Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 grudnia 2023
Wiadomości z regionu

Akt oskarżenia wobec sprawców włamań. Działali nie tylko w naszym regionie

fot. freepik

fot. freepik

Prokuratura Okręgowa #w Bydgoszczy nadzorowała – prowadzone przez Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - śledztwo pierwotnie dotyczące kradzieży z włamaniem do supermarketu Media Expert popełnionej w lutym 2023r. w Żninie.

Jak ujawniono w toku postępowania, m.in. w oparciu o analizę zapisu  monitoringu, przestępstwa tego dopuścili się trzej mężczyźni, którzy dostali się do wnętrza sklepu nocą  poprzez wycięcie dziury w tylnej ścianie  budynku, a następie zabrali z jego wnętrza sprzęt  elektroniczny wartości  ponad 116 tys. zł. Oddalając się z łupami, porzucili łom, za pomocą którego,  dostali się do wnętrza sklepu.

W efekcie pracy analitycznej oraz przeprowadzonych czynności procesowych, w tym pozyskanej opinii antropologicznej, ustalono, że sprawcami kradzieży byli, mieszkający na stałe w Holandii, bracia Mateusz i Dawid G. (znany już organom ścigania) oraz współdziałający z nimi Dawid B.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez Policjantów 24 lutego 2023r., kiedy to usiłowali dokonać kolejnej kradzieży z włamaniem do sklepu Media Expert w Chełmży, odcinając w tylnej ścianie  budynku część paneli z blach.

Po przedstawieniu im zarzutu popełnienia przestępstwa kwalifikowanego z art. 279§1 kk,  zostali oni – na wniosek prokuratora –   tymczasowo aresztowani.

Szybko okazało się, że bracia G. dopuścili się w analogiczny sposób podobnych kradzieży w różnych sklepach na terenie kraju.

Na podstawie ustaleń śledztwa, wytypowano konkretne zdarzenia, które były udziałem podejrzanych braci, tj. niewykryte dotąd, a popełnione w styczniu i lutym 2023r. włamania do supermarketów elektronicznych w: Ostrołęce, Żurominie, Suchej Beskidzkiej,  Kazimierzy Wielkiej oraz Strzyżowie.  Łupem sprawców padły m.in.: konsole do gier, notebooki, żelazka, lodówki, smartfony, ładowarki sieciowe, depilatory, czy głośniki mobilne. Łączną wartość skradzionego towaru oszacowano na około 350 000 zł.

Ostatecznie prokurator przedstawił Mateuszowi i Dawidowi G. zarzuty dotyczące popełnienia przez nich 7 przestępstw kwalifikowanych z art. 279§1 kk, który to występek jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Mateusz i Dawid G. nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Akt oskarżenia przeciwko nim został skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy do Sądu Rejonowego w Mławie w dniu 30 listopada 2023r.

Natomiast wobec Dawida B., który przyznał się do przedstawionych mu  zarzutów (dotyczących włamania do sklepu w Żninie oraz usiłowania kradzieży z włamaniem w Chełmży), składając wyczerpujące wyjaśnienia, skierowano wniosek o zastosowanie instytucji dobrowolnego poddania się karze.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 14 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    Debile m3, w dniu 10-12-2023 13:26:29 napisał:

    Ciekawe kiedy pójdą siedzieć za tą bibliotekę co budują

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)