Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

27 maja 2023

Święcenia kapłańskie. "Do serca ks. Alberta Grudzki Bóg trafił poprzez rap"

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Jezus was pyta: czy kochasz Mnie? Odpowiedź, jakiej udzielicie Mu dzisiaj, będzie obowiązywać do# końca życia” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk.

Udzielił on święceń kapłańskich diakonowi diecezji bydgoskiej – Albertowi Grudzce i diakonowi ze Zgromadzenia Ducha Świętego – Kamilowi Bejgierowi CSSp. – Wyznanie, które złożycie dzisiaj Jezusowi wobec Kościoła sprawi, że po włożeniu na was rąk, namaszczeniu i modlitwie, staniecie się Jego apostołami i zdecydujecie się być dla Niego i z Nim, na dobre i na złe – dodał bp.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii, dodał, że Jezus zwrócił się do Piotra pełnym imieniem. Miało to miejsce wtedy, kiedy po raz pierwszy go spotkał i powołał na swojego ucznia. – Tak samo zapewne powołał każdego z was, po imieniu: Albercie, Kamilu, pójdź za mną! Jaka jest wasza odpowiedź? – mówił.

Niezawodną miarą tego, czy Chrystusa rzeczywiście kochamy, czy tylko łudzimy siebie, twierdząc, że Go kochamy lub wcale nie kochamy, jest – według bp. Krzysztofa Włodarczyka – drugi człowiek. – Gdybyśmy chcieli iść do Boga na skróty, pomijając ludzi, czy wręcz idąc bez nich, na przełaj, nie dojdziemy do Boga. Aby kogoś pokochać, trzeba go najpierw dostrzec, zauważyć. Bez spełnienia tego warunku żadna miłość nie jest możliwa. Miłość to przede wszystkim fenomen uwagi – powiedział.

Stąd – jak zauważył pasterz diecezji – dialog Chrystusa z Piotrem , kończy się misją – jego posłanie do ludzi. – Tak kończy się każdy dialog miłości z Chrystusem. Nawet świętym nie pozwalał zbyt długo przebywać z Nim na górze Tabor. Kazał im iść „w dolinę”, ku ludziom, do bied fizycznych i duchowych – mówił.

Pytanie: „czy miłujesz Mnie?”, Jezus będzie stawiał kapłanom zawsze i wszędzie. – Szczególnie wtedy, gdy będziecie: podchodzić do ołtarza, by sprawować Najświętszą Ofiarę, zaczynać głosić słowo Boże, wchodzić do szkoły, dawać penitentowi pouczenie, odwiedzać chorego. – Jeśli w tych momentach nie będę słyszeć Jezusowego pytania, może się zdarzyć, że: będę powierzchownie celebrował Mszę Świętą, na kazaniu będę głosił siebie, w kontakcie z dziećmi zabraknie mi cierpliwości, w ocenie duchowego stanu spowiadającego się dominować będzie sprawiedliwość nad miłosierdziem, podczas odwiedzin chorego zabraknie mi spojrzenia płynącego z wiary i okazania mu prawdziwej miłości – przestrzegał bp Krzysztof Włodarczyk.

Zwracając się do wszystkich, bp zapytał: kiedy ostatni raz wyznałem: „Jezu, kocham Cię?”. Następnie wspomniał o szczególnej chwili święceń, czyli Dniu Matki, zachęcając, by stawiać sobie przed oczami Maryję i powtarzać do skutku Jej słowa: „Niech mi się stanie według Słowa Twego”. – Kapłan zapominający o Maryi – najlepszej Matce – staje się prawdziwym sierotą – podsumował, przywołując papieża Franciszka.

Ksiądz neoprezbiter Albert Grudzka pochodzi z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią, a ojciec neoprezbiter Kamil Bejgier CSSp z parafii Narodzenia NMP w Osielsku. – Ostatni rok przed święceniami kapłańskimi przeżywałem we wspólnocie św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu. Mogłem doświadczyć żywego Chrystusa, który jest obecny w ludziach tworzących tę parafię, jak i w kaplicy Wieczystej Adoracji. Myślę, że te dwa wymiary – modlitwy i działania – są nie tylko wyznacznikiem pracy duszpasterskiej w Polsce, ale mogą wiele nauczyć tych, którzy wyjeżdżają na misje, co będzie moim udziałem już niedługo, gdy po pięciu latach wrócę z powrotem do pracy na Filipiny – powiedział ojciec neoprezbiter Kamil Bejgier CSSp.

Do serca ks. neoprezbitera Alberta Grudzki Pan Bóg trafił poprzez rap, którego słuchał z bratem od czasów podstawówki. – Gdy byłem rok po maturze, miałem okazję znaleźć się na koncercie rapera Tau, który poprosił publiczność o krótką modlitwę w ciszy. Wtedy zapragnąłem szczerej spowiedzi i powrotu do Boga. „Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca! – te słowa z Psalmu 37 umieściłem na obrazku prymicyjnym. Zauważyłem, że dopiero, gdy zacząłem radować się w Panu i żyć w Jego łasce, dostrzegłem pragnienie służby w Kościele, pragnienie nieba!” – podsumował neoprezbiter diecezji bydgoskiej.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 46 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)