Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 września 2023

Przebudowa amfiteatru wyniesie 30 mln zł? 1 mln zł na dokumentację projektową

fot. MM

fot. MM

Czy w Nakle powstanie amfiteatr z prawdziwego zdarzenia? #Tego jeszcze nie wiadomo, ale takie plany mają nakielscy włodarze i poczynili ku temu pierwszy krok. Ostatecznie jednak pomyślna realizacja zamierzeń zależeć będzie tradycyjnie już od możliwości pozyskania dofinansowania. Jakie są szacunkowe koszty tej inwestycji?

Amfiteatr nieczynny od 4 lat

Przypominamy, że Nakielski Ośrodek Kultury od 2019 roku zaprzestał organizacji jakichkolwiek imprez oraz wydarzeń na terenie amfiteatru. Powód? Ciągle pogarszający się stan obiektu, który stanowił realne zagrożenie dla artystów występujących na rozpadającej się scenie.

Na uwagę zasługuje fakt, że to właśnie NOK jako pierwszy samodzielnie postanowił wyłączyć go z użytkowania. Z kolei Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Nakle dokonał oględzin obiektu w maju 2022 roku i tym samym podjął wówczas oficjalną decyzję o wyłączeniu amfiteatru z użytkowania.

Jeśli natomiast chodzi o sam obiekt, to powstał on w drugiej połowie lat 70' minionego wieku, więc był użytkowany przez ponad 40 lat. Czy amfiteatr jednak kiedykolwiek odzyska swój dawny blask? Nad tym zastanawia się z pewnością większość mieszkańców Nakła

Bezskuteczne działania od 2020 roku

Wraz z zamknięciem nakielskiego amfiteatru, NOK zaczął poważnie rozważać możliwość modernizacji obiektu. Dlatego też pierwszym działaniem podjętym w tej sprawie przez nakielski samorząd było znalezienie projektanta, który podejmie się wykonania dokumentacji technicznej – niezbędnej do zrealizowania inwestycji. Jak się później okazało, wyłonienie wykonawcy w przetargu było nie lada problemem dla gminy, która w 2020 roku przez wiele miesięcy nie była w stanie rozstrzygnąć przetargu w sposób pozytywny. Gmina chciała bowiem opracować projekt za 190 tys. zł, natomiast najkorzystniejsza oferta w pierwszym przetargu wyniosła 359 tys. zł. W takiej sytuacji gmina ogłosiła kolejny przetarg na opracowanie projektu, chcąc tym razem przeznaczyć na ten cel 200 tys. zł. Tym razem jednak przetarg unieważniono z uwagi na brak zgłoszeń. I nic dziwnego, skoro gmina, jak się okazuje chciałaby zrealizować to zadanie za nieco ponad połowę jego wartości rynkowej. Wszystko więc wskazuje na to, że były to tylko pozorne działanie z góry skazane na niepowodzenie.

Gmina wydała jednak 50 tys. zł na prace koncepcyjne, które miały na celu przygotowanie wytycznych i wstępnych założeń do Planu Funkcjonalno-Użytkowego, który miał stanowić fundament dla potencjalnego zwycięzcy przetargu w ramach tzw. Formuły "Zaprojektuj i Wybuduj". – Głównymi założeniami inwestycji były przede wszystkim: zadaszenie widowni, która miałaby mieścić około 2200 widzów. Chcieliśmy wykorzystać przestrzeń pod widownią na zaplecze sanitarne, a także pomieszczenia magazynowe. Z kolei zaplecze sceny miałoby być wykorzystywane całorocznie, a część terenu amfiteatru miała być dostępna na co dzień i posiadałaby zaplecze dla małej gastronomii. To stanowiłoby dopełnienie infrastruktury, w której skład wchodzą stadion, skatepark, siłownia, pływalnia (w przyszłości lodowisko i biblioteka). W związku z tym, że w najbliższej okolicy nie ma podobnego obiektu, zależało nam na tym, by inwestycja miała przynajmniej regionalny charakter i mogła być obiektem, który wyróżni nasze miasto, gminę i województwo. Nie był również przygotowany dokładny kosztorys inwestorski modernizacji – poinformował nas dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury Michał Dubkowski.

