Dziś mamy 25 marca 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 września 2013

Nowe oblicze Krajny

fot. AK

fot. AK

Stowarzyszenie „Krajna” zaprezentowało mało znane dotąd stroje krajeńskie wzorowane na ubiorze Krajniaków z końca XIX wieku.

Dzisiejszy wieczór był dobrą okazją do spotkania się miłośników folkloru, amatorów tańca ludowego oraz pasjonatów kultury ludowej, rodzimej tradycji i historii.

O nowo uszytych strojach prezentujących tradycję i kulturę Krajny z końca XIX wieku opowiedział choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna” – Monika Kochanowska. W trakcie spotkania nie zabrakło także tańców i śpiewów wykonywanych przez lokalny zespół ludowy.

Stroje uszyte zostały dzięki finansowemu wsparciu gminy Nakło, które Stowarzyszenie otrzymało na realizację projektu: „Nie ma jak na Krajnie – cykl spotkań w szkołach rozwijających zainteresowanie śpiewem, tańcem, muzyką oraz obrzędami naszego regionu”.

Merytorycznego wsparcia przy odtwarzaniu dziewiętnastowiecznych strojów krajeńskich udzieliły: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.

Oceń artykuł: 388 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Baterie
od 0,90PLN
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Meble kuchenne
Krzesło młodzieżowe
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Sprawdzanie geometrii kół
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)