Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

16 września 2023

Sprzedaż środków ochrony roślin w Internecie. O czym należy pamiętać?

fot. PIORiN

fot. PIORiN

Oferujesz środki ochrony roślin w Internecie? – Pamiętaj o #swoich obowiązkach!

- Wpis do rejestru – sprzedawca wykonujący działalność regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu zobowiązany jest do posiadania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków (art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

- Numer identyfikacji podatkowej (NIP) – sprzedawca oferujący środki ochrony roślin nie może być anonimowy i powinien umieszczać w ofercie co najmniej nazwę swojej firmy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedzibę albo adres (art. 20 ust. 3 ustawy z 16 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców).

- Sprzedaż zarejestrowanych środków ochrony roślin – sprzedawca oferuje do sprzedaży wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, umieszczone w rejestrze pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin (art. 28 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG).

- Weryfikacja czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia – sprzedaż środków ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych wymaga weryfikacji, czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie środków ochrony roślin (art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

- Dowód zakupu dla klienta – sprzedawca środków ochrony roślin jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania przez co najmniej pięć lat dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin. Takim dokumentem może być paragon lub faktura (art. 67 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r.)

- W ofercie internetowej zamieszczanie niezbędnych klauzul informacyjnych - sprzedawca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, zobowiązuje się do podania w treści ogłoszenia, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie i posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (art. 25 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że nieprzestrzeganie zasad oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin w Internecie grozi odpowiedzialnością administracyjną (m.in. art. 75 ust. 1 pkt 2,  art. 76 ust. 1 pkt 5 lit. d, art. 76 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Masz podejrzenie, że oferta środka ochrony roślin w Internecie narusza przepisy?

Informacje o wszelkich przypadkach oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin z naruszeniem ww. przepisów należy zgłaszać do najbliższej jednostki PIORiN (wykaz dostępny jest pod linkiem: http://piorin.gov.pl/wiorin/

Źródło: PIORiN

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
KOBIZE
500PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Konstrukcje stalowe
Rejestracja BDO
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)