Dziś mamy 5 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2018

Bezsenność przez pracę

Nie od dziś wiadomo, że zbyt mała ilość snu negatywnie wpływa na nas i nasz organizm. Czujemy się zmęczeni i trudniej nam się skoncentrować. Odpowiednia ilość snu przekłada się bezpośrednio na jakość i wydajność naszej pracy. Jaka może być przyczyna bezsenności? Powodów może być wiele, ale jedną z najczęstszych jest właśnie praca.

Przyczyny bezsenności przez pracę

1. Brak urlopu

Bardzo często kwestię urlopu odkładamy na później. Ciągle wydaje nam się, że w obecnej chwili nie możemy sobie na niego pozwolić. Efektem takiego zachowania jest, wspomniane już wcześniej zmęczenie, wyczerpanie, które zdecydowanie nie sprzyja naszemu snu.

2. Nadgodziny

Pracujemy ponad siły i normę. Zdarza się tak, że nadgodzin nie jesteśmy w stanie uniknąć. Warto jednak po zakończonej pracy znaleźć chwilę dla siebie i wziąć długą kąpiel, przestać myśleć o pracy, o tym, co trzeba jeszcze zrobić.

3. Brak odpoczynku

Odpoczynek to ważny element naszego życia. Niestety, bardzo często o nim zapominamy. Jego brak powoduje, że stajemy się bardziej nerwowi, szybciej popadamy w złość. Warto pamiętać, o tym, aby każdego dnia dbać o siebie i swoje samopoczucie.

4. Zarobki

Bezsenność może także powodować strach o wynagrodzenie. Czy uda nam się opłacić przedszkole, wyjazd na zieloną szkołę naszego dziecka, czy stać nas na spłatę kolejnej raty kredytu? Nieustannie zastanawiamy się, co zrobimy w przypadku,  kiedy nie otrzymamy premii. Poszukujemy rozwiązań, stresujemy się, a o śnie nie ma nawet mowy.

5. Wypalenie zawodowe

Bezsenność jest właśnie jednym z jego objawów. Sprawia, że nie mamy na nic siły, jesteśmy zmęczeni naszą pracą i nie mamy już ochoty dłużej jej wykonywać.

Zmęczony pracownik

Niewystarczająca ilość snu źle wpływa na nasz organizm. Jak przekłada się to na naszą pracę?

1. Zmęczony pracownik nie potrafi skoncentrować się na powierzonych mu zadaniach.

2. Wykazuje się mniejszą kreatywnością, jego pomysły nie są już takie dobre i trafne.

3. Trudniej mu kontrolować emocje, jest rozdrażniony i zestresowany.

4. Jego efektywność i produktywność spada w znaczący sposób.

Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

W upały nie zapominaj o piciu wody. Szczególnie potrzebują jej seniorzy

Niedobory wody u osób po 65 roku życia występują znacznie częściej niż# są rozpoznawane. Postępujące wraz z wiekiem pogorszenie funkcji narządów sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie św. Floriana. Oddał życie za wiarę

4 maja kościół katolicki wspomina św. Floriana#, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Żnina oraz Górnej Austrii i Linzu. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan.

(czytaj więcej)