Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

10 grudnia 2023
Wiadomości z regionu

Akt oskarżenia wobec sprawców włamań. Działali nie tylko w naszym regionie

fot. freepik

fot. freepik

Prokuratura Okręgowa #w Bydgoszczy nadzorowała – prowadzone przez Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - śledztwo pierwotnie dotyczące kradzieży z włamaniem do supermarketu Media Expert popełnionej w lutym 2023r. w Żninie.

Jak ujawniono w toku postępowania, m.in. w oparciu o analizę zapisu  monitoringu, przestępstwa tego dopuścili się trzej mężczyźni, którzy dostali się do wnętrza sklepu nocą  poprzez wycięcie dziury w tylnej ścianie  budynku, a następie zabrali z jego wnętrza sprzęt  elektroniczny wartości  ponad 116 tys. zł. Oddalając się z łupami, porzucili łom, za pomocą którego,  dostali się do wnętrza sklepu.

W efekcie pracy analitycznej oraz przeprowadzonych czynności procesowych, w tym pozyskanej opinii antropologicznej, ustalono, że sprawcami kradzieży byli, mieszkający na stałe w Holandii, bracia Mateusz i Dawid G. (znany już organom ścigania) oraz współdziałający z nimi Dawid B.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez Policjantów 24 lutego 2023r., kiedy to usiłowali dokonać kolejnej kradzieży z włamaniem do sklepu Media Expert w Chełmży, odcinając w tylnej ścianie  budynku część paneli z blach.

Po przedstawieniu im zarzutu popełnienia przestępstwa kwalifikowanego z art. 279§1 kk,  zostali oni – na wniosek prokuratora –   tymczasowo aresztowani.

Szybko okazało się, że bracia G. dopuścili się w analogiczny sposób podobnych kradzieży w różnych sklepach na terenie kraju.

Na podstawie ustaleń śledztwa, wytypowano konkretne zdarzenia, które były udziałem podejrzanych braci, tj. niewykryte dotąd, a popełnione w styczniu i lutym 2023r. włamania do supermarketów elektronicznych w: Ostrołęce, Żurominie, Suchej Beskidzkiej,  Kazimierzy Wielkiej oraz Strzyżowie.  Łupem sprawców padły m.in.: konsole do gier, notebooki, żelazka, lodówki, smartfony, ładowarki sieciowe, depilatory, czy głośniki mobilne. Łączną wartość skradzionego towaru oszacowano na około 350 000 zł.

Ostatecznie prokurator przedstawił Mateuszowi i Dawidowi G. zarzuty dotyczące popełnienia przez nich 7 przestępstw kwalifikowanych z art. 279§1 kk, który to występek jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Mateusz i Dawid G. nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Akt oskarżenia przeciwko nim został skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy do Sądu Rejonowego w Mławie w dniu 30 listopada 2023r.

Natomiast wobec Dawida B., który przyznał się do przedstawionych mu  zarzutów (dotyczących włamania do sklepu w Żninie oraz usiłowania kradzieży z włamaniem w Chełmży), składając wyczerpujące wyjaśnienia, skierowano wniosek o zastosowanie instytucji dobrowolnego poddania się karze.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 12 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    Debile m3, w dniu 10-12-2023 13:26:29 napisał:

    Ciekawe kiedy pójdą siedzieć za tą bibliotekę co budują

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj". Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

"Na Drodze – Patrz i Słuchaj" – to już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji #informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)