Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 września 2022

Kierowco - patrz, gdzie jedziesz. Więcej tablic przy drogach

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Kierowcy wiedzą, jak należy rozumieć treść tablic # STOP Zły kierunek. Są również zdania, że powinno ich być więcej. To najważniejsze wyniki przeprowadzonej przez GDDKiA ankiety dotyczącej rozpoznawalności nowych tablic. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

Wyniki ankiety
Ankieta cieszyła się dużym zainteresowaniem - otrzymaliśmy 2187 odpowiedzi. Wśród uczestników ankiety 70 proc. to osoby w wieku 25-50 lat, a 97 proc. z tej grupy poprawnie odpowiedziała na pytanie o znaczenie tablicy STOP Zły kierunek. 80 proc. naszych respondentów stanowili mężczyźni.

58 proc. respondentów ma prawo jazdy dłużej niż 10 lat, a 73 proc. to kierowcy pojazdów osobowych. W ankiecie pytaliśmy się, czy widzieli Państwo już tablicę STOP Zły kierunek przy drodze szybkiego ruchu w Polsce i 80 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie. Cieszy nas bardzo dobra rozpoznawalność znaczenia nowej tablicy w całej grupie ankietowanych.

97 proc. uczestników ankiety zaznaczyło poprawną odpowiedź, czyli „Wjeżdżasz pod prąd - zatrzymaj się i natychmiast zawróć”. Z kolei 99 proc. badanych odpowiedziało, że nie zdarzyło się im wjechać pod prąd na drogę szybkiego ruchu. Większość respondentów, dokładnie 85 proc., odpowiedziała też, że nowe tablice są potrzebne.

Zwiększamy liczbę tablic Stop Zły kierunek
W ubiegłym roku pilotażowo postawiliśmy pierwszych 10 tablic wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże, żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu pojawiły się m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl.

Wiosną tego roku rozpoczęliśmy montaż kolejnych 111 tablic i jednocześnie wskazywaliśmy nowe lokalizacje, gdzie powinny się one pojawić.

W efekcie, dziś na łącznicach węzłów dróg szybkiego ruchu administrowanych przez GDDKiA, a także MOP-ach, mamy zamontowanych 429 tablic STOP Zły kierunek. Ich liczba jeszcze wzrośnie, tylko do końca września o kolejne 33 tablice. Sukcesywnie zatwierdzać będziemy następne lokalizacje.

Kierowco - patrz, gdzie jedziesz
Niestety, wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym - dla innych, jak i samych siebie. Jeszcze raz apelujemy o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do oznakowania!

materiał: GDDKiA

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (5)

    Ja, w dniu 20-09-2022 12:01:40 napisał:

    Oznaczenie dla ludzi którzy nigdy nie powinni wsiadać za kółko.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Teddy, w dniu 21-09-2022 09:29:50 napisał:

    Wszystko co poprawia bezpieczeństwo na drodze jest godne pochwały.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
KOBIZE
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rejestracja BDO
500PLN
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)