Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 października 2023

Pogrzeb śp. Marii Turowskiej. Uroczystości w Potulicach

fot. MM

fot. MM

25 października w kościele pw. Zwiastowania NMP w #Potulicach odbyła się pogrzebowa msza święta, po której na miejscowym cmentarzu wojennym spoczęła śp. Maria Turowska.

Maria Turowska (z d. Tracz) urodziła się 2 lutego 1910 r. w Kolonii Mielnica na Wołyniu. Przed wybuchem II wojny światowej przeniosła się wraz z rodziną do wsi Frąca w powiecie starogardzkim. Mąż Marii Turowskiej – Władysław w pierwszych dniach września 1939 r. został zmobilizowany i zginął w trakcie kampanii wrześniowej. W czerwcu 1942 r. Maria Turowska została wraz z rodziną, w tym dwojgiem dzieci: Zbigniewem i Moniką –  wysiedlona do obozu „zniemczenia” w Jabłonowie. W protokole przesłuchania zeznała: „Moi przodkowie z obydwu stron byli Polakami”. Następnie została przekazana do Obozu Centrali Przesiedleńczej w Potulicach. W obozie zmarły jej małoletnie dzieci: w lipcu 1942 r. syn Zbigniew, a w kwietniu 1943 r. córka Monika. Na przełomie 1944 i 1945 r. została przeniesiona do pracy przymusowej w majątku Przepałkowo. Została zamordowana na terenie majątku w lutym 1945 r. przez żołnierzy sowieckich. Szczątki Marii Turowskiej zostały odnalezione we wrześniu 2022 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Przepałkowie. O identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej poinformował podczas uroczystości w Belwederze 8 marca 2023 r

Środową ceremonię pogrzebową poprowadził proboszcz parafii pw. Zwiastowania MP w Potulicach ks. Maciej Szmytowski. – To jest dzień mimo wszystko radosny. Po tylu latach matka spotka się z córką i synem. Historia matki i dzieci zatoczyła koło. Tutaj się rozstali i dziś tutaj się spotkają. W sercu rodziny jest zapewne wiele pytań. Dlaczego, tak właśnie się stało? Doprowadziła do tego nienawiść jednego człowieka do drugiego. Dbajmy o to żeby nienawiść już nigdy nie triumfowała (...) – powiedział kapłan.

W uroczystym pożegnaniu śp. Marii Turowskiej uczestniczyli m.in. rodzina Marii Turowskiej, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz delegacje kombatantów, harcerzy i szkoły. Nie zabrakło również przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej – naczelnika IPN Bydgoszcz Edyty Cisewskiej oraz dyrektora biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN Adama Siwka. – Tragedia, która dotknęła naród polski była wynikiem współpracy dwóch totalitaryzmów. Zniewolono i wyniszczono naród polski. Mordowano do ostatnich godzin pobytu najeźdźców na ziemiach polskich. Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski. Musimy znać prawdę żeby ta prawda stała na czele pamięci (...) – podkreślił dyrektor.

Oceń artykuł: 24 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konstrukcje stalowe
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)