Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

07 września 2023

12. odsłona Narodowego Czytania. Warto przypomnieć sobie "Nad Niemnem"

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W dwunastej odsłonie Narodowego Czytania wszyscy przypomnimy sobie #najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem”.

Autorka napisała ją  w latach 1886-1887. Początkowo była publikowana  w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. W postaci książki ukazała się nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff w 1888 roku. Recenzenci przyjęli ją bardzo entuzjastycznie. „Nad Niemnem” cieszyło się uznaniem i popularnością. Sama Orzeszkowa uznała powieść za „swój największy triumf”.

Pisarka w swojej książce zabiera czytelników nad Niemen, który jest głównym świadkiem walk i śmierci powstańców styczniowych oraz założenia rodu przez Jana i Cecylię . Ich grobowiec to symbol prapoczątków rodu Bohatyrowiczów, to także symbol ciągłości tradycji i historii, element, który jednoczy kolejne pokolenia. Książka przedstawia również ród Korczyńskich. Obie rodziny dzieli pochodzenie i status społeczny. Zryw niepodległościowy powoduje jednak, że oba rody stają ramie w ramię by odzyskać utraconą niepodległość. Ci  z nich, którzy zapłacili za ten zryw życiem zostają złożeni w zbiorowej mogile, mogile będącej symbolem śmierci ale także odrodzenia, symbolem jedności narodowej i rodowej.

Rytm powieści wyznacza przyroda i zachodzące w niej zmiany. I tak jak w przyrodzie zmieniają się pory roku , tak w życiu obu rodzin następują zmiany. Na ich wybory często ma wpływ czas przeszły , który splótł w jedną historię oba rody.

Bohatyrowicze istnieją do dzisiaj na grodzieńszczyźnie. Można tam zobaczyć grób Jana i Cecylii oraz  w pobliskim lesie mogiłę powstańców styczniowych.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)