Dziś mamy 24 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

07 września 2023

12. odsłona Narodowego Czytania. Warto przypomnieć sobie "Nad Niemnem"

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W dwunastej odsłonie Narodowego Czytania wszyscy przypomnimy sobie #najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem”.

Autorka napisała ją  w latach 1886-1887. Początkowo była publikowana  w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. W postaci książki ukazała się nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff w 1888 roku. Recenzenci przyjęli ją bardzo entuzjastycznie. „Nad Niemnem” cieszyło się uznaniem i popularnością. Sama Orzeszkowa uznała powieść za „swój największy triumf”.

Pisarka w swojej książce zabiera czytelników nad Niemen, który jest głównym świadkiem walk i śmierci powstańców styczniowych oraz założenia rodu przez Jana i Cecylię . Ich grobowiec to symbol prapoczątków rodu Bohatyrowiczów, to także symbol ciągłości tradycji i historii, element, który jednoczy kolejne pokolenia. Książka przedstawia również ród Korczyńskich. Obie rodziny dzieli pochodzenie i status społeczny. Zryw niepodległościowy powoduje jednak, że oba rody stają ramie w ramię by odzyskać utraconą niepodległość. Ci  z nich, którzy zapłacili za ten zryw życiem zostają złożeni w zbiorowej mogile, mogile będącej symbolem śmierci ale także odrodzenia, symbolem jedności narodowej i rodowej.

Rytm powieści wyznacza przyroda i zachodzące w niej zmiany. I tak jak w przyrodzie zmieniają się pory roku , tak w życiu obu rodzin następują zmiany. Na ich wybory często ma wpływ czas przeszły , który splótł w jedną historię oba rody.

Bohatyrowicze istnieją do dzisiaj na grodzieńszczyźnie. Można tam zobaczyć grób Jana i Cecylii oraz  w pobliskim lesie mogiłę powstańców styczniowych.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

(czytaj więcej)
0

"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu

Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące#, a ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)