Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

04 grudnia 2023

Sieć kolejowa przejezdna. Mogą występować lokalne utrudnienia

fot. pixabay

fot. pixabay

Intensywne opady śniegu trwają na terenie całej Polski. #Służby odpowiedzialne za utrzymanie polskich dróg i kolei intensywnie pracują, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom.

Intensywne prace zimowego utrzymania dróg

— Dzięki intensywnej pracy służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg zarządzanych przez GDDKiA, wszystkie drogi krajowe są przejezdne — powiedział minister infrastruktury Alvin Gajadhur.

W sobotę 2 grudnia i w nocy z soboty na niedzielę na drogach krajowych pracowały 6364 jednostki sprzętu do zimowego utrzymania dróg. Najwięcej wyjazdów sprzętu odnotowano w woj. małopolskim i lubelskim.

Do tej pory zużyto już ok. 23000 ton soli. Intensywne opady sprawiają, że mogą występować lokalne utrudnienia, a błoto pośniegowe zalegać na drogach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że w ciągu ostatniej doby opady śniegu wystąpiły praktycznie w całym kraju. Lokalnie przybyło ponad 20 cm śniegu. Według najnowszego ostrzeżenia dla części kraju prognozuje się silny mróz, dochodzący miejscami do −17°C.

— Prosimy każdego kierowcę o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze — dodał minister infrastruktury Alvin Gajadhur.

Sieć kolejowa przejezdna, lokalne utrudnienia

— Aktualnie sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna. 3 grudnia 2023 r. do godziny 14:00 uruchomiono 2080 pociągów pasażerskich. Mimo trudnych warunków atmosferycznych punktualność wynosi 75 procent. Wczoraj, w sobotę 2 grudnia uruchomionych zostało 4016 pociągów pasażerskich. Punktualność wyniosła 78 procent — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Służby dyżurne PKP Polskich Linii Kolejowych SA na bieżąco monitorują komunikaty pogodowe i są w kontakcie z przewoźnikami, aby w razie wystąpienia zmian na liniach, podejmować decyzje zapewniające sprawne połączenia.

— W ciągłej gotowości są 172 drużyny szybkiego usuwania usterek, 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego, 65 pociągów sieciowych i 10 lokomotyw osłonowych. W celu zapewnienia przejezdności wykonane zostały jazdy patrolowe na prawie 1500 km linii kolejowych. Odśnieżono prawie 500 km szlaków — dodał minister infrastruktury Alvin Gajadhur.

Ze względu na opady marznącego deszczu i oblodzenie sieci trakcyjnej na dwóch liniach na terenie woj. podkarpackiego: Jarosław – Rzeszów i Przeworsk – Leżajsk od soboty wprowadzone zostały zmiany w komunikacji. Jazda pociągów jest zapewniona przy wykorzystaniu lokomotyw spalinowych. Pociągi sieciowe pracują nad odlodzeniem sieci trakcyjnej.

— Komunikaty o zmianach są wygłaszane na stacjach, przystankach, w pociągach i na portalu pasażera. Podróżnym udostępniane są ciepłe napoje i poczęstunek — podsumowuje wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Oceń artykuł: 9 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)