Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

27 maja 2023

Święcenia kapłańskie. "Do serca ks. Alberta Grudzki Bóg trafił poprzez rap"

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Jezus was pyta: czy kochasz Mnie? Odpowiedź, jakiej udzielicie Mu dzisiaj, będzie obowiązywać do# końca życia” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk.

Udzielił on święceń kapłańskich diakonowi diecezji bydgoskiej – Albertowi Grudzce i diakonowi ze Zgromadzenia Ducha Świętego – Kamilowi Bejgierowi CSSp. – Wyznanie, które złożycie dzisiaj Jezusowi wobec Kościoła sprawi, że po włożeniu na was rąk, namaszczeniu i modlitwie, staniecie się Jego apostołami i zdecydujecie się być dla Niego i z Nim, na dobre i na złe – dodał bp.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii, dodał, że Jezus zwrócił się do Piotra pełnym imieniem. Miało to miejsce wtedy, kiedy po raz pierwszy go spotkał i powołał na swojego ucznia. – Tak samo zapewne powołał każdego z was, po imieniu: Albercie, Kamilu, pójdź za mną! Jaka jest wasza odpowiedź? – mówił.

Niezawodną miarą tego, czy Chrystusa rzeczywiście kochamy, czy tylko łudzimy siebie, twierdząc, że Go kochamy lub wcale nie kochamy, jest – według bp. Krzysztofa Włodarczyka – drugi człowiek. – Gdybyśmy chcieli iść do Boga na skróty, pomijając ludzi, czy wręcz idąc bez nich, na przełaj, nie dojdziemy do Boga. Aby kogoś pokochać, trzeba go najpierw dostrzec, zauważyć. Bez spełnienia tego warunku żadna miłość nie jest możliwa. Miłość to przede wszystkim fenomen uwagi – powiedział.

Stąd – jak zauważył pasterz diecezji – dialog Chrystusa z Piotrem , kończy się misją – jego posłanie do ludzi. – Tak kończy się każdy dialog miłości z Chrystusem. Nawet świętym nie pozwalał zbyt długo przebywać z Nim na górze Tabor. Kazał im iść „w dolinę”, ku ludziom, do bied fizycznych i duchowych – mówił.

Pytanie: „czy miłujesz Mnie?”, Jezus będzie stawiał kapłanom zawsze i wszędzie. – Szczególnie wtedy, gdy będziecie: podchodzić do ołtarza, by sprawować Najświętszą Ofiarę, zaczynać głosić słowo Boże, wchodzić do szkoły, dawać penitentowi pouczenie, odwiedzać chorego. – Jeśli w tych momentach nie będę słyszeć Jezusowego pytania, może się zdarzyć, że: będę powierzchownie celebrował Mszę Świętą, na kazaniu będę głosił siebie, w kontakcie z dziećmi zabraknie mi cierpliwości, w ocenie duchowego stanu spowiadającego się dominować będzie sprawiedliwość nad miłosierdziem, podczas odwiedzin chorego zabraknie mi spojrzenia płynącego z wiary i okazania mu prawdziwej miłości – przestrzegał bp Krzysztof Włodarczyk.

Zwracając się do wszystkich, bp zapytał: kiedy ostatni raz wyznałem: „Jezu, kocham Cię?”. Następnie wspomniał o szczególnej chwili święceń, czyli Dniu Matki, zachęcając, by stawiać sobie przed oczami Maryję i powtarzać do skutku Jej słowa: „Niech mi się stanie według Słowa Twego”. – Kapłan zapominający o Maryi – najlepszej Matce – staje się prawdziwym sierotą – podsumował, przywołując papieża Franciszka.

Ksiądz neoprezbiter Albert Grudzka pochodzi z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią, a ojciec neoprezbiter Kamil Bejgier CSSp z parafii Narodzenia NMP w Osielsku. – Ostatni rok przed święceniami kapłańskimi przeżywałem we wspólnocie św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu. Mogłem doświadczyć żywego Chrystusa, który jest obecny w ludziach tworzących tę parafię, jak i w kaplicy Wieczystej Adoracji. Myślę, że te dwa wymiary – modlitwy i działania – są nie tylko wyznacznikiem pracy duszpasterskiej w Polsce, ale mogą wiele nauczyć tych, którzy wyjeżdżają na misje, co będzie moim udziałem już niedługo, gdy po pięciu latach wrócę z powrotem do pracy na Filipiny – powiedział ojciec neoprezbiter Kamil Bejgier CSSp.

Do serca ks. neoprezbitera Alberta Grudzki Pan Bóg trafił poprzez rap, którego słuchał z bratem od czasów podstawówki. – Gdy byłem rok po maturze, miałem okazję znaleźć się na koncercie rapera Tau, który poprosił publiczność o krótką modlitwę w ciszy. Wtedy zapragnąłem szczerej spowiedzi i powrotu do Boga. „Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca! – te słowa z Psalmu 37 umieściłem na obrazku prymicyjnym. Zauważyłem, że dopiero, gdy zacząłem radować się w Panu i żyć w Jego łasce, dostrzegłem pragnienie służby w Kościele, pragnienie nieba!” – podsumował neoprezbiter diecezji bydgoskiej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 43 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Egzotyczne pamiątki z wakacji. Nie wszystko można przewieźć

Wakacje to czas urlopów i podróży. Większość z nas nie wyobraża sobie# powrotu zza granicy bez przywiezienia pamiątek dla siebie lub naszych bliskich. Często są one wytworzone z egzotycznych roślin i zwierząt, jednak nie każdy wie, że niektóre z nich są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Co zrobić, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem takich pamiątek lub nie chcemy mieć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące CITES.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)