Dziś mamy 23 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

03 sierpnia 2018

Drugi miesiąc wakacji rozpoczęty. Zobacz, o czym musisz pamiętać

Minął pierwszy miesiąc wakacji. Jednak część osób dopiero wybiera się na wyczekiwany #urlop. Podczas odpoczynku, nie należy zapominać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie, osobom najbliższym, a także zwierzętom.

Planując urlop wiele osób korzysta z bazy miejsc noclegowych, jaką znaleźć można w Internecie. Jak najbardziej należy z tych ofert korzystać, jednak zanim przelejemy pieniądze za planowany pobyt, warto najpierw sprawdzić, czy dany podmiot faktycznie istnieje. Pomocne w tym będą strony internetowe obiektów oraz opinie klientów.

Bezpośrednio przed wyjazdem należy we właściwy sposób zabezpieczyć swój dom, czy mieszkanie. Zamknąć wszystkie okna i drzwi oraz zakręcić dopływ wody i gazu. Warto poprosić też zaufanego sąsiada o doglądanie dobytku podczas naszej nieobecności. Rozważyć trzeba też publikowanie na portalach społecznościowych zdjęć z wakacji. Jest to niestety bardzo czytelny sygnał dla grup zajmujących się kradzieżami i niejako zaproszenie do popełnienia przestępstwa.

Wyjeżdżając pamiętajmy także o zwierzętach. Szczególnie ważne jest to teraz, kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Jeśli zwierzę pozostaje pod naszą nieobecność w domu, trzeba zapewnić mu systematyczne dostarczanie świeżej wody oraz pokarmu. Warto poprosić kogoś z rodziny bądź znajomych, aby w tym czasie zadbali o naszego pupila.

Kiedy już zarezerwujemy kwaterę i opłacimy pobyt pozostaje dojechać na miejsce. Jeśli do celu wybieramy się swoim autem należy uprzednio sprawdzić jego stan techniczny, sprawność oświetlenia, a także obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Za kierownicę auta wsiąść należy wypoczętym. Ważne jest zadbanie też o bezpieczeństwo dzieci poprzez właściwe zapięcie ich w fotelikach oraz dopilnowanie, aby wszyscy pasażerowie przed wyjazdem zapięli pasy bezpieczeństwa.

Przed odjazdem należy też prawidłowo zabezpieczyć bagaże, tak, aby w przypadku potrzeby gwałtownego hamowania, przedmioty umieszczone w bagażniku nie przemieściły się na przód pojazdu, gdyż uderzenie nawet niewielkim przedmiotem wypadającym z bagażnika może spowodować urazy. Podczas podróży należy bezwzględnie przestrzegać przepisów, ograniczeń prędkości i kierować się zasadą ograniczonego zachowania wobec innych użytkowników dróg.      

 Jeśli jako środek lokomocji wybieramy pociąg lub autobus, należy zachować ostrożność i czujność w miejscach, gdzie panuje tłok, tj. na dworcach czy lotniskach. Nie należy nawet na chwilę spuszczać z oka swoich bagaży. Dokumenty, pieniądze i inne cenne rzeczy należy zawsze mieć przy sobie w bagażu podręcznym.

W przypadku, kiedy nasz bagaż zostanie skradziony informacje na temat najbliższej jednostki policji w mieście, w którym doszło do przestępstwa znaleźć można w bardzo przydatnej aplikacji „Moja komenda”. W aplikacji tej znaleźć można numery telefonów do jednostek policji w całym kraju, a także adresy tych jednostek. Zachęcamy użytkowników smartfonów do pobierania na swoje urządzenia tej bezpłatnej aplikacji. W sytuacjach nagłych i wymagających podjęcia natychmiastowych działań przez Policję należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

Rozpoczynając urlop kierujmy się zdrowym rozsądkiem i dbajmy o bezpieczeństwo swoje i osób najbliższych. Korzystajmy z dozorowanych miejsc wypoczynku oraz ze strzeżonych kąpielisk.

Przestrzeganie tych kilku rad pozwoli bezpiecznie spędzić urlop.

materiał: Mł. asp. Justyna Andrzejewska Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)