Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

16 września 2023

Sprzedaż środków ochrony roślin w Internecie. O czym należy pamiętać?

fot. PIORiN

fot. PIORiN

Oferujesz środki ochrony roślin w Internecie? – Pamiętaj o #swoich obowiązkach!

- Wpis do rejestru – sprzedawca wykonujący działalność regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu zobowiązany jest do posiadania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków (art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

- Numer identyfikacji podatkowej (NIP) – sprzedawca oferujący środki ochrony roślin nie może być anonimowy i powinien umieszczać w ofercie co najmniej nazwę swojej firmy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedzibę albo adres (art. 20 ust. 3 ustawy z 16 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców).

- Sprzedaż zarejestrowanych środków ochrony roślin – sprzedawca oferuje do sprzedaży wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, umieszczone w rejestrze pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin (art. 28 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG).

- Weryfikacja czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia – sprzedaż środków ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych wymaga weryfikacji, czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie środków ochrony roślin (art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

- Dowód zakupu dla klienta – sprzedawca środków ochrony roślin jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania przez co najmniej pięć lat dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin. Takim dokumentem może być paragon lub faktura (art. 67 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r.)

- W ofercie internetowej zamieszczanie niezbędnych klauzul informacyjnych - sprzedawca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, zobowiązuje się do podania w treści ogłoszenia, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie i posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (art. 25 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że nieprzestrzeganie zasad oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin w Internecie grozi odpowiedzialnością administracyjną (m.in. art. 75 ust. 1 pkt 2,  art. 76 ust. 1 pkt 5 lit. d, art. 76 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Masz podejrzenie, że oferta środka ochrony roślin w Internecie narusza przepisy?

Informacje o wszelkich przypadkach oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin z naruszeniem ww. przepisów należy zgłaszać do najbliższej jednostki PIORiN (wykaz dostępny jest pod linkiem: http://piorin.gov.pl/wiorin/

Źródło: PIORiN

Oceń artykuł: 10 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Egzotyczne pamiątki z wakacji. Nie wszystko można przewieźć

Wakacje to czas urlopów i podróży. Większość z nas nie wyobraża sobie# powrotu zza granicy bez przywiezienia pamiątek dla siebie lub naszych bliskich. Często są one wytworzone z egzotycznych roślin i zwierząt, jednak nie każdy wie, że niektóre z nich są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Co zrobić, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem takich pamiątek lub nie chcemy mieć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące CITES.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)