Reasumując, gminie od 3 lat nie udało się wykonać projektu modernizacji amfiteatru. W tej sytuacji można się więc zastanawiać, czy nakielskim włodarzom w tym czasie faktycznie zależało na tej inwestycji, czy było to może wyłącznie publiczne przedstawianie fantastycznej wizji działającej na wyobraźnię lokalnej społeczności i wzbudzającej ogólny podziw wśród społeczeństwa.

Dokumentacja techniczna amfiteatru za milion złotych!

Burmistrz Nakła Sławomir Napierała podczas swoich publicznych wystąpień w ostatnich latach dość często wspominał o planach przebudowy amfiteatru – oczywiście w przypadku otrzymania dofinansowania. Jak jednak wiadomo, takowe dofinansowanie nie zostało gminie do tej pory przyznane.

Teraz wydaje się jednak, że pojawiła się szansa na pozyskanie takowej dotacji. Świadczy o tym podjęta podczas lipcowej sesji uchwała, którą nakielscy radni podjęli w sposób jednogłośny. – Dokonujemy zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która jest spowodowana koniecznością wprowadzenia jednego przedsięwzięcia, które zamierzamy zrealizować w latach 2023-2024. Chodzi o przebudowę amfiteatru w Nakle – ustalając limit wydatków na to przedsięwzięcie w kwocie 1 mln zł. Jest to limit wydatków, który jest zabezpieczony w planie roku 2024. Kwota ta pozwoli nam na wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu nieograniczonego, który opracuje nam dokumentację projektową na realizację tego przedsięwzięcia, a to z kolei da nam w przyszłym roku możliwość aplikowania o dotację z funduszy europejskich w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych – poinformował skarbnik gminy Nakło Jarosław Kieca.

Tym samym kwota, za którą gmina chciała w minionych latach wykonać projekt (ok. 200 tys. zł) – zwiększyła się aż pięciokrotnie! Co warte podkreślenia i jak już wspomnieliśmy wcześniej, w 2020 roku jedna z firm startujących w przetargu na wykonanie dokumentacji technicznej amfiteatru zaoferowała swoje usługi za kwotę 359 tys. zł, jednakże gmina przetarg ten wówczas unieważniła z uwagi na zbyt wysoką ofertę. Tym samym za to, co kiedyś nakielskim włodarzom wydawało się za drogie, dziś przyjdzie gminie zapłacić przynajmniej prawie trzykrotnie więcej...

Wracając natomiast do kwestii pozyskiwania pieniędzy na realizację inwestycji, to o jakiej dotacji konkretnie mowa? Jak poinformował burmistrz Nakła Sławomir Napierała, gmina ubiegać będzie o kwotę opiewającą na 4–5 mln euro. Co jednak najistotniejsze w całej tej sprawie, kwota ta nie pokryje wszystkich wydatków związanych z szeroko pojętą rewitalizacją amfiteatru, bowiem szacuje się, że całość inwestycji ma się zamknąć w kwocie nie wyższej, niż 30 mln zł. Gmina będzie więc musiała "dołożyć" do inwestycji całkiem sporą sumę z własnego budżetu. No chyba, że uda się jeszcze pozyskać inne źródła dofinansowań. Burmistrz ma nadzieję, że takowe – w przypadku przyznania dotacji z ZIT – będzie można pozyskać w Ministerstwie Kultury lub w zarządzie województwa kujawsko-pomorskiego.

Skąd taka cena?

