Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2023

Omówiono stan powietrza w Nakle. Licealiści wzięli udział w prelekcji

fot. powierzone

fot. powierzone

We wtorkowe popołudnie 5 grudnia 2023 r. uczennice i uczniowie# I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana brali udział w interesującym spotkaniu z Maciejem Rusnarczykiem ze Stowarzyszenia Kcyński Alarm Smogowy.

Spotkanie w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski otworzył i dokonał wprowadzenia w problematykę zanieczyszczenia powietrza Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski.

Tematem wygłoszonej prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną był stan powietrza atmosferycznego w Nakle nad Notecią. Ponadto prelegent wyróżniający się szeroką wiedzą podsumował przeprowadzone doświadczenie z wykorzystaniem tzw. Mobilnych Płuc. Polegało ono na zainstalowaniu    14 listopada br. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią makiety z materiałem filtrującym przez okres dwóch tygodni powietrze atmosferyczne. Ilości i jakość substancji odkładającej się na materiale filtrującym określiły jakość powietrza na terenie miasta, które należy uznać jako powietrze zanieczyszczone. Niepokojące jest przekroczenie normy (tylko w niektórych dniach) emisji pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz benzo(a)pirenu. W ocenie pana Macieja Rusnarczyka główną przyczyną złego stanu powietrza jest niska emisja.

Organizatorem interesującego wydarzenia był Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

Wykład tematycznie wpisał się w realizację projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Klub Geografów w Krzywoustym”, finansowanych przez organ prowadzący liceum – Powiat Nakielski.

Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)