Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

30 września 2023

Małżeński wernisaż w NOK-u. Malarstwo sztalugowe państwa Banach

fot. MM

fot. MM

29 września w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury odbył się #wernisaż Krystyny i Mirosława Banach - małżeństwa specjalizującego się malarstwie sztalugowym.

Krystyna Banach jest z wykształcenia technikiem ekonomistą. Z mężem połączyła ją nie tylko miłość ale i kolej. Tematy prac Krystyny Banach to natura w detalu i pejzażu, architektura sakralna i świecka. Nie obca jest jej tematyka religijna. Krystyna uprawia malarstwo akrylowe i olejne a także rysunek i grafikę. Jest członkiem Grupy plastycznej Plama’s. Jej prace zobaczyć można było na licznych wystawach zbiorowych Plama’su jak m.in. na Mogileńskich Spotkaniach Plastycznych ale także w Krakowie na X Ogólnopolskich Prezentacjach artystycznych Kolejarzy. W ostatnim czasie Krystyna Banach wystawiała swoje prace w Wiedniu i w muzeum Kolejnictwa w Toruniu. Brała udział w licznych plenerach.

Mirosław Banach jest zawodu kolejarzem, a malarstwem zajmuje się od ponad 30 lat. Jest członkiem Szubińskiej Grupy Plastyków Plama’s. Ma na koncie wspólne wystawy z grupą w Żninie, Kcyni, Solcu Kujawskim, Łabiszynie, Inowrocławiu, Pakości, Lubostroniu, Szubinie oraz w holenderskim Dinxperlo. Z okazji 100–lecia parowozowni w Wolsztynie Mirosław Banach prezentował tam swoje obrazy. Autor miał także wystawy indywidualne w Bydgoszczy, Inowrocławiu czy Grudziądzu. W jego twórczości co do tematyki dominuje kolej. Najbardziej interesują go stare parowozy i architektura starych dworców kolejowych. Maluje głównie farbami olejnymi. Nie stroni także od malowania portretów czy scen marynistycznych.

Należy dodać, że wiele prac małżeństwa znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, a teraz można ja obejrzeć w Nakielskim Ośrodku Kultury.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Xx, w dniu 30-09-2023 08:35:41 napisał:

    Dupkowski mógł zrobić wernisaż w amfiteatrze.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)