Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2023

Omówiono stan powietrza w Nakle. Licealiści wzięli udział w prelekcji

fot. powierzone

fot. powierzone

We wtorkowe popołudnie 5 grudnia 2023 r. uczennice i uczniowie# I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana brali udział w interesującym spotkaniu z Maciejem Rusnarczykiem ze Stowarzyszenia Kcyński Alarm Smogowy.

Spotkanie w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski otworzył i dokonał wprowadzenia w problematykę zanieczyszczenia powietrza Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski.

Tematem wygłoszonej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną był stan powietrza atmosferycznego w Nakle nad Notecią. Ponadto prelegent wyróżniający się szeroką wiedzą podsumował przeprowadzone doświadczenie z wykorzystaniem tzw. Mobilnych Płuc. Polegało ono na zainstalowaniu    14 listopada br. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią makiety z materiałem filtrującym przez okres dwóch tygodni powietrze atmosferyczne. Ilości i jakość substancji odkładającej się na materiale filtrującym określiły jakość powietrza na terenie miasta, które należy uznać jako powietrze zanieczyszczone. Niepokojące jest przekroczenie normy (tylko w niektórych dniach) emisji pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz benzo(a)pirenu. W ocenie pana Macieja Rusnarczyka główną przyczyną złego stanu powietrza jest niska emisja.

Organizatorem interesującego wydarzenia był Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

Wykład tematycznie wpisał się w realizację projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Klub Geografów w Krzywoustym”, finansowanych przez organ prowadzący liceum – Powiat Nakielski.

Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Egzotyczne pamiątki z wakacji. Nie wszystko można przewieźć

Wakacje to czas urlopów i podróży. Większość z nas nie wyobraża sobie# powrotu zza granicy bez przywiezienia pamiątek dla siebie lub naszych bliskich. Często są one wytworzone z egzotycznych roślin i zwierząt, jednak nie każdy wie, że niektóre z nich są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Co zrobić, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem takich pamiątek lub nie chcemy mieć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące CITES.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)