Dziś mamy 28 maja 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

24 kwietnia 2022

77 rocznica wyzwolenia obozu Potulice – Lebrechtsdorf. Pamiętamy!

fot. BG

fot. BG

W dniu wczorajszym miała miejsce uroczystość obchodów 77.# rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Potulice – Lebrechtsdorf. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym ofiarom faszyzmu.

Obóz w Potulicach (Potulitz, Lebrechtsdorf) rozpoczął funkcjonowanie 1 lutego 1941 roku. Początkowo pełnił funkcję obozu przesiedleńczego, pozostając w gestii niemieckiej Centrali Przesiedleńczej. Z czasem przy pomocy osadzonych w Potulicach polskich więźniów, rozbudowano infrastrukturę obozową, kładąc nacisk na poszerzenie funkcji gospodarczej. W trudnych warunkach obozowych, przy głodowych racjach żywnościowych więźniowie pracowali na rzecz okupanta. Znaczną liczbę więźniów stanowiły dzieci, które również były poddane obowiązkowi pracy. 
Obóz, który był jednym z elementów niemieckiej polityki germanizacyjnej funkcjonował do 1945 roku. W ewidencji zgonów odnotowano 1297 osób, w tym 767 dzieci!

Uroczystość rozpoczęła się na potulickim cmentarzu od okolicznościowego przemówienia. Następnie odbyła się uroczysta msza św., po której miał miejsce apel poległych. Głównym punktem tego wydarzenia było jednak złożenie przez przyjezdne delegacje kwiatów i zniczy pod pomnikiem poświęconym ofiarom faszyzmu. Z cmentarza nastąpił przemarsz do kamienia pamiątkowego naprzeciw obecnej bramy Zakładu Karnego. Zakończenie obchodów miało miejsce na terenie szkoły w Potulicach.

Oceń artykuł: 6 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Ojciec Tadeusz z Torunia, w dniu 24-04-2022 14:05:16 napisał:

  A gdzie Pan Tyrawa bo Włodarczyk jest

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (8)

  gg, w dniu 24-04-2022 19:33:37 napisał:

  To Niemcy II Wojnę Światową za pożyczone u bankierów pieniądze rozpętały. Kiedy sprawiedliwości i praworządności niemieckiej stanie się zadość wobec Polski? Niemiecka niepraworządność winna jest Polsce reparacje za II Wojnę Światową mordy na Polakach, obrabowanie Polski, za zniszczenie Polski jej potencjału intelektualnego i gospodarczego itd.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  m, w dniu 25-04-2022 07:53:37 napisał:

  Baronowa jest tylko jedna....

  odpowiedz

  • 3 (5)

  1466, w dniu 25-04-2022 10:30:00 napisał:

  Niektóre osoby mają niebywałe parcie na szkło , przy każdej nadarzającej się okazji bez wyjątku.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  39, w dniu 25-04-2022 19:58:05 napisał:

  A Niemcy wszystkich chcą uczyć demokracji i uczciwości , to hipokryzja !!!

  odpowiedz

  • 2 (2)

  KK, w dniu 25-04-2022 21:49:42 napisał:

  I natychmiast komuniści utworzyli w Potulicach Centralny Obóz Pracy, gdzie oprócz Niemców byli również więzieni Polacy, w tym żołnierze Armii Krajowej :(

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa magazynów
Zadaj pytanie
20PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Ustanowiony w 2000 roku

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy #Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)