Jak można zauważyć, sama kwota realizacji inwestycji jest przeogromna – podobnie jak koszt wykonania dokumentacji technicznej, na który gmina zamierza przeznaczyć aż 1 mln zł. Czy w ramach tej kwoty nakielscy włodarze zamierzają również uporządkować nieużytkowany od 4 lat teren amfiteatru? W tym temacie wypowiedział się dla nas dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury Michał Dubkowski. – Przy amfiteatrze obecnie nie robimy nic, a cała kwota, jaką radni przyznali na lipcowej sesji, przeznaczona została na wykonanie dokumentacji projektowej. Jej koszt związany jest z wieloma aspektami. Trzeba będzie bowiem wykonać niezbędne badania, np. akustyczne. Chodzi o to, żeby wszystko zostało zrobione porządnie. Inne kwoty są za wykonanie projektu placu zabaw czy drogi, a inne za realizację tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest rewitalizacja amfiteatru. Myślę, że istotną kwestią jest tutaj niepowtarzalność tego obiektu. O ile przykładowo świetlice wiejskie można zbudować na bazie takich samych lub podobnych projektów, to nakielski amfiteatr potraktować trzeba indywidualnie – rozpisać go w dosłownie każdym aspekcie, bo będzie on stawiany praktycznie od nowa i nie będzie mniejszy od obecnego (...) Do tej pory było tak, że duże inwestycje realizowane były w systemie "Zaprojektuj i Wybuduj". Wtedy dokumentacja projektowa była wliczana w koszty całej inwestycji. Tutaj zdecydowano się na wyodrębnienie zarówno projektu, jak i inwestycji. Niemniej jednak, taką kwotę urząd gminy postanowił na ten cel przeznaczyć, a radni to zaakceptowali – powiedział nam dyrektor NOK-u w rozmowie telefonicznej.

Reasumując, lokalna społeczność z pewnością byłaby zadowolona z faktu rewitalizacji nakielskiego amfiteatru, jednakże nie każdy spodziewał się idących za tą inwestycją kosztów, które dla przeciętnego mieszkańca wydają się wręcz kosmiczne. Czy tym razem gminie po wielu latach niepowodzeń uda się wykonać projekt amfiteatru? I przede wszystkim – czy starania o pozyskanie dotacji zakończą się powodzeniem? A może to „medialny szum” przed zbliżającymi się przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku.

Źródło:  

Oceń artykuł: 10 31

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (36) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (19)

  M, w dniu 20-09-2023 15:28:07 napisał:

  To nie ma sensu jest za mały. Ludzie będą wisieć na płotach. Auta będą parkować poza miastem

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 18 (26)

  2646, w dniu 20-09-2023 16:17:03 napisał:

  Schreiber przyjedzie wręczy kartoni...., Kozanecka zaśpiewa na otwarciu

  odpowiedz

  • 4 (14)

  ernst, w dniu 20-09-2023 16:58:26 napisał:

  Wytnie się drzewa w parku i znajdzie się miejsce na dodatkowy parking i zaplecze cateringowe.

  odpowiedz

  • 11 (21)

  Xc, w dniu 20-09-2023 17:46:11 napisał:

  Wybory ida damy im wszystko czego chcą Szrajber z Bogdanowiczem już się czuja jak u siebie w Nakle

  odpowiedz

  • 13 (23)

  on, w dniu 20-09-2023 18:06:12 napisał:

  po co to remontować , i tak by się tam mało działo , wyburzyć i zrobić jakieś centrum rozrywki np kręgielnia , różne aktywności dla młodszych jak i starszych tego w Nakle nie ma Pozdrawiam :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (14)

  Gnojokok, w dniu 20-09-2023 18:22:01 napisał:

  Czyli kolejny festiwal bredni i populistycznych wyborczych obietnic do wyborów samorządowych należy uznać za otwarty.Panie Burmistrzu-musi się pan naprawdę postarać jeżeli w ogóle jeden z drugim myślicie o ponownym starcie.Podbijamy stawkę....chcemy rewitalizacji Starego miasta,i spełnienia obietnic które już pan złożył,ale po wyborach mieszkańców olał.Pamiętamy i niebawem je panu przypomnimy.Inaczej obawiam się,że przejdzie pan do kąta mrocznej historii tego miasteczka

  odpowiedz

  • 7 (13)

