Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 października 2017

Rozmawiano o sytuacji w rolnictwie. Nie brakowało tematu nawałnicy

fot. MM

fot. MM

25 października w Centrum Ekologiczno-Kulturowym w Trzeciewnicy zorganizowano #posiedzenie członków Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Nakle Nad Notecią: Tomasz Bagnerowski, Anna Borkowska, Grzegorz Kobierowski, Przemysław Leppert, Juliusz Młodecki, Halina Mnichowska, Joanna Pałamarczuk, Henryk Pawlus oraz Jerzy Trzebiatowski. Wśród specjalnie zaproszonych gości obecni byli między innymi: Mirosław Smaruj (KPiR), Szymon Soja (ARiMR) sołtys wsi Trzeciewnica - Krystyna Dawidowicz, sołtys wsi Suchary - Barbara Strzelewicz, Zdzisław Żygas (KPODR).

Jako pierwszy głos zabrał Szymon Soja z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawił on wnioski, jakie przyjmowano we wrześniu tego roku dotyczące przymrozków oraz wnioski, które są nadal przyjmowane do końca października z tytułu klęski, jaka miała miejsce w sierpniu tego roku.

Następnie swoje przemówienie na temat działalności jednostki Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nakle wygłosił Zdzisław Żygas. Po nim o sytuacji rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim wypowiedział się Mirosław Smaruj z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej: „Opady deszczu opóźniły wiele prac polowych. Część rolników zrezygnowała z siewu rzepaku, a co za tym idzie będzie go w przyszłym roku o wiele mniej. Jest problem ze zbiorem kukurydzy. Pojawiają się coraz to nowe problemy, o których w zeszłym roku nawet nie śniliśmy. 9 października odbyło się walne zgromadzenie KPiR. Głównym tematem była sprawa klęski, która miała miejsce 11 sierpnia. Rozmawiano o różnych możliwościach pomocy poszkodowanym”.

Na sam koniec głos zabrał Juliusz Młodecki: „Jestem pełen podziwu dla Izby Rolniczej, że tak się angażuje w pomoc poszkodowanym. Taki kataklizm, jaki się u nas wydarzył to chyba pierwszy odkąd pamiętam”. Prezes poruszył także temat uprawy roślin „Jeśli chodzi o rośliny białkowe, to kształtuje się taka sytuacja, że najbardziej preferowana będzie soja – jej uprawa. Dlaczego mówię o niej? Ponieważ jest bardzo duży zbyt na soję”. Juliusz Młodecki poinformował także, że jest prowadzona dyskusja na temat biopaliw pierwszej generacji. „Po trzydziestym roku jest pomysł wycofania się w ogóle z produkcji biopaliw pierwszej generacji i to by była właściwie sytuacja, w której 2/3 rzepaku w całej unii byłoby niepotrzebne.” – stwierdził.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Budowa magazynów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)