Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

16 maja 2023

"Kresy - polskie ziemie wschodnie XX w.". Humaniści w projekcie edukacyjnym

fot. powierzone

fot. powierzone

Projekt edukacyjny obejmował udział uczniów w sesji naukowej – wykładach i pokazach filmów – oraz przygotowanie pracy# pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich i uwrażliwienie na los Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą.

W realizację projektu zaangażowali się uczniowie klasy I humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, tworząc trzy zespoły dwu- i trzyosobowe: Oliwia Kaniewska, Mikołaj Madziński, Dawid Czekalski, Marta Jurek, Weronika Stelmach, Martyna Młynarek, Wiktoria Rój i Zuzanna Bednarska. Opracowali oni następujące tematy: walki Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Polski w XX wieku, wielcy i mali ludzie Kresów oraz skarby i osobliwości Kresów. Młodzież wybrała formę gazety w ramach kategorii prac multimedialnych. Należy podkreślić wielkie zaangażowanie w poszukiwanie dostępnej literatury, dokumentów, wspomnień i materiałów ikonograficznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Martyna, Wiktoria i Zuzia podjęły się przeprowadzenia wywiadu z panią Danutą Śliwińską, rodowitą lwowianką, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pani Śliwińska z wyjątkową otwartością przedstawiła im swoją dramatyczną, rodzinną historię i okoliczności zamieszkania w Bydgoszczy. Dla uczennic było to niezwykle ciekawe przeżycie – móc spotkać kresowiankę ze Lwowa i poznać jej wojenne losy. Taki sposób realizacji projektu historycznego pod kierunkiem pani Violetty Hejzy niewątpliwie stwarza dodatkowe możliwości poszerzenia wiedzy i poznania historii regionu.

Materiał: Violetta Hejza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)