  Dfg, w dniu 20-09-2023 18:33:21 napisał:

  Wybory wybory damy im wszystko czego chcą Szrajber i Bogdanowicz już czuja się w Nakle jakby byli u siebie …. Wstyd Sławek wstyd

  odpowiedz

  • 8 (8)

  awe, w dniu 20-09-2023 18:34:23 napisał:

  Wytną drzewa wyleją beton brawo. Zawsze myślałem że można ogłosić konkurs na projekt potem najlepszy kupić a tu nie najpierw pomysł nie wiadomo kogo za spore pieniądze jakieś badania za jeszcze większe projekt nie wiadomo kogo ważne że będzie inwestycja. No ale reasumując świetnie że Nakielska władza zaoszczędziła tyle pieniędzy i miasto się rozwija. szkoda że młodzież stale ucieka z tego miasta a tu tak ładnie tyle betonu.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Wałki, w dniu 20-09-2023 18:40:47 napisał:

  Co to za afera w Staszicu?

  odpowiedz

  • -1 (15)

  Staruch, w dniu 20-09-2023 19:47:36 napisał:

  Usunąć to badziewie z parku a resztę zaorać. Tam jest DPS i ci schorowani ludzie potrzebują spokoju a nie wycia i walenia w bębny.

  odpowiedz

  • 3 (15)

  Aga, w dniu 20-09-2023 20:11:58 napisał:

  Bardzo dobrze zrobić amfiteatr z prawdziwego zdarzenia popieram nawet się dołożę do puli

  odpowiedz

  • -3 (21)

  Xxx, w dniu 20-09-2023 20:16:07 napisał:

  Ludziom trudno dogodzić a szczególnie Nakielanom .Ta nakielska chołota woli stać na łące i zachowywać się jak stado baranów.Amfiteatr nie bo to za dużo kultury dla prostaków.

  odpowiedz

  • 5 (19)

  X, w dniu 20-09-2023 20:28:27 napisał:

  Jeżeli będzie atrakcyjna impreza ,to ludzie się nie zmieszczą .To nie jest miejsce na amfiteatr w aktualnym czasie , 50 lat temu było Ok .Kierowanie się sentymentem, spowoduje wyrzucenie pieniędzy w błoto . Jak była impreza koło Mariny ,to ludzie dzwonili ,że nie mogą spać. W takiej ciasnocie koło NOK,u jest niedopuszczalne . W aktualnym miejscu to mogą przedszkolaki występować , ale chyba nie o to chodzi.

  odpowiedz

  • 4 (16)

  RealMan, w dniu 20-09-2023 20:30:10 napisał:

  Koniecznie wybudować nowy amfiteatr! Serio, mieć takie miejsce a wiochę na bagnach nad Notecią robić...Ps.Szrajber Opener Festival przyćmi Opole jak nic;)

  odpowiedz

  • 8 (14)

  ktos, w dniu 20-09-2023 20:42:21 napisał:

  Za tyle pieniędzy powinno się pomyśleć o znalezieni innej dużej lokalizacji chociażby przy przystani a nie stare małe i korkujące miasto remontować...

  odpowiedz

  • 7 (17)

  Laskowy , w dniu 20-09-2023 21:37:34 napisał:

  Na całym świecie wyprowadza się takie inwestycje poza miasto. Przestrzeń, parkingi, szybkie rozładowanie publiczności.a tutaj sąsiedztwo szpitala i DPS W Nakle, cóż jak to w Nakle nadal lata 70

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Gość , w dniu 20-09-2023 21:48:49 napisał:

  No właśnie, co z tym Staszicen?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  TPS, w dniu 20-09-2023 21:57:38 napisał:

  Podobno jest grubo..

  odpowiedz

  • 2 (8)

  obserwator , w dniu 20-09-2023 23:02:56 napisał:

  ulice dziurawe chodniki się zapadają a włodarze chcą budować amfiteatr za 30 milionów budynki gminne za te pieniądze odremontować

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Nak, w dniu 21-09-2023 08:14:47 napisał:

  Ulice w kiepskim stanie, generujące korki rozwiązania w ruchu miejskim, brak sensownej obwodnicy, wyłączanie oświetlenia w nocy.... Na pewno to jest pierwszoplanowa potrzeba tego miasta?

