Dziś mamy 13 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

07 września 2023

12. odsłona Narodowego Czytania. Warto przypomnieć sobie "Nad Niemnem"

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W dwunastej odsłonie Narodowego Czytania wszyscy przypomnimy sobie #najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem”.

Autorka napisała ją  w latach 1886-1887. Początkowo była publikowana  w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. W postaci książki ukazała się nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff w 1888 roku. Recenzenci przyjęli ją bardzo entuzjastycznie. „Nad Niemnem” cieszyło się uznaniem i popularnością. Sama Orzeszkowa uznała powieść za „swój największy triumf”.

Pisarka w swojej książce zabiera czytelników nad Niemen, który jest głównym świadkiem walk i śmierci powstańców styczniowych oraz założenia rodu przez Jana i Cecylię . Ich grobowiec to symbol prapoczątków rodu Bohatyrowiczów, to także symbol ciągłości tradycji i historii, element, który jednoczy kolejne pokolenia. Książka przedstawia również ród Korczyńskich. Obie rodziny dzieli pochodzenie i status społeczny. Zryw niepodległościowy powoduje jednak, że oba rody stają ramie w ramię by odzyskać utraconą niepodległość. Ci  z nich, którzy zapłacili za ten zryw życiem zostają złożeni w zbiorowej mogile, mogile będącej symbolem śmierci ale także odrodzenia, symbolem jedności narodowej i rodowej.

Rytm powieści wyznacza przyroda i zachodzące w niej zmiany. I tak jak w przyrodzie zmieniają się pory roku , tak w życiu obu rodzin następują zmiany. Na ich wybory często ma wpływ czas przeszły , który splótł w jedną historię oba rody.

Bohatyrowicze istnieją do dzisiaj na grodzieńszczyźnie. Można tam zobaczyć grób Jana i Cecylii oraz  w pobliskim lesie mogiłę powstańców styczniowych.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)