Dziś mamy 9 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

24 kwietnia 2022

77 rocznica wyzwolenia obozu Potulice – Lebrechtsdorf. Pamiętamy!

fot. BG

fot. BG

W dniu wczorajszym miała miejsce uroczystość obchodów 77.# rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Potulice – Lebrechtsdorf. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym ofiarom faszyzmu.

Obóz w Potulicach (Potulitz, Lebrechtsdorf) rozpoczął funkcjonowanie 1 lutego 1941 roku. Początkowo pełnił funkcję obozu przesiedleńczego, pozostając w gestii niemieckiej Centrali Przesiedleńczej. Z czasem przy pomocy osadzonych w Potulicach polskich więźniów, rozbudowano infrastrukturę obozową, kładąc nacisk na poszerzenie funkcji gospodarczej. W trudnych warunkach obozowych, przy głodowych racjach żywnościowych więźniowie pracowali na rzecz okupanta. Znaczną liczbę więźniów stanowiły dzieci, które również były poddane obowiązkowi pracy. 
Obóz, który był jednym z elementów niemieckiej polityki germanizacyjnej funkcjonował do 1945 roku. W ewidencji zgonów odnotowano 1297 osób, w tym 767 dzieci!

Uroczystość rozpoczęła się na potulickim cmentarzu od okolicznościowego przemówienia. Następnie odbyła się uroczysta msza św., po której miał miejsce apel poległych. Głównym punktem tego wydarzenia było jednak złożenie przez przyjezdne delegacje kwiatów i zniczy pod pomnikiem poświęconym ofiarom faszyzmu. Z cmentarza nastąpił przemarsz do kamienia pamiątkowego naprzeciw obecnej bramy Zakładu Karnego. Zakończenie obchodów miało miejsce na terenie szkoły w Potulicach.

Oceń artykuł: 6 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Ojciec Tadeusz z Torunia, w dniu 24-04-2022 14:05:16 napisał:

  A gdzie Pan Tyrawa bo Włodarczyk jest

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (8)

  gg, w dniu 24-04-2022 19:33:37 napisał:

  To Niemcy II Wojnę Światową za pożyczone u bankierów pieniądze rozpętały. Kiedy sprawiedliwości i praworządności niemieckiej stanie się zadość wobec Polski? Niemiecka niepraworządność winna jest Polsce reparacje za II Wojnę Światową mordy na Polakach, obrabowanie Polski, za zniszczenie Polski jej potencjału intelektualnego i gospodarczego itd.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  m, w dniu 25-04-2022 07:53:37 napisał:

  Baronowa jest tylko jedna....

  odpowiedz

  • 3 (5)

  1466, w dniu 25-04-2022 10:30:00 napisał:

  Niektóre osoby mają niebywałe parcie na szkło , przy każdej nadarzającej się okazji bez wyjątku.

  odpowiedz

  • 2 (4)

  39, w dniu 25-04-2022 19:58:05 napisał:

  A Niemcy wszystkich chcą uczyć demokracji i uczciwości , to hipokryzja !!!

  odpowiedz

  • 2 (2)

  KK, w dniu 25-04-2022 21:49:42 napisał:

  I natychmiast komuniści utworzyli w Potulicach Centralny Obóz Pracy, gdzie oprócz Niemców byli również więzieni Polacy, w tym żołnierze Armii Krajowej :(

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)