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Projektant, w dniu 21-09-2023 10:59:04 napisał:

  Trochę pracuję w branży Cena za projekt absurdalna! A zabezpieczenie takiej kwoty w budżecie spowoduje ze oferty chociaż mogłyby być niższe o 50-60% będą właśnie koło milina. gratuluję gospodarności.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (8)

  kolo, w dniu 21-09-2023 11:09:02 napisał:

  Zadłużeni jesteśmy niemiłosiernie ale ważniejsze są igrzyska i rozrywki bo społeczeństwo jest przebogate i już nie ma na co wydawać pieniędzy.Mamy stadion i skate park ,place zabaw ,siłownie plenerowe na pogodne dni targowisko też wymaga pogody i to słonecznej ,parkingi pod chmurką i w taki sposób skazani jesteśmy na "pogodę w ogrodzie" za wielką kasę ,a popatrzcie sobie na Nakło nie od ulicy ,a na posesje w głębi to 19-ty wiek i pokrzywy.Takie obiekty buduje się w miastach powyżej 50.000 mieszkańców ,a Nakło się wyludnia i zawalone jest samochodami bo ludzie w Nakle nie mają pracy i dojeżdżają!

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Krystyna, w dniu 21-09-2023 12:43:49 napisał:

  Nareszcie coś innego niż ulice, parkingi, szaberki czy świetlice. Amfiteatr woła o pomstę do nieba. nareszcie!!!!

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Dej, w dniu 21-09-2023 13:12:40 napisał:

  Pytanie z innej beczki: kiedy w Nakle powstanie prawdziwe metro?

  odpowiedz

  • 0 (6)

  trzeciewnica, w dniu 21-09-2023 13:24:10 napisał:

  qrwa czy oni na łby sie pozamieniali???? komu potrzebny amfiteatr za takie pieniądze ? ludzie kiedy napierała i jego przyboczni odpowiedzą za zadłużanie gminy na pokolenia? opamietajcie się póki nie jest za pózno

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Śmielin, w dniu 21-09-2023 13:57:07 napisał:

  A już chyba wiem kto bedzie wykonawcą! Olszewka górą

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Vb, w dniu 21-09-2023 15:38:52 napisał:

  Zbudować metro i lotnisko baranów. 30 mln ,na zakończenie będzie 50 mln. Brak amfiteatru realizujemy na wiele innych sposobow.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Tosiek, w dniu 21-09-2023 20:24:27 napisał:

  W bieżącej kadencji naszego guru wpłynęło łącznie 290 mln środków zewnętrznych na inwestycje. Pytam się k...a gdzie są te pieniądze.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Obserwator, w dniu 22-09-2023 14:35:43 napisał:

  A po co ładować takie miliony na amfiteatr gdzie raz do roku coś będzie się odbywać lepiej modernizacja starych kamienic idziurawych ulic naprawić więcej kamer założyć gdzie zbierają się menele piją alkohol i zaśmiecają więcej patroli policji

  odpowiedz

  • 1 (5)

  mariusz, w dniu 22-09-2023 14:40:34 napisał:

  żart tak się marnotrawi publiczne pieniądze ....chory pomysł...

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Marky, w dniu 22-09-2023 18:38:56 napisał:

  Przecież jest lepsze miejsce na amfiteatr. Powinien on znaleźć się przy przystanii. Jest miejsce i potencjał

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Zdziś, w dniu 12-04-2024 13:38:07 napisał:

  Amfiteatr jest potrzebny w Nakle i powinny wrócić imprezy jakie bywały tam przed 2000r. Parking jest mało potrzebny bo ludzie mają tam dojść pieszo, a nie wozić się w swoich 20 letnich samochodach i zasmradzac powietrze.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa magazynów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)