Mikołajowi urodzinowy prezent? Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku – daj nadzieję, uratuj życie!

Mimo przeciwności, Mikołaj nie traci swojego uśmiechu.

Każdy z nas na pewno zna uczucie oczekiwania na dzień urodzin. Czekamy na życzenia, na kontakt od bliskich i dalczych znajomych. Czasem wyczekujemy wymarzonego prezentu i pyszczego tortu. 15-te urodziny Mikołaja były inne niż wszystkie dotychczas. Przede wszystkim dlatego, że spędził je daleko od swoich najbliższych, była tylko mama. Nie było chucznego przyjęcia w domu. Wszystko zadziało się w szpitalnym pokoju, w którym Mikołaj spędza ostatnio najwięcej czasu. Z życzeniami i podarunkami przyszli koledzy i koleżanki z oddziału. Był też tort i dużo śmiechu.

„Dziś chciałbym podzielić się z Wami szczególnym postem. Mój młodszy brat Mikołaj obchodzi dzisiaj swoje 15. urodziny. Chociaż nie jest to łatwy czas dla naszej rodziny, chciałbym podzielić się z Wami nie tylko naszymi obawami, ale przede wszystkim życzeniami urodzinowymi dla Mikołaja, który jest prawdziwym bohaterem. Pomimo przeciwności, Mikołaj nie traci swojego uśmiechu i pozytywnego podejścia do życia.

Mikołaju, z okazji Twoich 15. urodzin, chcę Ci życzyć wszystkiego najlepszego! Niech Twój urodzinowy dzień będzie pełen radości, uśmiechu i miłości. Niech Twoje marzenia spełniają się, a Twoja siła i wytrwałość nigdy Cię nie opuszczają. Jesteś prawdziwym bohaterem, Mikołaju, i jesteśmy ogromnie dumni z Ciebie.” – tak w mediach społecznościowych napisał Adrian, starszy brat Mikołaja.

Diagnoza, która zmieniła rytm życia.

Pod koniec zeszłego roku Mikołaj złapał infekcję. Przeziębienie nie ustawało jeszcze w styczniu i w lutym. Szczegółowe badania krwi dały zaskakującą diagnozę i zminiły rytm życia całej rodziny chłopca. Zdiagnozowano u Niego ostrą białaczkę limfoblastyczną typu T. Choroba mutowała i dziś już wiadomo, że do wyzdrowienia niezbędne jest Mu przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

„Mikołaj od ponad dwóch miesięcy praktycznie nie wychodzi ze szitala. Chemioterapie, badania, leczenie. Tak teraz wygląda nasz każdy dzień. Mikołaj jest w tym wszystkim bardzo dzielny i jesteśmy z Niego bardzo dumni.” – opowiada Julita, mama Mikołaja.

Zrób prezentu urodzinowy Mikołajowi – daj nadzieję, uratuj życie! Zostań Dawcą!
Bliscy chłopca połączyli siły i postanowili działać. Organizują punkty rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Chcą tym samym dać Mikołajowi i innym Pacjentom szansę na wyzdrowienie i powrót do normalności.
„Zapraszamy do punktów rejestracyjnych każdą pełnoletnią osobę, która chce zostać potencjalnym Dawcą szpiku. Rejestracja w bazie to nie tylko piękny prezent urodzinowy dla mojego syna. To także nadzieja na powrót do zdrowia dla Niego i innych osób chorujących na nowotwory krwi.” – dodaje Julita.

Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku jest prosta, szybka i bezpłatna.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Rejestracja w ogólnodostępnym punkcie rejestracyjnym jest prosta, szybka i bezpłatna.

„Każdy chętny powinie przyjść do punktu rejestracyjnego i dokonać rejestracji. Na miejscu należy odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić formularz danych kontaktowych i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Rejestracja jest formą deklaracji i okazania gotowości do pomocy pacjentowi, którego jesteśmy „bliźniakiem genetycznym”.

W rejestracji pomogą Wolontariusze. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy może zostać dawcą, powinien przyjść do punktu i z nimi porozmawiać. Zapraszamy.” – wyjaśnia Anna Dorsz z Fundacji DKMS.

Punkty rejestracyjne:
22 kwietnia 2023 roku, sobota od godz. 11:00
Rozpoczęcie sezonu motocyklowego – Dolina Sokołów
Tor crossowy Paterek koło Nakła nad Notecią

23 kwietnia 2023 r., niedziela godz. 07:00 – 13:00
Kościół p.w. św. Stanisława
ul. Ks. Piotra Skargi 6, Nakło nad Notecią

23 kwietnia 2023 r., niedziela godz. 08:30 – 13:30
Kościół p.w. św. Wawrzyńca
ul. Kościelna 6, Nakło nad Notecią 

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:
• między 18 a 55 rokiem życia,
• w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
• świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:
• pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
• pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 874 000 osób (marzec 2023), spośród których już ponad 11 500 osób (marzec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Materiał: Anna Dorsz / Fundacja DKMS

Oceń artykuł: 18 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  dawca, w dniu 23-04-2023 16:50:07 napisał:

  Mocno wierzę że Mikołaj znajdzie dawcę ,życzę mu tego z całego serca.Kilka lat temu sam oddałem szpik chorej dziewczynie ,wszystko się udało .

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Team Mikołaja, w dniu 24-04-2023 21:46:51 napisał:

  Zachęcamy Cię do polubienia naszego profilu, gdzie będziemy dzielić się aktualnościami i informacjami na temat naszej działalności. Dziękujemy za Twój udział! Team Mikołaja. Daj nadzieję, uratuj życie. https://www.facebook.com/profile.php?id=100091827913097

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.

(czytaj więcej)
0

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)
0

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

(czytaj więcej)