Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 października 2023

Pogrzeb śp. Marii Turowskiej. Uroczystości w Potulicach

fot. MM

fot. MM

25 października w kościele pw. Zwiastowania NMP w #Potulicach odbyła się pogrzebowa msza święta, po której na miejscowym cmentarzu wojennym spoczęła śp. Maria Turowska.

Maria Turowska (z d. Tracz) urodziła się 2 lutego 1910 r. w Kolonii Mielnica na Wołyniu. Przed wybuchem II wojny światowej przeniosła się wraz z rodziną do wsi Frąca w powiecie starogardzkim. Mąż Marii Turowskiej – Władysław w pierwszych dniach września 1939 r. został zmobilizowany i zginął w trakcie kampanii wrześniowej. W czerwcu 1942 r. Maria Turowska została wraz z rodziną, w tym dwojgiem dzieci: Zbigniewem i Moniką –  wysiedlona do obozu „zniemczenia” w Jabłonowie. W protokole przesłuchania zeznała: „Moi przodkowie z obydwu stron byli Polakami”. Następnie została przekazana do Obozu Centrali Przesiedleńczej w Potulicach. W obozie zmarły jej małoletnie dzieci: w lipcu 1942 r. syn Zbigniew, a w kwietniu 1943 r. córka Monika. Na przełomie 1944 i 1945 r. została przeniesiona do pracy przymusowej w majątku Przepałkowo. Została zamordowana na terenie majątku w lutym 1945 r. przez żołnierzy sowieckich. Szczątki Marii Turowskiej zostały odnalezione we wrześniu 2022 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Przepałkowie. O identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej poinformował podczas uroczystości w Belwederze 8 marca 2023 r

Środową ceremonię pogrzebową poprowadził proboszcz parafii pw. Zwiastowania MP w Potulicach ks. Maciej Szmytowski. – To jest dzień mimo wszystko radosny. Po tylu latach matka spotka się z córką i synem. Historia matki i dzieci zatoczyła koło. Tutaj się rozstali i dziś tutaj się spotkają. W sercu rodziny jest zapewne wiele pytań. Dlaczego, tak właśnie się stało? Doprowadziła do tego nienawiść jednego człowieka do drugiego. Dbajmy o to żeby nienawiść już nigdy nie triumfowała (...) – powiedział kapłan.

W uroczystym pożegnaniu śp. Marii Turowskiej uczestniczyli m.in. rodzina Marii Turowskiej, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz delegacje kombatantów, harcerzy i szkoły. Nie zabrakło również przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej – naczelnika IPN Bydgoszcz Edyty Cisewskiej oraz dyrektora biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN Adama Siwka. – Tragedia, która dotknęła naród polski była wynikiem współpracy dwóch totalitaryzmów. Zniewolono i wyniszczono naród polski. Mordowano do ostatnich godzin pobytu najeźdźców na ziemiach polskich. Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski. Musimy znać prawdę żeby ta prawda stała na czele pamięci (...) – podkreślił dyrektor.

Oceń artykuł: 24 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Budowa hal
Praca na wysokości
60PLN
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)